REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia
Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób.

Świadczenie należne z tytułu najmu lub dzierżawy. Wartość czynszu może być ustalona w pieniądzach lub w naturze. Czynsz jest z założenia świadcze­niem okresowym.

Autopromocja

W podatkach dochodowych

Udostępnienie lokalu lub budynku pracownikom albo zleceniobiorcom, które jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć, co do zasady, do przychodu tych osób.

Wartość pieniężną takiego świadczenia ustala się wówczas według równowar­tości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2015 z komentarzem (książka)

Wartość świadczeń ponoszonych przez praco­dawcę z tytułu zakwaterowania pracownika (przez którego należy rozumieć osobę pozostającą w sto­sunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł jest zwolniona z opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ubezpieczeniach

Płatnik, który udostępnia lokal mieszkalny pracow­nikom lub zleceniobiorcom, dolicza przychód uzy­skany z tego tytułu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdro­wotne tych osób. „Udostępnienie lokalu" oznacza, że stroną umowy najmu lokalu musi być pracodaw­ca/zleceniodawca.

Wartość świadczenia w naturze, jakim jest udo­stępnienie lokalu mieszkalnego, należy uwzględ­niać w podstawie wymiaru składek na ubezpiecze­nia pracowników i zleceniobiorców w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w zakłado­wych przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli obowią­zujące w zakładzie przepisy nie regulują tej kwestii, to w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób należy uwzględniać wartość pieniężną tego świadczenia w wysokości czynszu:

  • obowiązującego dla tego lokalu w danej spół­dzielni mieszkaniowej, jeżeli jest to lokal spół­dzielczy typu lokatorskiego lub własnościowego,
  • określonego według zasad i stawek dla miesz­kań komunalnych na danym terenie, a w mia­stach - w danej dzielnicy, jeżeli jest to lokal włas­nościowy, z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domu stanowiącego własność prywatną,
  • wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę, jeże­li jest to lokal komunalny.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

W stosunku do niektórych ubezpieczonych od 1 czerwca 2024 roku będzie miało miejsce zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Dlaczego? Wszystko przez wysoką kwotę przeciętnego wynagrodzenia ogłoszoną na I kwartał 2024 roku. Jeśli jako emeryt lub rencista zarabiasz za dużo, musisz oddać część państwu.

Odprawa dla pracownika 2024 r. Termin wypłaty, wysokość, w jakich przypadkach

Odprawa dla pracownika 2024 r. temat ważny a często pomijany przez pracodawców. Pracownicy mają prawo do wielu odpraw, często jednak nie zdają sobie sprawy jakie kryteria trzeba spełnić. Należy pamiętać np. o limitach wypłacanych świadczeń czy stażu zatrudnienia, który często jest warunkiem koniecznym. Poniżej wykaz najczęściej wypłacanych świadczeń.

Wynagrodzenie minimalne pracowników w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. w zależności od wymiaru etatu – wyliczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje nie małe zmiany w płacy minimalnej. Resort chce, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 60% przeciętnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że w I kwartale 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wynosi 8147,38​​​​​​​ zł. Tak więc na chwilę obecną minimalne wynagrodzenie wynosiłoby 4888 zł a nie 4300 jak ma to być od 1 lipca. Dobre i 500 zł więcej.

Dzień dziecka 2024: czego uczyć dzieci, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości?

Zbliża się 1 czerwca - Dzień Dziecka. Czy praca dzieci jest dozwolona? W wielu przypadkach tak - jest dozwolona, jednak czego uczyć dzieci w 2024 roku, by poradziły sobie na rynku pracy przyszłości? Duży wpływ na pracę dzieci ma edukacja, jednak tradycyjny model edukacji nie nadąża za dynamicznie zmieniającymi się realiami współczesnego rynku pracy i technologii.

REKLAMA

Rewolucja w zawodzie psychologa

Szykują się nie małe zmiany w zawodzie psychologa. Trwają prace nad projektem nowej ustawy. Będzie nowy samorząd psychologów, regionalna lista psychologów, dookreślenie czym są usługi psychologiczne i zaostrzenie odpowiedzialności zawodowej. MPiPS uważa, że w zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trzeba zaprowadzić zmiany, ponieważ aktualne regulacje są niezgodne z prawem UE. 

Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

REKLAMA

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

REKLAMA