reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Inne > Definicja hotelu pracowniczego

Definicja hotelu pracowniczego

Pracodawca, wedle uznania może wynająć miejsca hotelowe pracownikom, którzy pracują daleko od swojego miejsca zamieszkania. Udostępnienie nieodpłatnego świad­czenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przy­chodu ze stosunku pracy.

Definicja

Budynek mieszkalny przeznaczony do czasowego pobytu pracowników zamiejscowych.

W wynagrodzeniach

Pracodawca może udostępnić (wynająć) miejsca hotelowe pracownikom wykonującym pracę naj­częściej w znacznej odległości od miejsca zamiesz­kania. Takie udostępnienie może być zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne (pracownik może pono­sić część kosztów związanych z wynajęciem hote­lu). Udostępnienie tego rodzaju świadczenia, co do zasady, ma charakter uznaniowy i może spełniać rolę motywacyjną.

W podatkach dochodowych

Udostępnienie pracownikom nieodpłatnego świad­czenia w formie bezpłatnego zakwaterowania, np. w hotelu pracowniczym, powoduje powstanie przy­chodu ze stosunku pracy. Wartość tego świadcze­nia należy ustalić według ceny zakupu usługi zgod­nie z art. 11 ust. 2a pkt 2 updof. Koszt świadczenia nieprzekraczający miesięcznie 500 zł jest zwolnio­ny z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 19 updof). Zwolnienie to ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Nadwyżka ponad wskaza­ną kwotę podlega opodatkowaniu jako przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

Encyklopedia kadrowego

Zdjęcia

Definicja hotelu pracowniczego/Fot. Fotolia
Definicja hotelu pracowniczego/Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama