REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenia woli w prawie pracy

Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Jedynie pracodawca może złożyć pracownikowi oświadczenie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Powoduje ono, w razie braku sprzeci­wu pracownika, zmianę warunków zatrudnienia na proponowane przez pracodawcę (po okresie wypo­wiedzenia). Jeśli natomiast pracownik nie zgodzi się na zaproponowane warunki, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia. Pracownicy powinni składać pracodawcy oświad­czenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień przysługujących rodzicom lub opieku­nom dziecka. Dotyczy to następujących uprawnień tych pracowników:

REKLAMA

Autopromocja
  • prawa do 2 dni zwolnienia od pracy w przypadku wychowywania dziecka do 14 lat,
  • prawa do odmowy wykonywania pracy w godzi­nach nadliczbowych, porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy pracownika wychowu­jącego dziecko do 4 lat,
  • niewyrażenia przez pracownika wychowującego dziecko do 4 lat zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę w systemie równoważnego czasu pracy, na pracę w weekendowym systemie czasu pracy i w systemie skróconego tygodnia pracy.

Oświadczenia pracowników powinny być przecho­wywane w części B ich akt osobowych.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Oświadczenia woli w podatkach dochodowych

W podatku dochodowym od osób fizycznych w formie sformalizowanej występują następujące oświadczenia:

  • PIT-2 Oświadczenie pracownika dla celów obli­czania miesięcznych zaliczek na podatek docho­dowy od osób fizycznych,
  • PIT-2A Oświadczenie dla celów obliczania mie­sięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-3 Oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na poda­tek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-2K Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

W podatku dochodowym od osób prawnych w formie sformalizowanej występuje druk CIT-5 Oświadczenie podatnika o przeznaczeniu docho­dów z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przypadki składania oświadczeń są uregulowane w Ordynacji podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wnioskujący o wydanie interpretacji indywidu­alnej składa oświadczenie pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowa­nia kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzyg­nięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbo­wej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 o.p.).
  • W toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:

- nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymu­sowej,

- rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego; strona lub kontrolo­wany mogą odmówić złożenia oświadczenia; oświadczenie składa się pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania; odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia nie podlega niepodanie szacunkowej war­tości rzeczy lub praw majątkowych albo poda­nie wartości nieodpowiadającej rzeczywistej wartości ujawnionych rzeczy lub praw; organ podatkowy jest zobowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności kar­nej za fałszywe zeznania (art. 39 o.p.).

  • Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podat­kowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświad­czenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 180 § 2 o.p.).
  • Oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestnicze­nia w czynnościach kontrolnych jest składane na piśmie. W razie odmowy złożenia oświadcze­nia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnota­cji i dołącza ją do protokołu (art. 285 § 2 o.p.).
  • Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysoko­ści zobowiązania podatkowego, kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. Oświadczenie to jest składane pod rygo­rem odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia (art. 285a o.p.).

W ubezpieczeniach

Oświadczenie jest dokumentem podpisanym przez składającą je osobę. Może być składane zarów­no przez płatnika składek, jak i ubezpieczonego. Sformalizowany wzór tego dokumentu jest często stosowany przez ZUS. Do składania oświadczeń o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytal­nemu i rentowym lub odpowiednio ubezpieczeniu emerytalnemu są zobowiązane osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają sprawo­wać opiekę nad dzieckiem do 3 lat. Dłużnicy skła­dek (płatnicy) mają obowiązek wyjawić na żądanie ZUS swoje nieruchomości lub prawa majątkowe w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Ubezpieczony może także raz na 4 lata złożyć oświadczenie o przekazywaniu do otwartego fundu­szu emerytalnego składki, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy systemowej. Natomiast ubezpieczony, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub zdecydował, że jego składki pozostaną na subkoncie w ZUS, ma obo­wiązek złożenia oświadczenia o stosunkach mająt­kowych istniejących między nim a jego współmał­żonkiem oraz wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Złożone przez ubezpieczonego lub płatnika oświadczenie może zostać wykorzystane przez ZUS jako jeden ze środ­ków dowodowych w postępowaniu administracyj­nym, np. przy wydawaniu decyzji ZUS.

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA