reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Informacje ogólne > Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Na wniosek płatnika ZUS może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek, których termin jeszcze nie upłynął. Ten rodzaj pomocy dotyczy tylko części finansowanej przez płatni­ka składek.

Odroczenie terminu płatności w podatkach

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przy­padkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odro­czyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapła­tę podatku na raty, wydając w tym zakresie swo­bodną decyzję. Jeśli wyda decyzję o odroczeniu terminu płatności zaliczek na podatek dochodo­wy, nowym terminem płatności jest dzień, w któ­rym zgodnie z decyzją powinna nastąpić zapłata odroczonych zaliczek. Za przesunięcie terminu płatności urząd pobiera opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę. Opłatę prolongacyjną należy wnieść w termi­nie płatności odroczonych zaliczek na podatek dochodowy. W razie niedotrzymania nowego ter­minu płatności odroczonych zaliczek następuje z mocy prawa wygaśnięcie decyzji urzędu w tej sprawie (art. 259 o.p.).

Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS

W ubezpieczeniach

Aby wniosek o odroczenie został rozpatrzony przez jednostkę terenową ZUS, płatnik musi speł­nić następujące warunki:

  • wniosek o odroczenie terminu płatności oraz dokumentacja potwierdzająca zasadność jego złożenia muszą być złożone przed ustawowym terminem płatności składek,
  • płatnik musi opłacić składki za wnioskowany okres w części finansowanej przez ubezpieczonych.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku między pra­codawcą a ZUS jest sporządzana umowa. Od odro­czonej kwoty płatności ZUS nie pobiera odsetek za zwłokę (do dnia uregulowania należności). Zamiast odsetek płatnikowi jest naliczana opłata prolonga­cyjna w wysokości 50% stawki odsetek za zwło­kę obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Stawka odsetek jest obliczana od dnia następnego po usta­wowym dniu płatności do dnia odroczenia terminu płatności włącznie.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama