REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy przyznający wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) z tytułu uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola nie opłacą od tak przyznanego świadczenia podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Dofinansowanie pobytu dzieci w placówkach opiekuńczych (żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu) lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie mogło również pochodzić np. ze środków obrotowych pracodawcy. Jednak w takim przypadku zwolnienie z podatku będzie limitowane miesięcznie.

Autopromocja

Pracownik otrzymujący dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w placówce opiekuńczej lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie musiał udokumentować koszty ponoszone z tego tytułu (fakturą, rachunkiem), aby pracodawca mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia status podmiotu, który prowadzi placówkę – państwowy czy prywatny.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zwolnienie z podatku świadczenia na opiekę nad dzieckiem

Obecnie zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje m.in. świadczenia otrzymane z zfśs, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych (art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o pdof). Od 1 stycznia 2016 r. zakres zwolnienia zostanie rozszerzony o świadczenia otrzymane z tego funduszu związane z pobytem dzieci osób uprawnionych w przedszkolach (bez ograniczenia kwotowego) (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Ponadto od tej daty wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w postaci świadczeń, które nie są finansowane ze środków zfśs, otrzymanych od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Zwolnienie to będzie limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● 400 zł – w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna albo uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego,

● 200 zł – w przypadku uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Wskazane zmiany dotyczą placówek zarówno przyzakładowych, jak i prowadzonych przez inny podmiot.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych

Stan prawny do 31 grudnia 2015 r.

Stan prawny od 1 stycznia 2016 r.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach nie są zwolnione z podatku.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku.

Brak zwolnienia obejmującego świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola.

Zwolnienie z podatku obejmujące świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (do wysokości 400 lub 200 zł miesięcznie), jeżeli świadczenia te nie są finansowane ze środków zfśs.

Wydatki związane z uczęszczaniem dzieci pracowników do placówek opiekuńczych w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Nowe przepisy umożliwiają zaliczenie do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków związanych z uczęszczaniem dzieci pracowników do zakładowych żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli, jeżeli koszty te nie zostały poniesione ze środków zfśs (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Dołącz do nas na Facebooku!

Koszty poniesione na utworzenie placówek przyzakładowych

Do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców będzie można zaliczyć nakłady na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej). Wysokość ponoszonych kosztów nie będzie limitowana, przy czym należy mieć w tym zakresie na uwadze przepisy o amortyzacji.

Wskazana zmiana ma charakter doprecyzowujący. Na podstawie obecnych przepisów istnieje bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców wydatków na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-581/08/AW).

Koszty prowadzenia placówek przyzakładowych

Kolejna zmiana w tym zakresie dotyczy kosztów prowadzenia takich zakładowych placówek. Obecnie przyjmuje się najczęściej, że koszty te stanowią koszt działalności socjalnej i są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym dodano przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu prowadzenia zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Możliwość zaliczenia poniesionych nakładów będzie jednak limitowana do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika:

● uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego – kwoty 400 zł,

● uczęszczające do przedszkola – kwoty 200 zł (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Zostań naszym ekspertem!

Dofinansowanie pracownikom wydatków związanych z objęciem dzieci opieką dziennego opiekuna lub placówki

Wprowadzono też przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinansowania pracownikom wydatków związanych z objęciem dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka, klubu dziecięcego albo przedszkola, prowadzonych przez inne podmioty. Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczona:

● do wysokości nieprzekraczającej kwoty wydatków poniesionych i udokumentowanych przez pracownika oraz

● miesięcznie do kwoty 400 zł (w przypadku objęcia dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka albo klubu dziecięcego) lub 200 zł (w przypadku uczęszczania dziecka do przedszkola).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

W związku z modyfikacją katalogu kosztów uzyskania przychodów wyłączono z nich wydatki pracodawcy na działalność socjalną. Dotyczy to zwłaszcza zaliczania do tych kosztów świadczeń w postaci dofinansowania dla pracownika z tytułu uczęszczania jego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, które jako wydatki na działalność socjalną często nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii również stanowiska korzystne dla płatnika, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lipca 2014 r. (sygn. ILPB3/423-197/14-2/PR).

Podstawa prawna:

● art. 21 ust. 1 pkt 67a, art. 22, art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1333

● art. 15, art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1348

● art. 1–3 ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2015 r., poz. 1296

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA