REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinno znajdować się w umowie o pracę?

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Co powinno znajdować się w umowie o pracę? / Fot. Fotolia
Co powinno znajdować się w umowie o pracę? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o prace, powinien zawrzeć w tym dokumencie elementy wymagane przepisami prawa pracy. Sprawdź, co musi znajdować się w umowie o pracę.

Zatrudniasz? Nie zapomnij tego wpisać do umowy

Umowa jest potwierdzeniem nawiązania stosunku pracy, a także kształtuje i reguluje zasady współpracy między jej stronami. To pracodawca zatrudniający w swojej firmie pracowników odpowiedzialny jest za wszelkie kwestie formalne z nią związane. Oznacza to, że to właśnie on proponuje warunki i przedstawia je przyszłemu podwładnemu. Musi też pamiętać o tym, żeby w takim kontrakcie uwzględnić wszystkie najważniejsze zapisy. Jakie punkty należy do niego wpisać?

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawco, masz obowiązki

Każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z powinności, które są związane z przyjmowaniem do swojej firmy nowych osób. Zatrudniający są zobowiązani przede wszystkim skierować przyszłego pracownika na badanie lekarskie zanim zostanie on dopuszczony do wykonywania swoich zadań, a także zorganizować szkolenie BHP i stanowiskowe, podczas którego zapozna się on z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w danej firmie oraz ze specyfiką konkretnego stanowiska.

Dopiero po zakończeniu tych wszystkich procedur możliwe jest rozpoczęcie przez pracownika wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Przełożony musi także pamiętać o tym, by zgłosić każdą nową osobę do ZUS w terminie do siedmiu dni od daty nawiązania z nią stosunku pracy, czyli podpisania kontraktu. Sporządzenie takiego dokumentu i dopełnienie formalności jest obowiązkiem zatrudniającego, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga znajomości prawa.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

– Dla firm, które przyjmują dużą liczbę osób, ten proces może być uciążliwy. Dlatego wiele z nich korzysta na przykład z usług agencji pracy tymczasowej, które zajmują się między innymi przygotowaniem umów oraz wszelkimi kwestiami formalnymi związanymi z zatrudnianiem – mówi Rafał Dryla z agencji pracy GP People. – To spore ułatwienie dla pracodawców, ponieważ to właśnie oni mają szereg zobowiązań, które muszą spełnić przyjmując do pracy na określone stanowisko. Dzięki temu część obowiązków zatrudniającego przedsiębiorstwa zostaje przeniesiona na osoby trzecie, które są odpowiedzialne zazwyczaj również za skierowanie przyszłych pracowników na badania lekarskie i oczywiście za archiwizację akt osobowych przez pięćdziesiąt lat. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, to do pracodawcy, czyli klienta agencji pracy, należy przeszkolenie nowych osób – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

Agencja może zająć się również skonstruowaniem umów. Warto to wiedzieć, ponieważ okazuje się, że to właśnie z tworzeniem tego typu dokumentów pracodawcy mają największy problem. Umieszczenie w nich określonych zapisów jest niezbędne, by były legalne i wiążące w świetle przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Specjaliści zajmujący się zatrudnianiem pracowników lub zewnętrzny dział HR na bieżąco nadzorują zmiany, które pojawiają się w prawie, dzięki czemu przedsiębiorcy korzystający z ich usług mogą mieć pewność, że kontrakt z pracobiorcą będzie zbudowany poprawnie.

Umowa – co wpisać?

Treści umowy o pracę nie można lekceważyć, bo to właśnie ten dokument reguluje wzajemne prawa i obowiązki oraz zasady współpracy między stronami, jakimi są pracodawca i pracownik. Przedsiębiorcy powinni być też świadomi tego, że to, co zostanie wpisane do umowy, będzie wiążące. Wszelkie późniejsze zmiany czy ustalenia będą musiały być potwierdzone na piśmie, co może powodować dodatkowe komplikacje, a przynajmniej być uciążliwe. Dlatego przed podpisaniem kontraktu z przyszłym pracownikiem powinno się przeanalizować dokładnie każdy punkt i sprawdzić, czy znalazły się w nim wszystkie ważne zapisy, żeby uniknąć jakichkolwiek nieprawidłowości. Pracodawca musi przede wszystkim poświadczyć na piśmie rodzaj pracy oraz warunki zatrudnienia. Jest to pierwszy i najważniejszy element, a niedopilnowanie tej kwestii może skutkować zapłaceniem kary pieniężnej. W umowie powinny się także znaleźć informacje o miejscu wykonywania pracy, dokładnym terminie jej rozpoczęcia oraz wynagrodzeniu, jakie przysługuje z racji określonego wymiaru godzin zatrudnienia. Z treści tego dokumentu powinno też wynikać, jaki jest wymiar urlopu przysługującego pracobiorcy, a także jaką długość ma okres wypowiedzenia.

Podpisanie umowy o pracę - na co zwrócić uwagę?

Większość z tych kwestii jest z pozoru oczywista, ale praktyka pokazuje, że przeoczyć je nie jest wcale trudno. Pracodawcy muszą w dodatku pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości w treści dokumentu, które wynikają z ich pominięcia, będą rozstrzygane na korzyść podwładnego. Jeśli więc przedsiębiorca z jakiś powodów zapomni wpisać do umowy któryś z istotnych elementów, może być to dla niego niekorzystne. Bardzo ważne jest więc, by pamiętać o wszystkich punktach, które powinny się w niej znaleźć. Tylko prawidłowo skonstruowany dokument skutecznie reguluje zasady współpracy między stronami, a także gwarantuje ochronę w przypadku niewywiązania się z nich zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika.

Umowa o pracę a weksle in blanco

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA