Oświadczenia woli w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Jedynie pracodawca może złożyć pracownikowi oświadczenie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Powoduje ono, w razie braku sprzeciwu pracownika, zmianę warunków zatrudnienia na proponowane przez pracodawcę (po okresie wypowiedzenia). Jeśli natomiast pracownik nie zgodzi się na zaproponowane warunki, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia. Pracownicy powinni składać pracodawcy oświadczenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień przysługujących rodzicom lub opiekunom dziecka. Dotyczy to następujących uprawnień tych pracowników:
REKLAMA
- prawa do 2 dni zwolnienia od pracy w przypadku wychowywania dziecka do 14 lat,
- prawa do odmowy wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy pracownika wychowującego dziecko do 4 lat,
- niewyrażenia przez pracownika wychowującego dziecko do 4 lat zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę w systemie równoważnego czasu pracy, na pracę w weekendowym systemie czasu pracy i w systemie skróconego tygodnia pracy.
Oświadczenia pracowników powinny być przechowywane w części B ich akt osobowych.
Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Oświadczenia woli w podatkach dochodowych
W podatku dochodowym od osób fizycznych w formie sformalizowanej występują następujące oświadczenia:
- PIT-2 Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
- PIT-2A Oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
- PIT-3 Oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
- PIT-2K Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
W podatku dochodowym od osób prawnych w formie sformalizowanej występuje druk CIT-5 Oświadczenie podatnika o przeznaczeniu dochodów z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przypadki składania oświadczeń są uregulowane w Ordynacji podatkowej.
- Wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 o.p.).
- W toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:
- nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej,
- rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego; strona lub kontrolowany mogą odmówić złożenia oświadczenia; oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania; odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania nie podlega niepodanie szacunkowej wartości rzeczy lub praw majątkowych albo podanie wartości nieodpowiadającej rzeczywistej wartości ujawnionych rzeczy lub praw; organ podatkowy jest zobowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 39 o.p.).
- Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podatkowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 180 § 2 o.p.).
- Oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestniczenia w czynnościach kontrolnych jest składane na piśmie. W razie odmowy złożenia oświadczenia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnotacji i dołącza ją do protokołu (art. 285 § 2 o.p.).
- Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego, kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. Oświadczenie to jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 285a o.p.).
W ubezpieczeniach
Oświadczenie jest dokumentem podpisanym przez składającą je osobę. Może być składane zarówno przez płatnika składek, jak i ubezpieczonego. Sformalizowany wzór tego dokumentu jest często stosowany przez ZUS. Do składania oświadczeń o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub odpowiednio ubezpieczeniu emerytalnemu są zobowiązane osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają sprawować opiekę nad dzieckiem do 3 lat. Dłużnicy składek (płatnicy) mają obowiązek wyjawić na żądanie ZUS swoje nieruchomości lub prawa majątkowe w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Ubezpieczony może także raz na 4 lata złożyć oświadczenie o przekazywaniu do otwartego funduszu emerytalnego składki, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy systemowej. Natomiast ubezpieczony, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub zdecydował, że jego składki pozostaną na subkoncie w ZUS, ma obowiązek złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Złożone przez ubezpieczonego lub płatnika oświadczenie może zostać wykorzystane przez ZUS jako jeden ze środków dowodowych w postępowaniu administracyjnym, np. przy wydawaniu decyzji ZUS.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat