REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, w szczególności, gdy zachoruje nowo zatrudniony pracownik. Jak w takim przypadku poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy – art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa).

Autopromocja

Jeżeli pracownik zachoruje przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, wówczas ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Wynagrodzenie, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe – art. 3 pkt. 3 ustawy zasiłkowej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Zdarza się, że pracownik podejmując nową pracę zachoruje przed upływem pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie, które zostałoby osiągnięte przez pracownika, gdyby przepracował pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione. Istotny jest tutaj fakt, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi – stałe czy zmienne wynagrodzenie. Jeżeli pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, wówczas w podstawie wymiaru przyjąć należy wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę. Wynagrodzenie stałe to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica podjęła pracę 7 lutego 2017 r., a w dniu 14 lutego 2017 r. dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 14 do 18 lutego 2017 r. (5 dni). Pracownica, mimo, iż dopiero się zatrudniła ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ posiada wymagany okres ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z umową o pracę przysługuje jej stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2 900,00 zł brutto. Podstawę wymiaru płatnik wylicza poprzez pomniejszenie wynagrodzenia zasadniczego o składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, zatem podstawa wynosi 2 502,41 zł zgodnie z wyliczeniem:

Zobacz: Wynagrodzenie

W przypadku, gdy pracownik w umowie o pracę ma zapis, że będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne zmienne i w miesiącu, w którym zachorował przepracował choćby 1 dzień, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie, obliczone poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za faktycznie przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych a otrzymany wynik mnożąc przez normę czasu pracy w danym miesiącu, czyli liczbę dni, które pracownik był obowiązany do przepracowania w danym miesiącu kalendarzowym.

Pracownik podjął pracę 10 stycznia 2017 r. i stał się niezdolny do pracy od 24 stycznia do 31 stycznia 2017 r. (8 dni). W danym miesiącu norma czasu pracy obowiązująca w zakładzie pracy wynosiła 21 dni roboczych. Pracownik przepracował zatem 10 dni i za ten czas otrzymał wynagrodzenie po pomniejszeniu składek społecznych w kwocie 1 363,79 zł. Podstawa wymiaru zasiłku to 2 863,96 zł według wyliczenia: (1 363,79 zł : 10 dni) x 21 dni.

Jeżeli pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie w stałej wysokości i dodatkowo otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia i przepracował choćby 1 dzień w pierwszym miesiącu pracy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz składniki zmienne obliczone poprzez podzielenie osiągniętego wynagrodzenia za przepracowane dni przez liczbę dni faktycznie przepracowanych i pomnożenie przez normę czasu pracy w danym miesiącu.

Pracownica zatrudniona od 1 marca 2017 r., podpisała z pracodawcą umowę o pracę, z której wynika, że będzie otrzymywać wynagrodzenie stałe w wysokości 2 000,00 zł oraz prowizję od sprzedaży. Pracownica dostarczyła zwolnienie chorobowe obejmujące okres od 21 do 28 marca 2017 r., tj. na 8 dni. W marcu br. była ona zobligowana do przepracowania 23 dni roboczych, ale przepracowała tylko 14 dni. Za te 14 dni otrzymała prowizję po odjęciu składek społecznych w wysokości 585,05 zł. Na podstawę wymiaru zasiłku składa się:

 • wynagrodzenie zasadnicze 1 725,80 zł:
 • 2 000,00 zł x 13,71% = 274,20 zł
 • 2 000,00 zł – 274,20 zł = 1 725,80 zł;
 • wynagrodzenie prowizyjne 961,15 zł:
 • (585,05 zł : 14 dni) x 23 dni = 961,15 zł.

W efekcie końcowym podstawa wymiaru wynosi: 1 725,80 zł + 961,15 zł = 2 686,95 zł.

Zdarza się, że pracownik, któremu przysługuje zmienne wynagrodzenie (np. wynagrodzenie akordowe) nie osiągnie w pierwszym miesiącu pracy żadnego wynagrodzenia, ponieważ nie przepracował nawet 1 dnia ze względu na to, iż zachorował od pierwszego dnia pracy. W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r., o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby
i macierzyństwa
stanowi kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Taka sama zasada ustalania podstawy wymiaru obowiązuje, gdy pracownik w czasie ostatnich 12 miesięcy, czyli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, przebywał na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym.

Zobacz: Zatrudnienie

Do podstawy wymiaru zasiłku w przypadku pracownika, który zachoruje w drugim miesiącu zatrudnienia, przyjmuje się wynagrodzenie za pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia. Ważną kwestią jest, kiedy pracownik zawarł umowę o pracę, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, wówczas podstawę wymiaru zasiłku za okres choroby w drugim miesiącu zatrudnienia stanowi wynagrodzenie osiągnięte w pierwszym miesiącu, ponieważ jest to jego pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia chorobowego. Z kolei, gdy pracownik zatrudnił się w trakcie miesiąca, wówczas pełnym miesiącem zatrudnienia jest następny miesiąc, w którym zachorował. Zatem do podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie uzupełnione za drugi miesiąc ubezpieczenia.

Pracownik zawarł umowę o pracę z pracodawcą 11 kwietnia 2017 r. Od 23 do 30 maja stał się niezdolny do pracy. Kwiecień nie jest pełnym miesiącem ubezpieczenia, zatem podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełny miesiąc zatrudnienia, tj. maj 2017 r. W maju pracownik był zobowiązany przepracować 21 dni, a przepracował 14 dni. Pracownik za maj osiągnął wynagrodzenie po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne
w wysokości 1 423,79 zł, które należy uzupełnić według następujących wyliczeń:

Autopromocja
 • 1 423,79 zł : 14 dni = 101,70 zł
 • 101,70 zł x 21 dni = 2 135,70 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2 135,70 zł.

Podstawa prawna:

- art. 3 pkt. 3; art. 36 ust. 1 oraz ust. 2, art. 37 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.1999 nr 60 poz. 636 z późń. zm.)

- Komentarz ZUS do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA