reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób.

Świadczenie należne z tytułu najmu lub dzierżawy. Wartość czynszu może być ustalona w pieniądzach lub w naturze. Czynsz jest z założenia świadcze­niem okresowym.

W podatkach dochodowych

Udostępnienie lokalu lub budynku pracownikom albo zleceniobiorcom, które jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć, co do zasady, do przychodu tych osób.

Wartość pieniężną takiego świadczenia ustala się wówczas według równowar­tości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Wartość świadczeń ponoszonych przez praco­dawcę z tytułu zakwaterowania pracownika (przez którego należy rozumieć osobę pozostającą w sto­sunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł jest zwolniona z opodatkowania.

W ubezpieczeniach

Płatnik, który udostępnia lokal mieszkalny pracow­nikom lub zleceniobiorcom, dolicza przychód uzy­skany z tego tytułu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdro­wotne tych osób. „Udostępnienie lokalu" oznacza, że stroną umowy najmu lokalu musi być pracodaw­ca/zleceniodawca.

Wartość świadczenia w naturze, jakim jest udo­stępnienie lokalu mieszkalnego, należy uwzględ­niać w podstawie wymiaru składek na ubezpiecze­nia pracowników i zleceniobiorców w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w zakłado­wych przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli obowią­zujące w zakładzie przepisy nie regulują tej kwestii, to w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób należy uwzględniać wartość pieniężną tego świadczenia w wysokości czynszu:

  • obowiązującego dla tego lokalu w danej spół­dzielni mieszkaniowej, jeżeli jest to lokal spół­dzielczy typu lokatorskiego lub własnościowego,
  • określonego według zasad i stawek dla miesz­kań komunalnych na danym terenie, a w mia­stach - w danej dzielnicy, jeżeli jest to lokal włas­nościowy, z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domu stanowiącego własność prywatną,
  • wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę, jeże­li jest to lokal komunalny.
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Źródło:

Encyklopedia kadrowego

Zdjęcia

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia
Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama