reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku premie uznaniowe i nagrody

Jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku premie uznaniowe i nagrody

Zarówno premie uznaniowe, jak i nagrody należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, ale pod pewnymi warunkami. Znaczenie w tym przypadku mają przepisy płacowe lub zapisy w umowie o pracę dotyczące zasad wypłaty tych składników w okresie niezdolności do pracy.

PROBLEM

W okresie, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik w niektórych miesiącach otrzymywał premie uznaniowe. Wysokość premii jest uzależniona od oceny pracy pracownika dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego i nie odnosi się do ścisłego okresu, np. miesięcznego czy kwartalnego. Premia jest przyznawana i wypłacana w różnych odstępach czasu, za bliżej nieokreślone okresy. Przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy nie zawierają postanowień o zachowaniu prawa do premii uznaniowej za okres pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zawierają jedynie zapis, z którego wynika, że za szczególnie efektywną pracę pracodawca może przyznać pracownikowi premię uznaniową. Czy kwoty wypłaconych premii uznaniowych należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku?

ROZWIĄZANIE

Ponieważ przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy nie zawierają postanowień o zachowaniu prawa do premii za okres pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, należy uznać, że premia uznaniowa nie jest wypłacana za okres pobierania zasiłku chorobowego i należy uwzględnić ją w podstawie wymiaru tego zasiłku. Nie wiadomo jednak, za jaki okres premia jest wypłacana, dlatego należy ją doliczyć do wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpiła jej wypłata. Z uwagi na to, że przepisy płacowe nie zawierają zapisów o sposobie jej pomniejszania za okres pobierania zasiłku, premię należy uwzględnić w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

PROBLEM

We wrześniu 2012 r. pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od września 2011 r. do sierpnia br. Pracownik oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ma prawo do premii uznaniowej. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, premia ta jest wypłacana niezależnie od okresów pobierania świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Zarówno przyznanie premii, jak i jej wysokość są uzależnione od efektów pracy całego zespołu pracowników. Czy premia uznaniowa nieuzależniona od indywidualnego wkładu pracy pracownika, wypłacana mu niezależnie od okresów niezdolności do pracy, podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku?

ROZWIĄZANIE

Premii uznaniowej nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Podstawy wymiaru zasiłków nie powinny stanowić premie uznaniowe, które nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, lecz od wyników pracy grupy pracowników lub całej załogi i są wypłacane niezależnie od absencji pracownika zarówno, jeżeli wypłata jest dokonywana za okres wykonywania pracy, jak i za okres pobierania zasiłków. Jeśli w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę znajduje się zapis o możliwości przyznania premii uznaniowej za okres pobierania zasiłków, której wysokość nie jest uregulowana, lecz dowolnie ustalana przez pracodawcę, to premia ta nie powinna być wliczana do podstawy wymiaru zasiłku, bez względu na jej wysokość.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sposób na płace
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)648.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama