REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy 2021 netto
Zasiłek chorobowy 2021 netto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Co to jest? Czy to l4?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika. Jest to więc czas zwolnienia lekarskiego (tzw. l4). Warunkiem otrzymania zasiłku jest więc wystawienie przez lekarza zwolnienia lekarskiego. Chorobowe przysługuje po tzw. nieprzerwanym okresie wyczekiwania, który wynosi:

Autopromocja
 • 30 dni w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego,
 • 90 dni w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego.

W pierwszych 33 dniach nieobecności w pracy chorobowe wypłaca pracodawca (jeśli pracownik ukończył już 50 lat – pracodawca opłaca chorobowe przez pierwszych 14 dni). Jeśli choroba się przedłuża to od 34 dnia wypłatę chorobowego przejmuje ZUS i to jest właśnie zasiłek chorobowy. W przypadku osoby, która ukończyła 50 lat, wypłata zasiłku zaczyna się 15. dnia choroby.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, a więc także zwolnienie lekarskie otrzyma ten, kto opłaca składkę chorobową. Ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe w przypadku pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie:

 • umowy o pracę
 • spółdzielczej umowy o pracę
 • powołania
 • mianowania
 • wyboru.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021

Natomiast dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić osoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wykonujące pracę nakładczą,
 • wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub współpracujące przy wykonywaniu tych umów,
 • prowadzące pozarolniczą działalność lub współpracujące przy tej działalności,
 • pracujące odpłatnie na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • duchowne,
 • będące doktorantami otrzymującymi stypendium doktoranckie.

Ile dni?

Pobieranie zasiłku chorobowego nie jest nieograniczone. Po przekroczeniu określonej liczby dni w przypadku dalszej niezdolności do pracy można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalnie w roku kalendarzowym można przez 182 dni pobierać zasiłek chorobowy. Wyjątek stanowi ciąża i gruźlica, które wydłużają możliwość korzystania z zasiłku do 270 dni w roku. Po tym czasie, jeśli dalsze leczenie czy rehabilitacja dają szansę na powrót do zdolności do pracy, można otrzymywać z ZUS świadczenie rehabilitacyjne.

Warto podkreślić, że zasiłek chorobowy za każdy dzień niezdolności do pracy, także wolne od pracy weekendy.

Ile wynosi netto?

Wysokość zasiłku chorobowego ustala się za pomocą podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, przy czym dla pełnoetatowca nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku kalendarzowym pomniejszone o składki zus (emerytalna, rentowa i chorobowa) czyli 13,71% tego wynagrodzenia. Minimalna płaca w 2021 r. wynosi 2800 zł brutto. 2800 zł – 383,88 zł = 2416,12 zł (minimalna płaca pomniejszona o składki zus)

Dzieląc na 30, otrzymuje się wynik minimalnego chorobowego dla pełnoetatowca za każdy dzień nieobecności w pracy w 2021 r. przy założeniu, że przysługuje mu zasiłek w wysokości 100% czyli np. choroba w trakcie ciąży. Jest to 80,53 zł brutto. W przypadku normalnej choroby należy tę kwotę pomniejszyć o 20%, ponieważ wówczas ubezpieczony ma prawo do 80% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jeśli niezdolność do pracy w czasie ciąży trwała 5 dni, kwotę 80,53 zł mnoży się razy 5, co daje wynik 402,65 zł. Aby obliczyć kwotę netto, należy potrącić od otrzymanego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy - 17%. Podstawę opodatkowania zaokrągla się do pełnej złotówki, a więc 403 zł x 17% = 68,51. Po zaokrągleniu 69 zł to zaliczka na podatek. 

403 - 69 = 334 zł

Na podanym przykładzie zasiłek chorobowy netto wynosi 334 zł.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zasiłek stanowi 80% podstawy wymiaru. Jeśli pracownik ma stałą pensję, za czas choroby przysługiwać mu będzie 80% pensji. Natomiast za czas pobytu w szpitalu przysługuje 70% podstawy wymiaru. Wyjątek stanowi niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową czy przypadająca na okres ciąży. Wówczas zasiłek to aż 100% podstawy wymiaru, a więc pełne wynagrodzenie pracownika. 100% należy się także za czas badań lekarskich kandydata na dawcę komórek, tkanek czy narządów.

Autopromocja

Pracownica otrzymuje stałe wynagrodzenie za pracę w wysokości 4000 zł brutto. Kwotę tę należy pomniejszyć o składki (13,71%) czyli 548,40 zł. 4000 – 548,40 = 3451,60 zł. Aby obliczyć chorobowe za każdy dzień niezdolności do pracy dzieli się tę kwotę przez 30, co daje wynik 115,05 zł brutto. Taka kwota przysługiwałaby pracownicy np. w okresie ciąży (100%). Jeśli jednak jest to zwykła choroba, należy się 80% czyli 92,04 zł brutto. Kwota netto zostaje po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy (17%).

Do kiedy jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy wypłacany jest do 182 lub 270 dni, jak zostało wspomniane wyżej. Jest jeszcze jeden limit czasowy. Chodzi o to, że niezdolność do pracy musi powstać w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a więc np. w czasie trwania umowy o pracę, bądź najpóźniej do 14 dnia po ustaniu ubezpieczenia. Prawo przewiduje jednak wyjątki, kiedy to zasiłek zostanie wypłacony, nawet jeśli niezdolność powstała aż do 3 miesięcy od ustania ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

Zasiłek chorobowy a ciąża

Jak już zostało wspomniane w okresie ciąży zasiłek chorobowy przysługuje w wyższej kwocie, a mianowicie 100% podstawy jego wymiaru. Można go pobierać również dłużej – nie 182, lecz aż 270 dni w roku kalendarzowym.

Czy zasiłek chorobowy to dochód?

Ubezpieczeni szukają informacji o tym, czy zasiłek chorobowy jest opodatkowany, a więc czy jest dochodem? Tak, przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznają zasiłek za dochód, a więc trzeba się z niego rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej. Zasiłek chorobowy stanowi przychód z innych źródeł, a wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę stanowi przychód ze stosunku pracy.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego

Gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, zasiłek przysługuje już od pierwszego dnia niezdolności. Nieważne jest przy tym czy minął tzw. okres wyczekiwania.

Ubezpieczony nie otrzyma jednak zasiłku chorobowego, jeśli za czas niezdolności do pracy pobiera inne świadczenia - wynagrodzenie, uposażenie, stypendium lub innego świadczenie przysługujące za ten czas niezdolności do pracy.

Kolejną odmiennością przy niezdolności do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową jest jego wysokość. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego równy jest kwocie 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

USTAWA z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1205)

USTAWA z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 266)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA