REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Na podstawie art. 106i § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości mianował z dniem 21 września 2017 r. aplikantów aplikacji sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na asesorów sądowych.

Autopromocja

Asesor sądowy przed nawiązaniem nowego stosunku służbowego zobowiązany był rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy ze swoim poprzednim pracodawcą.

Asesorzy sądowi, którzy do dnia mianowania z tytułu dotychczasowego stosunku pracy nabyli prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa:

  • zasiłku chorobowego,
  • zasiłku opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,
  • zasiłku macierzyńskiego,

od dnia mianowania nadal mają uprawnienia do tych świadczeń.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do zasiłków

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

Zmiana formy zatrudnienia asesora sądowego z umowy o pracę na mianowanie u tego samego pracodawcy (tzn. w tym samym sądzie) jest kontynuacją zatrudnienia, a więc również uprawnień nabytych ze stosunku pracy u tego płatnika składek (pracodawcy).

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

Nawiązanie przez asesora sądowego nowego stosunku pracy na podstawie mianowania w okresie ustalonym przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego i ponowne udzielenie im przez prezesów sądów odpowiednich urlopów w wymiarze pomniejszonym o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy, nie pozbawia tych pracowników prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli zatem w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu zatrudnienia w  jednym sądzie pracownica (albo odpowiednio pracownik) została mianowana asesorem sądowym w innym sądzie i sąd ten od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniom społecznym udzielił urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego albo ojcowskiego), prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje z tytułu aktualnego ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego zmianie uległ jedynie płatnik składek i odpowiednio płatnik zasiłku. Zasiłek macierzyński od dnia mianowania na asesora sądowego w innym sądzie, tj. od 21 września 2017 r., powinien być zatem wypłacony przez sąd, w którym aktualnie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek przysługuje przez okres pomniejszony o okres urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy (w poprzednim sądzie).

Jeżeli pracownik został mianowany asesorem sądowym w innym sądzie w czasie pobierania pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa od dnia mianowania asesor sądowy ma prawo do zasiłku wypłacanego przez aktualnego płatnika składek (sąd). Zatem za okres przed zmianą płatnika składek zasiłek przysługuje ubezpieczonemu z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u dotychczasowego płatnika składek, natomiast od dnia zmiany płatnika składek, prawo do zasiłku powinno być przyznane z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu u nowego płatnika składek.

Podstawa wymiaru zasiłków

Podstawę wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa przysługujących asesorom sądowym po 20 września 2017 r., ustala się na ogólnych zasadach, tj. z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w tym samym sądzie

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym tego samego sądu, podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie. Fakt mianowania pracownika asesorem sądowym w tym samym sądzie nie ma wpływu na podleganie ubezpieczeniom społecznym. W tym przypadku, mimo że następuje rozwiązanie dotychczasowego stosunku służbowego i nawiązanie nowego stosunku służbowego na podstawie mianowania, ubezpieczony podlega nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu (jako pracownik) u tego samego płatnika składek.

Stosunek pracy na podstawie mianowania w innym sądzie

W przypadku gdy w czasie pobierania zasiłku pracownik sądu został mianowany asesorem sądowym innego sądu, pomimo nieprzerwanego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, następuje zmiana płatnika składek. Podstawę wymiaru zasiłku, który przysługuje z tytułu nawiązania stosunku służbowego w charakterze mianowanego asesora sądowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia jakie ubezpieczony otrzymałby, gdyby przepracował pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia u nowego płatnika składek, tj. pełne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli niezdolność do pracy powstanie już po mianowaniu na asesora sądowego, tj. po 20 września 2017 r. podstawę wymiaru przysługującego zasiłku ustala się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia uzyskanego za okres po mianowaniu, a więc u aktualnego płatnika składek.

Świadczenia w razie choroby i macierzyństwa po zmianie płatnika składek powinny być wypłacane asesorom sądowym przez nowego płatnika składek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA