REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a usprawiedliwiona i nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy /Fot. Fotolia

REKLAMA

Nieobecność pracownika w pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku. Poprawne ustalenie podstawy zależy od rodzaju tej nieobecności.

Usprawiedliwiona nieobecność w pracy to nieobecność spowodowana:

 • chorobą;
 • koniecznością opieki nad zdrowym i chorym dzieckiem oraz chorym członkiem rodziny;
 • urlopem macierzyńskim;
 • urlopem wychowawczym;
 • urlopem bezpłatnym.

Pracownikowi, który w czasie ostatnich 12 miesięcy osiągnął niższe wynagrodzenie z powodu usprawiedliwionej absencji, do podstawy wymiaru zasiłku nie zalicza się wynagrodzenia za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. W przypadku, gdy pracownik w określonych miesiącach przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności i za ten okres otrzymał niższe wynagrodzenie, podstawę wymiaru za te miesiące należy uzupełnić.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Należy podkreślić, że dni urlopu wypoczynkowego oraz inne dni nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (bez ujmowania absencji), należy traktować jako dni, w których pracownik świadczył pracę.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Zasadniczo do podstawy wymiaru zasiłku nie przyjmuje się miesięcy, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Jeśli z każdym z miesięcy, które są uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku pracownik wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego wymiaru z powodu usprawiedliwionej nieobecności, należy przyjąć wynagrodzenie za wszystkie te miesiące po uzupełnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie uzupełnia się wynagrodzenia w sytuacji, gdy pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia za miesiąc w którym wystąpiła nieobecność nieusprawiedliwiona. Wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do podstawy wymiaru zasiłku bez uzupełniania. Z kolei, gdy pracownik będzie nieobecny w pracy z przyczyn zarówno nieusprawiedliwionych, jak i usprawiedliwionych, wówczas uzupełnieniu podlega wynagrodzenie tylko za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uzupełnianie wynagrodzenia w takim przypadku wygląda następująco:

 • osiągnięte wynagrodzenie dzieli się przez liczbę dni pracy;
 • otrzymany wynik mnożony jest przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować po pomniejszeniu ich o liczbę dni nieobecności nieusprawiedliwionej.

Zobacz: Zasiłki i inne świadczenia

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przykład:

Podstawa wymiaru zasiłku pracownika etatowego obejmuje miesiąc, w jakim był on nieobecny w pracy z przyczyn zarówno usprawiedliwionych jak i nieusprawiedliwionych. Miesiącem tym jest listopad 2016 r., gdzie ubezpieczony przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 7 dni roboczych (od 15 do 23 listopada) oraz nie pojawił się w pracy w dniu 30 listopada z przyczyn nieusprawiedliwionych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Pracownik był zobowiązany przepracować 21 dni, ale przepracował jedynie 13 dni, za które otrzymał wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1 812,09 zł. Wynagrodzenie pracownika pracodawca uzupełnia w następujący sposób:

- kwota osiągniętego wynagrodzenia dzielona jest przez liczbę dni przepracowanych;

- następnie mnożona przez normę czasu pracy w danym miesiącu bez uwzględniania liczby dni nieobecności nieusprawiedliwionej.

Podstawa wymiaru za listopad 2016 r. wynosi 2 787,83 zł, zgodnie z wyliczeniem:

1 812,09 zł: 13 dni x 20 dni = 2 787,83 zł.

Zobacz: Ubezpieczenia

Podstawa prawna:

- art. 38 ust. 2 pkt. 1 oraz ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  REKLAMA

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  REKLAMA

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA