Podstawa wymiaru zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne
REKLAMA
REKLAMA
W ubezpieczeniach
Kwota podstawy wymiaru składek jest ustalana zgodnie z art. 18-21 ustawy systemowej dla poszczególnych grup ubezpieczonych. Podstawę wymiaru składek np. dla pracowników, zleceniobiorców, osób wykonujących pracę nakładczą stanowi przychód. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą ustalają podstawę wymiaru składek w wysokości:
REKLAMA
- 305% minimalnego wynagrodzenia - osoby rozpoczynające działalność gospodarczą (przez okres 24 miesięcy),
- 605% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty limitu 30-krotności - pozostałe osoby.
Od kwoty podstawy wymiaru składek płatnik nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe. Wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe może się różnić od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Różnice te wynikają z faktu, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym ulega ograniczeniu do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Roczne ograniczenie podstawy dotyczy również opłacanej składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Po przekroczeniu limitu 30-krotności płatnik nadal opłaca składki na pozostałe ubezpieczenia, tj. chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz FP i FGŚP. Dla osób niebędących pracownikami również podstawa na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ulega obniżeniu w każdym miesiącu do kwoty 250% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na dany rok.
Polecamy produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
W zasiłkach
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Jeżeli ubezpieczony stanie się niezdolny do pracy przed upływem 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie uzyskane z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące. W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne, tj. 13,71%. Jeżeli w okresie, z którego wynagrodzenie jest przyjmowane do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku:
- wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
- przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.
Jeżeli pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące, po uzupełnieniu. W podstawie wymiaru zasiłku należy również uwzględnić składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Składnik wypłacany kwartalnie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W podstawie wymiaru zasiłku przysługującego w czasie trwania ubezpieczenia nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku. Takie składniki zostaną doliczone do podstawy wymiaru po ustaniu zatrudnienia. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy pracownika, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta miała miejsce w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.
W emeryturach i rentach
Podstawę wymiaru emerytury i renty stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (począwszy od 1 stycznia 1999 r.) lub na ubezpieczenie społeczne (do 31 grudnia 1998 r.) w okresie:
- 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę, lub
- 20 lat kalendarzowych, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
Jeżeli osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę udokumentuje, że w okresie, który wskazuje do ustalenia podstawy wymiaru, była zatrudniona na podstawie stosunku pracy, natomiast nie jest w stanie wykazać zarobków uzyskanych w którymkolwiek roku kalendarzowym, ZUS za taki okres przyjmie kwotę wynagrodzenia minimalnego.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat