Kategorie

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w przypadku choroby w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia /Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, w szczególności, gdy zachoruje nowo zatrudniony pracownik. Jak w takim przypadku poprawnie wyliczyć podstawę wymiaru?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy – art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa).

Jeżeli pracownik zachoruje przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, wówczas ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.

Wynagrodzenie, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe – art. 3 pkt. 3 ustawy zasiłkowej.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Reklama

Zdarza się, że pracownik podejmując nową pracę zachoruje przed upływem pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie, które zostałoby osiągnięte przez pracownika, gdyby przepracował pierwszy pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione. Istotny jest tutaj fakt, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi – stałe czy zmienne wynagrodzenie. Jeżeli pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, wówczas w podstawie wymiaru przyjąć należy wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę. Wynagrodzenie stałe to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Pracownica podjęła pracę 7 lutego 2017 r., a w dniu 14 lutego 2017 r. dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 14 do 18 lutego 2017 r. (5 dni). Pracownica, mimo, iż dopiero się zatrudniła ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ posiada wymagany okres ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z umową o pracę przysługuje jej stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2 900,00 zł brutto. Podstawę wymiaru płatnik wylicza poprzez pomniejszenie wynagrodzenia zasadniczego o składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, zatem podstawa wynosi 2 502,41 zł zgodnie z wyliczeniem:

 • 2 900,00 zł x 13,71% = 397,59 zł

 • 2 900,00 zł – 397,59 zł = 2 502,41 zł

Zobacz: Wynagrodzenie

Reklama

W przypadku, gdy pracownik w umowie o pracę ma zapis, że będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne zmienne i w miesiącu, w którym zachorował przepracował choćby 1 dzień, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie, obliczone poprzez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za faktycznie przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych a otrzymany wynik mnożąc przez normę czasu pracy w danym miesiącu, czyli liczbę dni, które pracownik był obowiązany do przepracowania w danym miesiącu kalendarzowym.

Pracownik podjął pracę 10 stycznia 2017 r. i stał się niezdolny do pracy od 24 stycznia do 31 stycznia 2017 r. (8 dni). W danym miesiącu norma czasu pracy obowiązująca w zakładzie pracy wynosiła 21 dni roboczych. Pracownik przepracował zatem 10 dni i za ten czas otrzymał wynagrodzenie po pomniejszeniu składek społecznych w kwocie 1 363,79 zł. Podstawa wymiaru zasiłku to 2 863,96 zł według wyliczenia: (1 363,79 zł : 10 dni) x 21 dni.

Jeżeli pracownik ma zagwarantowane wynagrodzenie w stałej wysokości i dodatkowo otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia i przepracował choćby 1 dzień w pierwszym miesiącu pracy, wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz składniki zmienne obliczone poprzez podzielenie osiągniętego wynagrodzenia za przepracowane dni przez liczbę dni faktycznie przepracowanych i pomnożenie przez normę czasu pracy w danym miesiącu.

Pracownica zatrudniona od 1 marca 2017 r., podpisała z pracodawcą umowę o pracę, z której wynika, że będzie otrzymywać wynagrodzenie stałe w wysokości 2 000,00 zł oraz prowizję od sprzedaży. Pracownica dostarczyła zwolnienie chorobowe obejmujące okres od 21 do 28 marca 2017 r., tj. na 8 dni. W marcu br. była ona zobligowana do przepracowania 23 dni roboczych, ale przepracowała tylko 14 dni. Za te 14 dni otrzymała prowizję po odjęciu składek społecznych w wysokości 585,05 zł. Na podstawę wymiaru zasiłku składa się:

 • wynagrodzenie zasadnicze 1 725,80 zł:
 • 2 000,00 zł x 13,71% = 274,20 zł
 • 2 000,00 zł – 274,20 zł = 1 725,80 zł;
 • wynagrodzenie prowizyjne 961,15 zł:
 • (585,05 zł : 14 dni) x 23 dni = 961,15 zł.

W efekcie końcowym podstawa wymiaru wynosi: 1 725,80 zł + 961,15 zł = 2 686,95 zł.

Zdarza się, że pracownik, któremu przysługuje zmienne wynagrodzenie (np. wynagrodzenie akordowe) nie osiągnie w pierwszym miesiącu pracy żadnego wynagrodzenia, ponieważ nie przepracował nawet 1 dnia ze względu na to, iż zachorował od pierwszego dnia pracy. W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r., o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby
i macierzyństwa
stanowi kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. Taka sama zasada ustalania podstawy wymiaru obowiązuje, gdy pracownik w czasie ostatnich 12 miesięcy, czyli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, przebywał na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym.

Zobacz: Zatrudnienie

Do podstawy wymiaru zasiłku w przypadku pracownika, który zachoruje w drugim miesiącu zatrudnienia, przyjmuje się wynagrodzenie za pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia. Ważną kwestią jest, kiedy pracownik zawarł umowę o pracę, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, wówczas podstawę wymiaru zasiłku za okres choroby w drugim miesiącu zatrudnienia stanowi wynagrodzenie osiągnięte w pierwszym miesiącu, ponieważ jest to jego pełny miesiąc kalendarzowy ubezpieczenia chorobowego. Z kolei, gdy pracownik zatrudnił się w trakcie miesiąca, wówczas pełnym miesiącem zatrudnienia jest następny miesiąc, w którym zachorował. Zatem do podstawy wymiaru przyjmuje się wynagrodzenie uzupełnione za drugi miesiąc ubezpieczenia.

Pracownik zawarł umowę o pracę z pracodawcą 11 kwietnia 2017 r. Od 23 do 30 maja stał się niezdolny do pracy. Kwiecień nie jest pełnym miesiącem ubezpieczenia, zatem podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełny miesiąc zatrudnienia, tj. maj 2017 r. W maju pracownik był zobowiązany przepracować 21 dni, a przepracował 14 dni. Pracownik za maj osiągnął wynagrodzenie po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne
w wysokości 1 423,79 zł, które należy uzupełnić według następujących wyliczeń:

 • 1 423,79 zł : 14 dni = 101,70 zł
 • 101,70 zł x 21 dni = 2 135,70 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2 135,70 zł.

Podstawa prawna:

- art. 3 pkt. 3; art. 36 ust. 1 oraz ust. 2, art. 37 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.1999 nr 60 poz. 636 z późń. zm.)

- Komentarz ZUS do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz: Kalkulatory

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.