Nagroda dla pracownika a składki ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest nagroda?
- Nagroda dla pracownika - jest świadczeniem uznaniowym na rzecz pracownika, do którego nabycie prawa nie jest uregulowane ani w przepisach ogólnie obowiązujących, ani w przepisach wewnątrzzakładowych. Nagroda jest pozbawiona przymiotu roszczeniowości i nie jest zaliczana do składników wynagrodzenia za pracę. Nagroda przyjmuje zazwyczaj postać pieniężną, choć może mieć także charakter niepieniężny (np. karnety na basen, pamiątkowy zegarek, wycieczka zagraniczna). Nagradzani mogą być pracownicy, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości szczególnie przyczyniają się do wykonywania zadań w zakładzie. Ten rodzaj gratyfikacji można otrzymać przykładowo za szczególne osiągnięcia w pracy na określonym stanowisku (np. wysoki wskaźnik sprzedaży) lub innowacyjność wpływającą na wzrost efektywności pracy (np. usprawnienie obiegu dokumentów wpływające na możliwość szybszego zafakturowania złożonych zamówień). Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do części B akt osobowych pracownika.
- Nagroda (gratyfikacja) jubileuszowa - jest świadczeniem pieniężnym (niepowszechnym) wypłacanym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawodzie lub w zakładzie pracy. Jest należna po raz pierwszy na ogół po przepracowaniu 20 lat, a następnie w odstępach czasowych co 5 lat (w grupach zawodowych należących do sfery budżetowej). Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej określa się jako procent wynagrodzenia pracownika (np. 200% wynagrodzenia) lub jako jego część ułamkową.
Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)
REKLAMA
Nagroda a podatek
- Zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są nagrody jubileuszowe, do których pracownik nabył prawo w 1992 r. i których podstawę naliczania stanowiło wynagrodzenie ustalone według stawek lub kwot obowiązujących do 31 grudnia 1991 r., jeżeli przychody te były zwolnione w 1991 r. od podatku od wynagrodzeń na podstawie przepisów płacowych (art. 52 pkt 3 updof).
- Nagroda dla pracownika stanowi dla niego dodatkowy przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Pracodawca, oprócz kosztów związanych z wypłatą samych składników wynagrodzenia, musi liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z koniecznością uwzględniania w ich wysokości innych świadczeń, przewidzianych przez przepisy powszechnie obowiązujące. Są nimi m.in. wynagrodzenie urlopowe i chorobowe, różnego rodzaju odprawy i odszkodowania.
Wynagrodzenia podstawowe i dodatkowe na rzecz pracowników, co do zasady, stanowią koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu w związku z prowadzoną działalnością. W konsekwencji mogą one również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu u pracodawcy. Warunkiem jest to, że nie znajdują się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ust. 1 updof oraz art. 16 ust. 1 updop.
- Wygrane w konkursach oraz nagrody otrzymane w związku ze sprzedażą premiową są opodatkowane 10% zryczałtowanym podatkiem od nagród (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof).
Wartość wygranych w konkursach i grach emitowanych przez środki masowego przekazu oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także wartość nagród otrzymanych w związku ze sprzedażą premiową jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 updof).
Nagroda a składki ZUS
Nagroda jubileuszowa, która przysługuje nie częściej niż co 5 lat (zgodnie z obowiązującymi przepisami płacowymi w danej firmie), jest wyłączona z oskładkowania. Wyłączenie obejmuje jedynie nagrody związane z jubileuszem pracownika, a nie z jubileuszem firmy. Oznacza to, że jeżeli pracownik otrzyma nagrodę z okazji 30-lecia firmy, to taka gratyfikacja stanowi przychód wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek są wyłączone także nagrody:
- za wynalazczość,
- za prace badawcze i wdrożeniowe,
- Ministra Gospodarki za szczególne osiągnięcia w eksporcie,
- dla sportowców płatne przez kluby sportowe i polskie związki sportowe - ze środków budżetowych.
Pozostałe nagrody podlegają obowiązkowo oskładkowaniu.
Zajrzyj na nasze FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat