Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy (art. 734-751 k.c.). Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
REKLAMA
W prawie pracy
Umowa zlecenia jest jedną z form zatrudnienia. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia nie przysługują żadne świadczenia pracownicze. Pracodawca powinien jedynie zapewnić takiej osobie bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jeżeli wykonuje ona pracę na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Redakcja poleca: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)
Zatrudniając osobę na umowę zlecenia, należy uważać, aby umowa ta nie spełniała wymagań właściwych dla stosunku pracy. Każda umowa, bez względu na swoją nazwę, jeżeli zawiera cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, jest umową o pracę.
Zawieranie umów zlecenia jest dopuszczalne, jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia ze stosunkiem cywilnym. Umów o pracę nie można zastępować umowami zlecenia. Naruszeniem przepisów prawa pracy jest też jednoczesne zatrudnianie tego samego pracownika na tym samym stanowisku na umowę o pracę i na umowę cywilną. Będzie to stanowić omijanie przepisów o godzinach nadliczbowych.
W wynagrodzeniach
Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia. W przypadku gdy nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się na konkretną wysokość wynagrodzenia, zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wykonanej przez niego pracy. Zleceniobiorca ma prawo do wynagrodzenia dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że strony postanowiły inaczej, np. umówiły się, że wynagrodzenie będzie płatne w odstępach miesięcznych.
Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi. Ponadto dający zlecenie powinien zwolnić zleceniobiorcę od zobowiązań, które zaciągnął on w tym celu we własnym imieniu. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, zleceniodawca powinien na żądanie zleceniobiorcy udzielić mu odpowiedniej zaliczki.
Zleceniodawca, który wypowiedział umowę, powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia. Jeżeli umowa była odpłatna, jest zobowiązany uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Jeżeli zleceniobiorca wypowiedział bez ważnego powodu odpłatne zlecenie, jest odpowiedzialny za wynikłą z tego tytułu szkodę.
W podatkach dochodowych
Od przychodu z tytułu umowy zlecenia płatnik podatku pobiera, co do zasady, najniższą stawkę podatku, tj. 18%, i stosuje 20% koszty uzyskania przychodu. Na żądanie podatnika płatnik może rozliczać przychód z tego tytułu z zastosowaniem stawki podatku przewidzianej dla II progu podatkowego.
Jeżeli kwota należności określona w umowie zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, podatek pobiera się w wysokości 18% przychodu bez stosowania kosztów uzyskania przychodów i odliczeń z tytułu ewentualnych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez podatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 30 ust. 5a updof).
W ubezpieczeniach
Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba, która wykonuje pracę na umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
REKLAMA
W przypadkach określonych w ustawie systemowej może być zwolniona z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym w przypadku uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia.
Jeśli umowa zlecenia została zawarta między pracodawcą a pracownikiem albo praca na podstawie umowy zlecenia jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, to do celów ubezpieczeń społecznych taką osobę traktuje się jak pracownika. Określone dla zleceniobiorców zasady podlegania ubezpieczeniom stosuje się do innych umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów zlecenia (np. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich) oraz osób współpracujących ze zleceniobiorcami.
W zasiłkach
Ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, jeżeli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pracownikiem, to ustalając podstawę wymiaru zasiłku, należy uwzględnić również przychód z umowy zlecenia, jeżeli nadal ona obowiązuje. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się przychodu z zakończonej umowy zlecenia.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat