REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

Definicja podstawowa

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czyn­ności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyj­mujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagro­dzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadają­ce wykonanej pracy (art. 734-751 k.c.). Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio prze­pisy o zleceniu.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Umowa zlecenia jest jedną z form zatrudnienia. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlece­nia nie przysługują żadne świadczenia pracowni­cze. Pracodawca powinien jedynie zapewnić takiej osobie bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jeżeli wykonuje ona pracę na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez praco­dawcę.

Redakcja poleca: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zatrudniając osobę na umowę zlecenia, należy uważać, aby umowa ta nie spełniała wymagań właściwych dla stosunku pracy. Każda umowa, bez względu na swoją nazwę, jeżeli zawiera cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, jest umową o pracę.

Zawieranie umów zlecenia jest dopuszczalne, jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia ze stosun­kiem cywilnym. Umów o pracę nie można zastępo­wać umowami zlecenia. Naruszeniem przepisów prawa pracy jest też jednoczesne zatrudnianie tego samego pracownika na tym samym stanowi­sku na umowę o pracę i na umowę cywilną. Będzie to stanowić omijanie przepisów o godzinach nad­liczbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wynagrodzeniach

Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy przysłu­guje wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zle­cenie zobowiązał się wykonać je bez wynagro­dzenia. W przypadku gdy nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się na konkretną wyso­kość wynagrodzenia, zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wykonanej przez niego pracy. Zleceniobiorca ma prawo do wyna­grodzenia dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że strony postanowiły inaczej, np. umówiły się, że wynagrodzenie będzie płatne w odstępach mie­sięcznych.

Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobior­cy wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowy­mi. Ponadto dający zlecenie powinien zwolnić zle­ceniobiorcę od zobowiązań, które zaciągnął on w tym celu we własnym imieniu. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, zleceniodawca powi­nien na żądanie zleceniobiorcy udzielić mu odpo­wiedniej zaliczki.

Zleceniodawca, który wypowiedział umowę, powi­nien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia. Jeżeli umowa była odpłatna, jest zobo­wiązany uiścić zleceniobiorcy część wynagro­dzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Jeżeli zleceniobiorca wypowiedział bez ważnego powodu odpłatne zlecenie, jest odpowiedzialny za wynikłą z tego tytułu szkodę.

W podatkach dochodowych

Od przychodu z tytułu umowy zlecenia płatnik podatku pobiera, co do zasady, najniższą staw­kę podatku, tj. 18%, i stosuje 20% koszty uzyska­nia przychodu. Na żądanie podatnika płatnik może rozliczać przychód z tego tytułu z zastosowaniem stawki podatku przewidzianej dla II progu podat­kowego.

Jeżeli kwota należności określona w umowie zle­cenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, podatek pobiera się w wysokości 18% przychodu bez stosowania kosztów uzyskania przychodów i odliczeń z tytu­łu ewentualnych składek na ubezpieczenia emery­talne, rentowe i chorobowe finansowanych przez podatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 30 ust. 5a updof).

W ubezpieczeniach

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Osoba, która wykonuje pracę na umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubez­pieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowot­nemu.

REKLAMA

W przypadkach określonych w ustawie systemowej może być zwolniona z obowiązku opłacania skła­dek na ubezpieczenia społeczne. Praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami spo­łecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym w przy­padku uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia.

Jeśli umowa zlecenia została zawarta między pra­codawcą a pracownikiem albo praca na podstawie umowy zlecenia jest wykonywana na rzecz włas­nego pracodawcy, to do celów ubezpieczeń spo­łecznych taką osobę traktuje się jak pracownika. Określone dla zleceniobiorców zasady podlega­nia ubezpieczeniom stosuje się do innych umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów zlecenia (np. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich) oraz osób współpracujących ze zleceniobiorcami.

W zasiłkach

Ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku choro­bowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, jeżeli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia choro­bowego.

Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pra­cownikiem, to ustalając podstawę wymiaru zasiłku, należy uwzględnić również przychód z umowy zle­cenia, jeżeli nadal ona obowiązuje. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się przychodu z zakończonej umowy zlecenia.

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA