REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy przyznający wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) z tytułu uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola nie opłacą od tak przyznanego świadczenia podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Dofinansowanie pobytu dzieci w placówkach opiekuńczych (żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu) lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie mogło również pochodzić np. ze środków obrotowych pracodawcy. Jednak w takim przypadku zwolnienie z podatku będzie limitowane miesięcznie.

Autopromocja

Pracownik otrzymujący dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w placówce opiekuńczej lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie musiał udokumentować koszty ponoszone z tego tytułu (fakturą, rachunkiem), aby pracodawca mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia status podmiotu, który prowadzi placówkę – państwowy czy prywatny.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zwolnienie z podatku świadczenia na opiekę nad dzieckiem

Obecnie zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje m.in. świadczenia otrzymane z zfśs, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych (art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o pdof). Od 1 stycznia 2016 r. zakres zwolnienia zostanie rozszerzony o świadczenia otrzymane z tego funduszu związane z pobytem dzieci osób uprawnionych w przedszkolach (bez ograniczenia kwotowego) (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Ponadto od tej daty wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w postaci świadczeń, które nie są finansowane ze środków zfśs, otrzymanych od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Zwolnienie to będzie limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● 400 zł – w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna albo uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego,

● 200 zł – w przypadku uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Wskazane zmiany dotyczą placówek zarówno przyzakładowych, jak i prowadzonych przez inny podmiot.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych

Stan prawny do 31 grudnia 2015 r.

Stan prawny od 1 stycznia 2016 r.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach nie są zwolnione z podatku.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku.

Brak zwolnienia obejmującego świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola.

Zwolnienie z podatku obejmujące świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (do wysokości 400 lub 200 zł miesięcznie), jeżeli świadczenia te nie są finansowane ze środków zfśs.

Wydatki związane z uczęszczaniem dzieci pracowników do placówek opiekuńczych w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Nowe przepisy umożliwiają zaliczenie do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków związanych z uczęszczaniem dzieci pracowników do zakładowych żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli, jeżeli koszty te nie zostały poniesione ze środków zfśs (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Dołącz do nas na Facebooku!

Koszty poniesione na utworzenie placówek przyzakładowych

Do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców będzie można zaliczyć nakłady na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej). Wysokość ponoszonych kosztów nie będzie limitowana, przy czym należy mieć w tym zakresie na uwadze przepisy o amortyzacji.

Autopromocja

Wskazana zmiana ma charakter doprecyzowujący. Na podstawie obecnych przepisów istnieje bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców wydatków na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-581/08/AW).

Koszty prowadzenia placówek przyzakładowych

Kolejna zmiana w tym zakresie dotyczy kosztów prowadzenia takich zakładowych placówek. Obecnie przyjmuje się najczęściej, że koszty te stanowią koszt działalności socjalnej i są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym dodano przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu prowadzenia zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Możliwość zaliczenia poniesionych nakładów będzie jednak limitowana do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika:

● uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego – kwoty 400 zł,

● uczęszczające do przedszkola – kwoty 200 zł (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Zostań naszym ekspertem!

Dofinansowanie pracownikom wydatków związanych z objęciem dzieci opieką dziennego opiekuna lub placówki

Wprowadzono też przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinansowania pracownikom wydatków związanych z objęciem dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka, klubu dziecięcego albo przedszkola, prowadzonych przez inne podmioty. Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczona:

● do wysokości nieprzekraczającej kwoty wydatków poniesionych i udokumentowanych przez pracownika oraz

● miesięcznie do kwoty 400 zł (w przypadku objęcia dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka albo klubu dziecięcego) lub 200 zł (w przypadku uczęszczania dziecka do przedszkola).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

W związku z modyfikacją katalogu kosztów uzyskania przychodów wyłączono z nich wydatki pracodawcy na działalność socjalną. Dotyczy to zwłaszcza zaliczania do tych kosztów świadczeń w postaci dofinansowania dla pracownika z tytułu uczęszczania jego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, które jako wydatki na działalność socjalną często nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii również stanowiska korzystne dla płatnika, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lipca 2014 r. (sygn. ILPB3/423-197/14-2/PR).

Podstawa prawna:

● art. 21 ust. 1 pkt 67a, art. 22, art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1333

● art. 15, art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1348

● art. 1–3 ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2015 r., poz. 1296

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  REKLAMA

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  REKLAMA