REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagroda dla pracownika a składki ZUS/ Fot. Fotolia
Nagroda dla pracownika a składki ZUS/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Czym jest nagroda?

  1. Nagroda dla pracownika - jest świadczeniem uznaniowym na rzecz pracownika, do którego nabycie prawa nie jest uregulowane ani w przepi­sach ogólnie obowiązujących, ani w przepisach wewnątrzzakładowych. Nagroda jest pozbawio­na przymiotu roszczeniowości i nie jest zalicza­na do składników wynagrodzenia za pracę. Nagroda przyjmuje zazwyczaj postać pienięż­ną, choć może mieć także charakter niepienięż­ny (np. karnety na basen, pamiątkowy zegarek, wycieczka zagraniczna). Nagradzani mogą być pracownicy, którzy przez wzorowe wypełnia­nie swoich obowiązków, przejawianie inicjaty­wy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości szczególnie przyczyniają się do wykony­wania zadań w zakładzie. Ten rodzaj gratyfika­cji można otrzymać przykładowo za szczególne osiągnięcia w pracy na określonym stanowisku (np. wysoki wskaźnik sprzedaży) lub innowacyj­ność wpływającą na wzrost efektywności pracy (np. usprawnienie obiegu dokumentów wpływa­jące na możliwość szybszego zafakturowania złożonych zamówień). Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do części B akt osobowych pracownika.
  2. Nagroda (gratyfikacja) jubileuszowa - jest świad­czeniem pieniężnym (niepowszechnym) wypła­canym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawo­dzie lub w zakładzie pracy. Jest należna po raz pierwszy na ogół po przepracowaniu 20 lat, a następnie w odstępach czasowych co 5 lat (w grupach zawodowych należących do sfery budżetowej). Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej określa się jako procent wynagrodzenia pracownika (np. 200% wynagrodzenia) lub jako jego część ułamkową.

Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)

REKLAMA

Autopromocja

Nagroda a podatek

  1. Zwolnione z opodatkowania podatkiem docho­dowym od osób fizycznych są nagrody jubi­leuszowe, do których pracownik nabył prawo w 1992 r. i których podstawę naliczania stano­wiło wynagrodzenie ustalone według stawek lub kwot obowiązujących do 31 grudnia 1991 r., jeżeli przychody te były zwolnione w 1991 r. od podatku od wynagrodzeń na podstawie przepi­sów płacowych (art. 52 pkt 3 updof).
  2. Nagroda dla pracownika stanowi dla niego dodatkowy przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Pracodawca, oprócz kosztów związanych z wypłatą samych składników wynagrodzenia, musi liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z koniecznością uwzględ­niania w ich wysokości innych świadczeń, prze­widzianych przez przepisy powszechnie obo­wiązujące. Są nimi m.in. wynagrodzenie urlo­powe i chorobowe, różnego rodzaju odprawy i odszkodowania.

Wynagrodzenia podstawowe i dodatkowe na rzecz pracowników, co do zasady, stanowią koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu w związku z prowadzoną działalnością. W kon­sekwencji mogą one również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu u pracodawcy. Warunkiem jest to, że nie znajdują się w kata­logu wyłączeń zawartym w art. 23 ust. 1 updof oraz art. 16 ust. 1 updop.

  1. Wygrane w konkursach oraz nagrody otrzyma­ne w związku ze sprzedażą premiową są opo­datkowane 10% zryczałtowanym podatkiem od nagród (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof).

Wartość wygranych w konkursach i grach emi­towanych przez środki masowego przekazu oraz w konkursach z dziedziny nauki, kultu­ry, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także wartość nagród otrzymanych w związku ze sprzedażą premiową jest zwolniona z podat­ku dochodowego od osób fizycznych, jeże­li jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą pre­miową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, stanowią­cych przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 updof).

Nagroda a składki ZUS

Nagroda jubileuszowa, która przysługuje nie częś­ciej niż co 5 lat (zgodnie z obowiązującymi prze­pisami płacowymi w danej firmie), jest wyłączona z oskładkowania. Wyłączenie obejmuje jedynie nagrody związane z jubileuszem pracownika, a nie z jubileuszem firmy. Oznacza to, że jeżeli pracow­nik otrzyma nagrodę z okazji 30-lecia firmy, to taka gratyfikacja stanowi przychód wliczany do podsta­wy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek są wyłączone także nagrody:

  • za wynalazczość,
  • za prace badawcze i wdrożeniowe,
  • Ministra Gospodarki za szczególne osiągnięcia w eksporcie,
  • dla sportowców płatne przez kluby sportowe i polskie związki sportowe - ze środków budże­towych.

Pozostałe nagrody podlegają obowiązkowo oskładkowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajrzyj na nasze FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA