REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Fotolia

REKLAMA

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Na podstawie art. 106i § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości mianował z dniem 21 września 2017 r. aplikantów aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na asesorów sądowych.

Asesor sądowy przed nawiązaniem nowego stosunku służbowego zobowiązany był rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy ze swoim poprzednim pracodawcą.

Asesorzy sądowi, którzy do dnia mianowania z tytułu dotychczasowego stosunku pracy nabyli prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa:

 • zasiłku chorobowego,
 • zasiłku opiekuńczego,
 • świadczenia rehabilitacyjnego,
 • zasiłku macierzyńskiego,

od dnia mianowania nadal mają uprawnienia do tych świadczeń.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do zasiłków

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

Zmiana formy zatrudnienia asesora sądowego z umowy o pracę na mianowanie u tego samego pracodawcy (tzn. w tym samym sądzie) jest kontynuacją zatrudnienia, a więc również uprawnień nabytych ze stosunku pracy u tego płatnika składek (pracodawcy).

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

Nawiązanie przez asesora sądowego nowego stosunku pracy na podstawie mianowania w okresie ustalonym przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego i ponowne udzielenie im przez prezesów sądów odpowiednich urlopów w wymiarze pomniejszonym o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy, nie pozbawia tych pracowników prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jeżeli zatem w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu zatrudnienia w  jednym sądzie pracownica (albo odpowiednio pracownik) została mianowana asesorem sądowym w innym sądzie i sąd ten od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom społecznym udzielił urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego albo ojcowskiego), prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje z tytułu aktualnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zmianie uległ jedynie płatnik składek i odpowiednio płatnik zasiłku. Zasiłek macierzyński od dnia mianowania na asesora sądowego w innym sądzie, tj. od 21 września 2017 r., powinien być zatem wypłacony przez sąd, w którym aktualnie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek przysługuje przez okres pomniejszony o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy (w poprzednim sądzie).

Jeżeli pracownik został mianowany asesorem sądowym w innym sądzie w czasie pobierania pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa od dnia mianowania asesor sądowy ma prawo do zasiłku wypłacanego przez aktualnego płatnika składek (sąd). Zatem za okres przed zmianą płatnika składek zasiłek przysługuje ubezpieczonemu z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u dotychczasowego płatnika składek, natomiast od dnia zmiany płatnika składek, prawo do zasiłku powinno być przyznane z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u nowego płatnika składek.

Podstawa wymiaru zasiłków

Podstawę wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa przysługujących asesorom sądowym po 20 września 2017 r., ustala się na ogólnych zasadach, tj. z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym tego samego sądu, podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie. Fakt mianowania pracownika asesorem sądowym w tym samym sądzie nie ma wpływu na podleganie ubezpieczeniom społecznym. W tym przypadku, mimo że następuje rozwiązanie dotychczasowego stosunku służbowego i nawiązanie nowego stosunku służbowego na podstawie mianowania, ubezpieczony podlega nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu (jako pracownik) u tego samego płatnika składek.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym innego sądu, pomimo nieprzerwanego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, następuje zmiana płatnika składek. Podstawę wymiaru zasiłku, który przysługuje z tytułu nawiązania stosunku służbowego w charakterze mianowanego asesora sądowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia jakie ubezpieczony otrzymałby, gdyby przepracował pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia u nowego płatnika składek, tj. pełne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie już po mianowaniu na asesora sądowego, tj. po 20 września 2017 r. podstawę wymiaru przysługującego zasiłku ustala się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia uzyskanego za okres po mianowaniu, a więc u aktualnego płatnika składek.

Świadczenia w razie choroby i macierzyństwa po zmianie płatnika składek powinny być wypłacane asesorom sądowym przez nowego płatnika składek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA