Kategorie

Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Sosnowski Krzysztof
Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy/fot.Fotolia
Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy/fot.Fotolia
Fotolia
Od lutego 2016 roku w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. Co do zasady, umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony. Od tej zasady przewidziane zostały wyjątki.

Maksymalnie 33 miesiące

Co do zasady umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a niezależnie od okresu na jaki zostały zawarte umowy to łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony.

Wyjątki

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady. W przypadku zastosowania przewidzianych wyjątków umowy o prace na czas określony mogą być zawierane między tymi samymi stronami bez konieczności przekształcania po upływie 33 miesięcy a także czwarta i kolejne umowy nie będą musiały być zawierane na czas określony. Dotyczy to umów zawieranych:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, (odpowiednik obecnych umów na zastępstwo),

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Reklama

Stosowanie powyższych przypadków dopuszczalne będzie wyłącznie w sytuacji gdy zawarcie umów na podstawie wskazanych przypadków służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Niezwykle istotny pozostaje także obowiązek w stosunku do korzystania z wyjątku "w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie" polegający na konieczności zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy, o zawarciu umowy o pracę przy uwzględnieniu wskazanego obowiązku zawiadomienie będzie musiało zawierać wskazanie przyczyn zawarcia takiej umowy.

Dodatkową procedurą kontrolną jest konieczność uwzględnienia w treści umowy o pracę w przypadku korzystania z jednego z wskazanych wyjątków celu lub okoliczności, tj. zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy na czas określony.

Skutki

W tym miejscu zasadnym jest jednak zastanowić się nad skutkami nie dopełnienia przedmiotowego obowiązku tj. nie zawarcia w umowie o pracę okoliczności uzasadniających zastosowanie jednego z wyjątków oraz niedokonanie powiadomienia okręgowego inspektora pracy o przyczynach zawarcia takiej umowy. Podstawową sankcją niepowiadomienia OIP o zawarciu umowy w ramach 4) przypadku jest wprowadzone w ramach omawianej nowelizacji wykroczenie w postaci nie zawiadomienia OIP w terminie 5 dni zagrożone grzywną od 1 000 zł do 30 000 zł.

Jakie są za to sankcje za nie zawarcie w umowie przyczyn dla których dana umowa została zawarta? Tergo ustawodawca jasno nie sprecyzował. Nie wydaje się być właściwe zastosowanie postanowień art. 281 pkt 3 k.p. tj. kara grzywny za niepotwierdzenie na piśmie zawartej umowy o pracę. W badanym przypadku dojdzie do potwierdzenia w ramach umowy pisemnej zawarcia umowy nie znajdą się jednak wszystkie niezbędne postanowienia.

W naszej ocenie w takim wypadku nie będzie zasadnym ustalenie, że umowa na czas określony nie została zawarta przy wykorzystaniu wyjątków dopuszczających szczególny rodzaj umowy na czas określony. obowiązek ten wynika z art. 29 § 11 k.p. stanowi „W przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1 – 3, lub w przypadku, o którym mowa w art. 25§ 4 pkt 4, w umowie określa się ten cel lub okoliczności tego przypadku, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy.” Rzeczywistą sankcją wydaje się być nie nieważność umowy o pracę lecz nieważność zastosowanego wyjątku. Oznacza to, że umowa zawarta na czas określony np. na okres zwolnienia lekarskiego w okresie ciąży następnie rocznego okresu urlopu rodzicielskiego i cały okres urlopu wychowawczego pracownik zatrudniony na zastępstwo mógł by być zatrudniony ponad 33 miesiące na umowę na czas określony przy założeniu jednak, że strony nie dopełniły obowiązku doprecyzowania przyczyn zawarcia takiej umowy zasadnym jest ustalenie, że zawarta została zwyczajna umowa o pracę na czas określony tj. umowa przekształcająca się po okresie 33 miesięcy w umowę zawartą na czas nieokreślony. Odmienne stanowiska prowadziły by do uznania, że postanowienie art. 29 § 11 k.p. nie mają żadnej mocy prawnej i stanowią wyłącznie wskazówkę dla stron umowy o pracę.

Podstawa prawna: ustawą z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy –  Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?