REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności.

Usprawiedliwiona nieobecność w pracy to nieobecność spowodowana:

Autopromocja
  • chorobą;
  • koniecznością opieki nad zdrowym i chorym dzieckiem oraz chorym członkiem rodziny;
  • urlopem macierzyńskim;
  • urlopem wychowawczym;
  • urlopem bezpłatnym.

Pracownikowi, który w czasie ostatnich 12 miesięcy osiągnął niższe wynagrodzenie z powodu usprawiedliwionej absencji, do podstawy wymiaru zasiłku nie zalicza się wynagrodzenia za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. W przypadku, gdy pracownik w określonych miesiącach przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności i za ten okres otrzymał niższe wynagrodzenie, podstawę wymiaru za te miesiące należy uzupełnić.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Należy podkreślić, że dni urlopu wypoczynkowego oraz inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (bez ujmowania absencji), należy traktować jako dni, w których pracownik świadczył pracę.

Zasadniczo do podstawy wymiaru zasiłku nie przyjmuje się miesięcy, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Jeśli z każdym z miesięcy, które są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku pracownik wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego wymiaru z powodu usprawiedliwionej nieobecności, należy przyjąć wynagrodzenie za wszystkie te miesiące po uzupełnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie uzupełnia się wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia za miesiąc w którym wystąpiła nieobecność nieusprawiedliwiona. Wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do podstawy wymiaru zasiłku bez uzupełniania. Z kolei, gdy pracownik będzie nieobecny w pracy z przyczyn zarówno nieusprawiedliwionych, jak i usprawiedliwionych, wówczas uzupełnieniu podlega wynagrodzenie tylko za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uzupełnianie wynagrodzenia w takim przypadku wygląda następująco:

  • osiągnięte wynagrodzenie dzieli się przez liczbę dni pracy;
  • otrzymany wynik mnożony jest przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować po pomniejszeniu ich o liczbę dni nieobecności nieusprawiedliwionej.

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Przykład:

Podstawa wymiaru zasiłku pracownika etatowego obejmuje miesiąc, w jakim był on nieobecny w pracy z przyczyn zarówno usprawiedliwionych jak i nieusprawiedliwionych. Miesiącem tym jest listopad 2016 r., gdzie ubezpieczony przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 7 dni roboczych (od 15 do 23 listopada) oraz nie pojawił się w pracy w dniu 30 listopada z przyczyn nieusprawiedliwionych.

Pracownik był zobowiązany przepracować 21 dni, ale przepracował jedynie 13 dni, za które otrzymał wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1 812,09 zł. Wynagrodzenie pracownika pracodawca uzupełnia w następujący sposób:

- kwota osiągniętego wynagrodzenia dzielona jest przez liczbę dni przepracowanych;

- następnie mnożona przez normę czasu pracy w danym miesiącu bez uwzględniania liczby dni nieobecności nieusprawiedliwionej.

Podstawa wymiaru za listopad 2016 r. wynosi 2 787,83 zł, zgodnie z wyliczeniem:

1 812,09 zł: 13 dni x 20 dni = 2 787,83 zł.

Zobacz: Ubezpieczenia

Podstawa prawna:

- art. 38 ust. 2 pkt. 1 oraz ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

REKLAMA

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA