REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek wychowawczy 2023 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zasiłek wychowawczy 2023 r.
Zasiłek wychowawczy 2023 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy urlop wychowawczy w 2023 r. jest płatny? Czy z ZUS-u w trakcie urlopu wychowawczego otrzymuje się jakieś świadczenia? Czy pracownik w czasie urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom? Jaka jest podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym w 2023 r.?
rozwiń >

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Urlop wychowawczy jest pewnego rodzaju przywilejem dla pracownika, z którym wiąże się ochrona stosunku pracy, jednak nie jest on płatny. Celem tego urlopu, nie jest otrzymywanie wynagrodzenia w czasie kiedy praca nie jest świadczona, a sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. To właśnie podstawowy problem z jakim mierzą się rodzice, wychowywać dziecko ale nie otrzymywać z tego tytułu świadczeń pieniężnych czy też posłać je od najmłodszych lat do żłobka. Do urlopu uprawnieni są rodzice czy opiekunowie, jednak muszą mieć status pracownika. Istotny jest też staż, ponieważ trzeba być zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy (do tego sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia).

REKLAMA

Autopromocja

Jak wskazał SN: urlop wychowawczy jest szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego udzielonym pracownicy w celu sprawowania opieki nad małym dzieckiem, w czasie którego nie świadczy ona pracy i nie otrzymuje z zakładu wynagrodzenia. W niektórych sytuacjach, gdy odpowiada warunkom przewidzianym w rozporządzeniu, może otrzymać zasiłek wychowawczy, ale ten fakt nie zmienia charakteru prawnego urlopu wychowawczego jako szczególnego rodzaju urlopu bezpłatnego. Z istoty urlopu bezpłatnego wynika, że w tym okresie następuje zawieszenie podstawowych praw i obowiązków stron wynikających ze stosunku pracy, jeżeli przepis wyraźnie nie stanowi inaczej. Okres ten bowiem nie jest - co do zasady - okresem prawnie równoważnym ze świadczeniem pracy. Toteż pracownica w okresie urlopu wychowawczego nie tylko nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za pracę (zob. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1987 r., I PR 30/87).

Świadczenie wychowawcze a urlop wychowawczy

Wprawdzie rząd w ramach programu „Rodzina 500+” zapewnia rodzinom z dziećmi tzw. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, jednak nie jest to świadczenie wypłacane w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym. Czym innym jest też prawo do świadczeń z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego w 2023 r.?

Wymiar urlopu wychowawczego w 2023 r. wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Ile wynosi zasiłek wychowawczy 2023?

Niektórzy rodzice sprawujący osobistą opiekę nad dzieckiem mają prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego. Którzy rodzice? Tacy, którzy mają prawo do zasiłku rodzinnego (przy ustalaniu zasiłku rodzinnego bierze się pod uwagę kryterium dochodowe). Jako dodatkowe świadczenie do tego zasiłku rodzinnego wypłaca się jeszcze tzw. „zasiłek wychowawczy”. Dodatek przysługuje w wysokości 400 zł/netto miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres:

1) 24 miesięcy kalendarzowych,

2) 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,

3) 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jakim ubezpieczeniom podlega się na urlopie wychowawczym?

Obowiązkowo podlega się:

ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie ma się ustalonego prawa do emerytury lub renty albo innych tytułów do ubezpieczeń społecznych,

ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli urlop wychowawczy jest jedynym tytułem do ubezpieczeń.

Jakie obowiązki ma płatnik składek?

Płatnikiem składek jest pracodawca, który udzielił urlopu. Jego obowiązkiem jest rozliczyć należne składki za pracownika na ubezpieczenia.

Kto finansuje składki na urlopie wychowawczym?

Składki na ubezpieczenia finansuje w całości budżet państwa. Płatnik składek powinien sporządzić i wysłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe z wyszczególnieniem należnych składek.

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego nie może być:

- wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

- niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jaka jest postawa wymiaru składek w zw. z urlopem wychowawczym w 2022 r?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych od stycznia do grudnia 2022 r. nie może być:

  • wyższa niż 3553,20 zł, tj. 60% z 5922 zł (zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2022 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. poz. 1056) oraz

  • niższa niż 2257,50 zł, tj. 75% z 3010 zł (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. (Dz.U. poz. 1690).

Ile wynosi w 2023 r. roczne ograniczenie składek emerytalno – rentowych?

REKLAMA

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 października 2022 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. 2022 poz. 1014) na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) ogłoszono, że:

- kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 wynosi 208 050 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 6 935 zł.

Jaka jest postawa wymiaru składek w zw. z urlopem wychowawczym w 2023 r?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych od stycznia do grudnia 2023 r. nie może być:

  • wyższa niż 4 161 , tj. 60% z 6 935

  • niższa niż 2 617,50 zł, tj. 75% z 3 490 (w zw. z minimalnym wynagrodzeniem za pracę od 1 stycznia 2023 r.)

  • niższa niż 2 700 zł, tj. 75% z 3 600 zł (w zw. z minimalnym wynagrodzeniem za pracę od 1 lipca 2023 r.).

Podstawa prawna:

Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 października 2022 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2023 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. 2022 poz. 1014)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA