REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek wychowawczy 2023 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zasiłek wychowawczy 2023 r.
Zasiłek wychowawczy 2023 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy urlop wychowawczy w 2023 r. jest płatny? Czy z ZUS-u w trakcie urlopu wychowawczego otrzymuje się jakieś świadczenia? Czy pracownik w czasie urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom? Jaka jest podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym w 2023 r.?
rozwiń >

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Urlop wychowawczy jest pewnego rodzaju przywilejem dla pracownika, z którym wiąże się ochrona stosunku pracy, jednak nie jest on płatny. Celem tego urlopu, nie jest otrzymywanie wynagrodzenia w czasie kiedy praca nie jest świadczona, a sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. To właśnie podstawowy problem z jakim mierzą się rodzice, wychowywać dziecko ale nie otrzymywać z tego tytułu świadczeń pieniężnych czy też posłać je od najmłodszych lat do żłobka. Do urlopu uprawnieni są rodzice czy opiekunowie, jednak muszą mieć status pracownika. Istotny jest też staż, ponieważ trzeba być zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy (do tego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia).

Autopromocja

Jak wskazał SN: urlop wychowawczy jest szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego udzielonym pracownicy w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem, w czasie którego nie świadczy ona pracy i nie otrzymuje z zakładu wynagrodzenia. W niektórych sytuacjach, gdy odpowiada warunkom przewidzianym w rozporządzeniu, może otrzymać zasiłek wychowawczy, ale ten fakt nie zmienia charakteru prawnego urlopu wychowawczego jako szczególnego rodzaju urlopu bezpłatnego. Z istoty urlopu bezpłatnego wynika, że w tym okresie następuje zawieszenie podstawowych praw i obowiązków stron wynikających ze stosunku pracy, jeżeli przepis wyraźnie nie stanowi inaczej. Okres ten bowiem nie jest - co do zasady - okresem prawnie równoważnym ze świadczeniem pracy. Toteż pracownica w okresie urlopu wychowawczego nie tylko nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za pracę (zob. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1987 r., I PR 30/87).

Świadczenie wychowawcze a urlop wychowawczy

Wprawdzie rząd w ramach programu „Rodzina 500+” zapewnia rodzinom z dziećmi tzw. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, jednak nie jest to świadczenie wypłacane w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym. Czym innym jest też prawo do świadczeń z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego w 2023 r.?

Wymiar urlopu wychowawczego w 2023 r. wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Ile wynosi zasiłek wychowawczy 2023?

Niektórzy rodzice sprawujący osobistą opiekę nad dzieckiem mają prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego. Którzy rodzice? Tacy, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego (przy ustalaniu zasiłku rodzinnego bierze się pod uwagę kryterium dochodowe). Jako dodatkowe świadczenie do tego zasiłku rodzinnego wypłaca się jeszcze tzw. „zasiłek wychowawczy”. Dodatek przysługuje w wysokości 400 zł/netto miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:

1) 24 miesięcy kalendarzowych,

2) 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,

3) 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jakim ubezpieczeniom podlega się na urlopie wychowawczym?

Obowiązkowo podlega się:

ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma się ustalonego prawa do emerytury lub renty albo innych tytułów do ubezpieczeń społecznych,

ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli urlop wychowawczy jest jedynym tytułem do ubezpieczeń.

Jakie obowiązki ma płatnik składek?

Płatnikiem składek jest pracodawca, który udzielił urlopu. Jego obowiązkiem jest rozliczyć należne składki za pracownika na ubezpieczenia.

Kto finansuje składki na urlopie wychowawczym?

Składki na ubezpieczenia finansuje w całości budżet państwa. Płatnik składek powinien sporządzić i wysłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe z wyszczególnieniem należnych składek.

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego nie może być:

- wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

- niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jaka jest postawa wymiaru składek w zw. z urlopem wychowawczym w 2022 r?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych od stycznia do grudnia 2022 r. nie może być:

 • wyższa niż 3553,20 zł, tj. 60% z 5922 zł (zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2022 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. poz. 1056) oraz

 • niższa niż 2257,50 zł, tj. 75% z 3010 zł (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. (Dz.U. poz. 1690).

Ile wynosi w 2023 r. roczne ograniczenie składek emerytalno – rentowych?

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 października 2022 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. 2022 poz. 1014) na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) ogłoszono, że:

- kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 wynosi 208 050 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 6 935 zł.

Jaka jest postawa wymiaru składek w zw. z urlopem wychowawczym w 2023 r?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych od stycznia do grudnia 2023 r. nie może być:

 • wyższa niż 4 161 , tj. 60% z 6 935

 • niższa niż 2 617,50 zł, tj. 75% z 3 490 (w zw. z minimalnym wynagrodzeniem za pracę od 1 stycznia 2023 r.)

 • niższa niż 2 700 zł, tj. 75% z 3 600 zł (w zw. z minimalnym wynagrodzeniem za pracę od 1 lipca 2023 r.).

Podstawa prawna:

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 października 2022 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. 2022 poz. 1014)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA