Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Fotolia
ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Na podstawie art. 106i § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości mianował z dniem 21 września 2017 r. aplikantów aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na asesorów sądowych.

Asesor sądowy przed nawiązaniem nowego stosunku służbowego zobowiązany był rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy ze swoim poprzednim pracodawcą.

Asesorzy sądowi, którzy do dnia mianowania z tytułu dotychczasowego stosunku pracy nabyli prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa:

 • zasiłku chorobowego,
 • zasiłku opiekuńczego,
 • świadczenia rehabilitacyjnego,
 • zasiłku macierzyńskiego,

od dnia mianowania nadal mają uprawnienia do tych świadczeń.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Prawo do zasiłków

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

Zmiana formy zatrudnienia asesora sądowego z umowy o pracę na mianowanie u tego samego pracodawcy (tzn. w tym samym sądzie) jest kontynuacją zatrudnienia, a więc również uprawnień nabytych ze stosunku pracy u tego płatnika składek (pracodawcy).

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

Nawiązanie przez asesora sądowego nowego stosunku pracy na podstawie mianowania w okresie ustalonym przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego i ponowne udzielenie im przez prezesów sądów odpowiednich urlopów w wymiarze pomniejszonym o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy, nie pozbawia tych pracowników prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Reklama

Jeżeli zatem w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu zatrudnienia w  jednym sądzie pracownica (albo odpowiednio pracownik) została mianowana asesorem sądowym w innym sądzie i sąd ten od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom społecznym udzielił urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego albo ojcowskiego), prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje z tytułu aktualnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zmianie uległ jedynie płatnik składek i odpowiednio płatnik zasiłku. Zasiłek macierzyński od dnia mianowania na asesora sądowego w innym sądzie, tj. od 21 września 2017 r., powinien być zatem wypłacony przez sąd, w którym aktualnie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek przysługuje przez okres pomniejszony o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy (w poprzednim sądzie).

Jeżeli pracownik został mianowany asesorem sądowym w innym sądzie w czasie pobierania pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa od dnia mianowania asesor sądowy ma prawo do zasiłku wypłacanego przez aktualnego płatnika składek (sąd). Zatem za okres przed zmianą płatnika składek zasiłek przysługuje ubezpieczonemu z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u dotychczasowego płatnika składek, natomiast od dnia zmiany płatnika składek, prawo do zasiłku powinno być przyznane z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u nowego płatnika składek.

Podstawa wymiaru zasiłków

Podstawę wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa przysługujących asesorom sądowym po 20 września 2017 r., ustala się na ogólnych zasadach, tj. z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym tego samego sądu, podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie. Fakt mianowania pracownika asesorem sądowym w tym samym sądzie nie ma wpływu na podleganie ubezpieczeniom społecznym. W tym przypadku, mimo że następuje rozwiązanie dotychczasowego stosunku służbowego i nawiązanie nowego stosunku służbowego na podstawie mianowania, ubezpieczony podlega nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu (jako pracownik) u tego samego płatnika składek.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

Reklama

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym innego sądu, pomimo nieprzerwanego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, następuje zmiana płatnika składek. Podstawę wymiaru zasiłku, który przysługuje z tytułu nawiązania stosunku służbowego w charakterze mianowanego asesora sądowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia jakie ubezpieczony otrzymałby, gdyby przepracował pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia u nowego płatnika składek, tj. pełne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie już po mianowaniu na asesora sądowego, tj. po 20 września 2017 r. podstawę wymiaru przysługującego zasiłku ustala się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia uzyskanego za okres po mianowaniu, a więc u aktualnego płatnika składek.

Świadczenia w razie choroby i macierzyństwa po zmianie płatnika składek powinny być wypłacane asesorom sądowym przez nowego płatnika składek.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?