REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenia woli w prawie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Oświadczenia woli w prawie pracy/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pra­codawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno praco­dawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub roz­wiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświad­czenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy.

Jedynie pracodawca może złożyć pracownikowi oświadczenie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Powoduje ono, w razie braku sprzeci­wu pracownika, zmianę warunków zatrudnienia na proponowane przez pracodawcę (po okresie wypo­wiedzenia). Jeśli natomiast pracownik nie zgodzi się na zaproponowane warunki, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia. Pracownicy powinni składać pracodawcy oświad­czenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień przysługujących rodzicom lub opieku­nom dziecka. Dotyczy to następujących uprawnień tych pracowników:

REKLAMA

  • prawa do 2 dni zwolnienia od pracy w przypadku wychowywania dziecka do 14 lat,
  • prawa do odmowy wykonywania pracy w godzi­nach nadliczbowych, porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy oraz delegowania poza stałe miejsce pracy pracownika wychowu­jącego dziecko do 4 lat,
  • niewyrażenia przez pracownika wychowującego dziecko do 4 lat zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę w systemie równoważnego czasu pracy, na pracę w weekendowym systemie czasu pracy i w systemie skróconego tygodnia pracy.

Oświadczenia pracowników powinny być przecho­wywane w części B ich akt osobowych.

Polecamy produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Oświadczenia woli w podatkach dochodowych

W podatku dochodowym od osób fizycznych w formie sformalizowanej występują następujące oświadczenia:

  • PIT-2 Oświadczenie pracownika dla celów obli­czania miesięcznych zaliczek na podatek docho­dowy od osób fizycznych,
  • PIT-2A Oświadczenie dla celów obliczania mie­sięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-3 Oświadczenie osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na poda­tek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-2K Oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

W podatku dochodowym od osób prawnych w formie sformalizowanej występuje druk CIT-5 Oświadczenie podatnika o przeznaczeniu docho­dów z dywidend lub innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przypadki składania oświadczeń są uregulowane w Ordynacji podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wnioskujący o wydanie interpretacji indywidu­alnej składa oświadczenie pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowa­nia kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzyg­nięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbo­wej. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 o.p.).
  • W toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego, organ podatkowy wzywa stronę postępowania lub kontrolowanego do złożenia oświadczenia o:

- nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymu­sowej,

- rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego; strona lub kontrolo­wany mogą odmówić złożenia oświadczenia; oświadczenie składa się pod rygorem odpo­wiedzialności karnej za fałszywe zeznania; odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia nie podlega niepodanie szacunkowej war­tości rzeczy lub praw majątkowych albo poda­nie wartości nieodpowiadającej rzeczywistej wartości ujawnionych rzeczy lub praw; organ podatkowy jest zobowiązany uprzedzić osobę wezwaną o prawie odmowy złożenia tego oświadczenia oraz o odpowiedzialności kar­nej za fałszywe zeznania (art. 39 o.p.).

  • Jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podat­kowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświad­czenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 180 § 2 o.p.).
  • Oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestnicze­nia w czynnościach kontrolnych jest składane na piśmie. W razie odmowy złożenia oświadcze­nia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnota­cji i dołącza ją do protokołu (art. 285 § 2 o.p.).
  • Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że kontrolowany będący osobą fizyczną nie ujawnił wszystkich obrotów lub przychodów mających znaczenie dla określenia lub ustalenia wysoko­ści zobowiązania podatkowego, kontrolujący może zwrócić się do kontrolowanego o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na określony dzień. Oświadczenie to jest składane pod rygo­rem odpowiedzialności karnej za fałszywe zezna­nia (art. 285a o.p.).

W ubezpieczeniach

REKLAMA

Oświadczenie jest dokumentem podpisanym przez składającą je osobę. Może być składane zarów­no przez płatnika składek, jak i ubezpieczonego. Sformalizowany wzór tego dokumentu jest często stosowany przez ZUS. Do składania oświadczeń o zamiarze podlegania ubezpieczeniom emerytal­nemu i rentowym lub odpowiednio ubezpieczeniu emerytalnemu są zobowiązane osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zamierzają sprawo­wać opiekę nad dzieckiem do 3 lat. Dłużnicy skła­dek (płatnicy) mają obowiązek wyjawić na żądanie ZUS swoje nieruchomości lub prawa majątkowe w formie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Ubezpieczony może także raz na 4 lata złożyć oświadczenie o przekazywaniu do otwartego fundu­szu emerytalnego składki, o której mowa w art. 22 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy systemowej. Natomiast ubezpieczony, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub zdecydował, że jego składki pozostaną na subkoncie w ZUS, ma obo­wiązek złożenia oświadczenia o stosunkach mająt­kowych istniejących między nim a jego współmał­żonkiem oraz wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Złożone przez ubezpieczonego lub płatnika oświadczenie może zostać wykorzystane przez ZUS jako jeden ze środ­ków dowodowych w postępowaniu administracyj­nym, np. przy wydawaniu decyzji ZUS.

Zajrzyj na nasze FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA