reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Jak liczyć okres zasiłkowy w przypadku zwolnień lekarskich z tytułu różnych chorób

Nasz pracownik, który ukończył 51 lat, przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do 16 marca br. z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Wykorzystał on z tym dniem 130 dni okresu zasiłkowego. Następnie na okres od 10 do 23 kwietnia br. przedłożył zwolnienie lekarskie w związku z zapaleniem krtani. Na kolejne zwolnienie pracownik poszedł 7 maja br., znowu z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem. Czy w takim przypadku dla pracownika rozpocznie się nowy okres zasiłkowy? Jeśli tak, to od kiedy? Jakiego rodzaju świadczenia są należne temu pracownikowi z powodu choroby? Czy podstawę wymiaru świadczeń należy przeliczyć na nowo?

Nowy okres zasiłkowy pracownika rozpoczął się 10 kwietnia br. Od tej daty należy mu wypłacić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy za okres 14 dni. Następnie – począwszy od 7 maja br. przysługuje mu zasiłek chorobowy, a okres tej niezdolności do pracy należy wliczyć do okresu zasiłkowego, który trwał do 16 marca br. z uwagi na to, że niezdolności te są spowodowane tą samą chorobą, a przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni. Podstawy wymiaru świadczeń nie należy przeliczać ponownie.

Do okresu zasiłkowego należy wliczać wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, niezależnie od przyczyn jej powstania (art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że do jednego okresu zasiłkowego należy wliczyć – w przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy – wszystkie okresy wynikające ze zwolnień lekarskich przedłożonych z tytułu zarówno tej samej choroby, jak i różnych chorób.

Do jednego okresu zasiłkowego należy wliczyć niezdolności spowodowane tą samą chorobą, jeśli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności nie przekraczała 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej). W przypadku gdy niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi chorobami, wystąpienie choćby jednodniowej przerwy powoduje, że okres zasiłkowy należy liczyć od początku. Ponadto okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy należy wliczać do okresu zasiłkowego.

Za czas choroby pracownik, który ukończył 50. rok życia, ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego w ciągu roku kalendarzowego w wysokości 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu (art. 92 Kodeksu pracy).

Państwa pracownik do 16 marca br. przebywał na długotrwałym, nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim, wykorzystując 130 dni okresu zasiłkowego. Z tego tytułu na przełomie roku pobierał zasiłek chorobowy, który był mu wypłacany do 16 marca br. Kolejne zwolnienie przedłożył z powodu innej jednostki chorobowej po przerwie trwającej 24 dni. Zatem w przypadku choroby trwającej od 10 kwietnia br. pracownikowi rozpoczął się nowy okres zasiłkowy. Dodatkowo, z uwagi na to, że jest to pierwsza niezdolność do pracy w 2012 r., pracownikowi należy wypłacić za ten okres wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, gdyż do 16 marca br. pracownik pobierał zasiłek chorobowy.

Kolejne zwolnienie lekarskie zostało przedłożone po przerwie wynoszącej 14 dni i było spowodowane inną chorobą niż ta, której dotyczyło poprzednie zwolnienie lekarskie, trwające od 10 do 23 kwietnia br. Natomiast zwolnienie od 7 maja było spowodowane tą samą chorobą, która trwała do 16 marca br. Dlatego okres niezdolności do pracy od 7 maja br. należy doliczyć do okresu zasiłkowego trwającego do 16 marca br.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama