| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy przyznający wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) z tytułu uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola nie opłacą od tak przyznanego świadczenia podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Dofinansowanie pobytu dzieci w placówkach opiekuńczych (żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu) lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie mogło również pochodzić np. ze środków obrotowych pracodawcy. Jednak w takim przypadku zwolnienie z podatku będzie limitowane miesięcznie.

Pracownik otrzymujący dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w placówce opiekuńczej lub kosztów opieki dziennego opiekuna będzie musiał udokumentować koszty ponoszone z tego tytułu (fakturą, rachunkiem), aby pracodawca mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia status podmiotu, który prowadzi placówkę – państwowy czy prywatny.

Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zwolnienie z podatku świadczenia na opiekę nad dzieckiem

Obecnie zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje m.in. świadczenia otrzymane z zfśs, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych (art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o pdof). Od 1 stycznia 2016 r. zakres zwolnienia zostanie rozszerzony o świadczenia otrzymane z tego funduszu związane z pobytem dzieci osób uprawnionych w przedszkolach (bez ograniczenia kwotowego) (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Ponadto od tej daty wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w postaci świadczeń, które nie są finansowane ze środków zfśs, otrzymanych od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Zwolnienie to będzie limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty:

● 400 zł – w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna albo uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego,

● 200 zł – w przypadku uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o pdof oraz ustawy o pdop).

Wskazane zmiany dotyczą placówek zarówno przyzakładowych, jak i prowadzonych przez inny podmiot.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych

Stan prawny do 31 grudnia 2015 r.

Stan prawny od 1 stycznia 2016 r.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach nie są zwolnione z podatku.

Otrzymywane przez pracowników ze środków zfśs świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku.

Brak zwolnienia obejmującego świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola.

Zwolnienie z podatku obejmujące świadczenia otrzymywane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola (do wysokości 400 lub 200 zł miesięcznie), jeżeli świadczenia te nie są finansowane ze środków zfśs.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »