REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę - nowy wzór 2016

Nowy wzór umowy o pracę ma obowiązywać od 22 lutego 2016 r. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów do nowych rozwiązań prawnych w zakresie umów o pracę na czas określony wprowadzonych do Kodeksu pracy.

Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego.

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

REKLAMA

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny – zmiany w 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. w Kodeksie pracy zostanie wprowadzony przepis o możliwości powtórzenia umowy próbnej między tymi samymi stronami. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe tylko w określonych sytuacjach.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

Skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS

Pracodawca może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia jednostronnie z 3 miesięcy mak­symalnie do 1 miesiąca. Takie skrócenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega oskładkowaniu?

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie jest jedną z form wykonywa­nia pracy. Samozatrudnionymi są osoby wyko­nujące jednoosobowo działalność gospodarczą. Samozatrudnieni nie mają uprawnień pracowni­czych, takich jak urlop wypoczynkowy, ograniczo­ny czas pracy itp., ponieważ nie są pracownikami.

REKLAMA

Samochód służbowy a podatek dochodowy

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów używania przez niego w celach służbowych do jazd lokal­nych samochodów osobowych niebędących włas­nością pracodawcy. Zwrot następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodaw­cą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. Jaki samochód podlega opodatkowaniu?

Członek rady nadzorczej a składki ZUS

Rada nadzorcza jako organ spółki prawa handlowe­go może wykonywać uprawnienia z zakresu prawa pracy w stosunku do członków zarządów spółek. Może m.in. powoływać lub odwoływać członków takiego zarządu. Czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniom społecznym?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Przychód ze stosunku pracy

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pienięż­na świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, na przykład wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbo­we, różnego rodzaju dodatki, nagrody. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy,

Premia a podatek

Premia regulaminowa jest składnikiem wyna­grodzenia za pracę. Dodatkowe świadczenia dla pracowników i osób zatrudnionych na innej podstawie, np. zlecenio­biorców, przyznawane najczęściej w postaci pie­niężnej, co do zasady, podlegają opodatkowaniu w pełnej przyznanej wysokości.

Państwowa Inspekcja Pracy - uprawnienia i zadania

Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do sprawowania nadzoru i kon­troli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrud­nienia i innej pracy zarobkowej. Jakie zadania wykonuje PIP?

Oświadczenia woli w prawie pracy

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Na wniosek płatnika ZUS może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek, których termin jeszcze nie upłynął. Ten rodzaj pomocy dotyczy tylko części finansowanej przez płatni­ka składek.

Kiedy umowa o pracę jest nieważna?

Umowa o pracę jest nieważna wtedy kiedy nie ma określonych stron umowy oraz brak jest określenia rodzaju pełnionej pracy. Ponadto pamiętać należy, że umowa o pracę musi być pisemna. Za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Definicja hotelu pracowniczego

Pracodawca, wedle uznania może wynająć miejsca hotelowe pracownikom, którzy pracują daleko od swojego miejsca zamieszkania. Udostępnienie nieodpłatnego świad­czenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przy­chodu ze stosunku pracy.

Czy od umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym polegającym na zobowiązaniu się do wykonania określonej rzeczy za wynagrodzeniem przez przyjmującego zamówienie na rzecz zamawia­jącego. Samoistnie wykonywana umowa o dzieło nie jest tytułem ani do obowiązkowych, ani do dobrowol­nych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Działalność wykonywana osobiście - składki ZUS, podatki

Działalność wykonywana osobiście to wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzie­ło, umowy zlecenia lub innej umowy o świadcze­nie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Czy osoby wykonujące działalność osobiście na pod­stawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy

Jako działalność konkurencyjną można wskazać działalność pracownika naruszającą lub zagrażają­cą interesom pracodawcy. Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiąza­ni do powstrzymania się od działalności kon­kurencyjnej wobec pracodawcy.

Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę

Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.

Zatrudnienie członka zarządu na umowę o pracę

Członek zarządu poza powołaniem, kreującym stosunek korporacyjny, może być także zatrudniony przez spółkę w ramach stosunku pracy. Nawiązując stosunek pracy, strony wchodzą w sferę ochronnych regulacji, przysługujących wówczas członowi zarządu, jako pracownikowi spółki. Sposób ukształtowania treści stosunku pracy jest pozostawiony samym stronom, przy czym muszą one przestrzegać wymogów formalnych, wynikających tak z przepisów prawa handlowego, jak też prawa pracy.

Dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS a składki ZUS

Dofinansowanie wypoczynku jest jedną z form działalności socjalnej świadczonej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To, czy od dofinansowania wypoczynku płatnik składek ma obowiązek naliczyć składki, zależy od formy i źródła tego dofinansowania.

Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Jak prawidłowo rozliczać diety? Czy diety z tytułu podróży służbowej stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?

Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy

Od lutego 2016 roku w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. Co do zasady, umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony. Od tej zasady przewidziane zostały wyjątki.

Bilety dla pracowników a składki ZUS

Pracodawca może dofinansować pracownikom bilety na przejazd środkami lokomocji, do teatru, kina. Czy bilety dla pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym i podlegają oskładkowaniu?

Beneficjent w podatkach dochodowych

U przedsiębiorców (beneficjentów) otrzymujących dotacje, subwencje i inne dopłaty, co do zasady powstaje przychód z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychód ten jest związany z otrzy­maniem, zakupem albo wykonaniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerial­nych i prawnych amortyzowanych. Niektóre z otrzy­mywanych środków podlegają zwolnieniu z opodat­kowania podatkiem dochodowym.

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób.

Zapomogi dla pracowników z ZFŚS

Pracownik znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej może uzyskać doraźną bezzwrotną pomoc finansową. Zapomogi udzielane są przez zakład pracy i w dużej mierze pochodzą ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zapomoga sfinan­sowana ze środków ZFŚS zwolniona jest z opodatkowania?

Jednolity kontrakt o pracę zamiast umowy o pracę - propozycje zmian

Zastąpienie umów o pracę oraz umów zleceń jednolitym kontraktem pracy, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej nie mniejszej niż 12 zł, likwidację finansowania etatów związkowych przez przedsiębiorstwa - zaproponowała PO w programie gospodarczym, który ocenili eksperci.

Wyższe kary dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów - projekt

Szersza ochrona praw pracowników, m.in. przez zapis w kodeksie karnym , że kto narusza prawa „osoby wykonującej pracę zarobkową" wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan jest niepotrzebna, gdyż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym interesy pracownika są dostatecznie chronione.

Co powinno znajdować się w umowie o pracę?

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o prace, powinien zawrzeć w tym dokumencie elementy wymagane przepisami prawa pracy. Sprawdź, co musi znajdować się w umowie o pracę.

Podpisanie umowy o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy o pracę to nie tylko formalność. Postanowienia zawarte w umowie nawiązującej stosunek pracy są niezwykle istotne z punktu widzenia pracodawcy i pracownika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ustawa o pracy na morzu przyjęta przez Sejm

Ustawa o pracy na morzu została przyjęta przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia Sejmu 5 sierpnia 2015 r. Projekt wdraża Konwencję o pracy na morzu. Określa warunki pracy i życia marynarzy na statkach przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Promocja firm zatrudniających na stałe umowy

Rząd podczas wyjazdowego posiedzenia we Wrocławiu wydał zalecenie promocji w przetargach administracji rządowej firm, które zatrudniają pracowników na podstawie stałych umów.

Płaca minimalna 2500 zł - propozycja Biało-Czerwonych

Płaca minimalna w wysokości 2500 zł to propozycja ugrupowania Biało-Czerwoni. Kolejny pomysł ugrupowania to wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę. Obowiązywałby tylko jeden rodzaj umowy o pracę, a pensje prezesów firm byłyby uzależnione od wynagrodzeń pracowników.

Umowa o pracę głównym kryterium przy przetargach

Umowa o pracę powinna być głównym kryterium wybory oferty przy przetargach publicznych. W praktyce to koszty decydują o przy wyborze wykonawcy.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron reguluje art. 30 § 1 Kodeksu pracy. To najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Możliwe jest także w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w dowolnym momencie trwania stosunku pracy i potrzebne jest w tym celu zgodne oświadczenie woli stron.

Umowa o pracę a weksle in blanco

Czy przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do wystawiania weksli in blanco w związku z nakładaniem na pracownika odpowiedzialności materialnej? Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wystawianie weksla przez pracowników jest sprzeczne z ogólnymi zasadami prawa pracy.

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę proponuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Celem takiego rozwiązania miałoby być ograniczenia nadużywania przez pracodawców umów cywilnoprawnych.

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w danym roku i przypadającego na 1 pracownika. W stosunku do niepełnoetatowców ustala się ją proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jak wygląda postępowanie pracodawcy przy rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego oraz kwestia opodatkowania i oskładkowania świadczeń urlopowych?

Różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi

Różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi dotyczą: charakteru świadczonej pracy, podporządkowania, konieczności osobistego wykonywania pracy, wynagrodzenia za pracę, ryzyka w zakresie wykonywania pracy, możliwości rozwiązania umowy, skutków w przypadku śmierci pracownika, składek ZUS. Przedstawiamy cechy charakterystyczne umowy o prace, umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Kilka miejsc pracy w umowie o pracę

Określenie kilku miejsc pracy w umowie o pracę jest dopuszczalne. Strony stosunku pracy mogą ustalić, że pracownik będzie wykonywał pracę w więcej niż jednym miejscu, jeśli taki sposób określenia miejsca pracy jest uzasadniony rodzajem danej pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego?

Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych

Dnia 18 czerwca 2015 r. w Kancelarii Rady Ministrów odbyła się konferencja dotycząca klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Klauzule społeczne mają określać wymagania stawiane wykonawcom. Takie warunki mogą zobowiązywać wykonawcę do zatrudnienia określonego procentu swoich pracowników na umowy o pracę, osoby niepełnosprawne lub skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych.

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Ulgi dla tworzących zakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola

Ulgi podatkowe dla tworzących zakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nad którym trwają prace w Sejmie.

REKLAMA