Kategorie

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy przyznający wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) z tytułu uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola nie opłacą od tak przyznanego świadczenia podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Dofinansowanie pobytu dzieci w placówkach opiekuńczych (żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu) lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie mogło również pochodzić np. ze środków obrotowych pracodawcy. Jednak w takim przypadku zwolnienie z podatku będzie limitowane miesięcznie.

Pracownik otrzymujący dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w placówce opiekuńczej lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie musiał udokumentować koszty ponoszone z tego tytułu (fakturą, rachunkiem), aby pracodawca mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia status podmiotu, który prowadzi placówkę – państwowy czy prywatny.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zwolnienie z podatku świadczenia na opiekę nad dzieckiem

Reklama

Obecnie zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje m.in. świadczenia otrzymane z zfśs, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych (art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o pdof). Od 1 stycznia 2016 r. zakres zwolnienia zostanie rozszerzony o świadczenia otrzymane z tego funduszu związane z pobytem dzieci osób uprawnionych w przedszkolach (bez ograniczenia kwotowego) (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Ponadto od tej daty wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w postaci świadczeń, które nie są finansowane ze środków zfśs, otrzymanych od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Zwolnienie to będzie limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty:

● 400 zł – w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna albo uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego,

● 200 zł – w przypadku uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Wskazane zmiany dotyczą placówek zarówno przyzakładowych, jak i prowadzonych przez inny podmiot.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych

Stan prawny do 31 grudnia 2015 r.

Stan prawny od 1 stycznia 2016 r.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach nie są zwolnione z podatku.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku.

Brak zwolnienia obejmującego świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola.

Zwolnienie z podatku obejmujące świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (do wysokości 400 lub 200 zł miesięcznie), jeżeli świadczenia te nie są finansowane ze środków zfśs.

Wydatki związane z uczęszczaniem dzieci pracowników do placówek opiekuńczych w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Nowe przepisy umożliwiają zaliczenie do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków związanych z uczęszczaniem dzieci pracowników do zakładowych żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli, jeżeli koszty te nie zostały poniesione ze środków zfśs (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Dołącz do nas na Facebooku!

Koszty poniesione na utworzenie placówek przyzakładowych

Reklama

Do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców będzie można zaliczyć nakłady na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej). Wysokość ponoszonych kosztów nie będzie limitowana, przy czym należy mieć w tym zakresie na uwadze przepisy o amortyzacji.

Wskazana zmiana ma charakter doprecyzowujący. Na podstawie obecnych przepisów istnieje bowiem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez pracodawców wydatków na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-581/08/AW).

Koszty prowadzenia placówek przyzakładowych

Kolejna zmiana w tym zakresie dotyczy kosztów prowadzenia takich zakładowych placówek. Obecnie przyjmuje się najczęściej, że koszty te stanowią koszt działalności socjalnej i są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym dodano przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu prowadzenia zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Możliwość zaliczenia poniesionych nakładów będzie jednak limitowana do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika:

● uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego – kwoty 400 zł,

● uczęszczające do przedszkola – kwoty 200 zł (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Zostań naszym ekspertem!

Dofinansowanie pracownikom wydatków związanych z objęciem dzieci opieką dziennego opiekuna lub placówki

Wprowadzono też przepisy pozwalające na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu dofinansowania pracownikom wydatków związanych z objęciem dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka, klubu dziecięcego albo przedszkola, prowadzonych przez inne podmioty. Możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów będzie ograniczona:

● do wysokości nieprzekraczającej kwoty wydatków poniesionych i udokumentowanych przez pracownika oraz

● miesięcznie do kwoty 400 zł (w przypadku objęcia dziecka opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczaniem dziecka do żłobka albo klubu dziecięcego) lub 200 zł (w przypadku uczęszczania dziecka do przedszkola).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

W związku z modyfikacją katalogu kosztów uzyskania przychodów wyłączono z nich wydatki pracodawcy na działalność socjalną. Dotyczy to zwłaszcza zaliczania do tych kosztów świadczeń w postaci dofinansowania dla pracownika z tytułu uczęszczania jego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, które jako wydatki na działalność socjalną często nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe zajmowały w tej kwestii również stanowiska korzystne dla płatnika, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 lipca 2014 r. (sygn. ILPB3/423-197/14-2/PR).

Podstawa prawna:

● art. 21 ust. 1 pkt 67a, art. 22, art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1333

● art. 15, art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1348

● art. 1–3 ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2015 r., poz. 1296

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?