REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę głównym kryterium przy przetargach

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę powinna być głównym kryterium wybory oferty przy przetargach publicznych. W praktyce to koszty decydują o przy wyborze wykonawcy.

Pracodawcy RP apelują: kwestie umów o pracę, a nie tylko najniższa cena, powinny być głównym kryterium przy rozstrzyganiu publicznych przetargów. Choć prawo dopuszcza taką możliwość, w praktyce to ciągle koszty są decydujące przy wyborze wykonawcy. Jednym z efektów tego stanu rzeczy jest m.in. duża liczba umów cywilnoprawnych. – To się musi zmienić – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

REKLAMA

Autopromocja

W Polsce coraz częściej można usłyszeć o konieczności walki z zatrudnianiem pracowników na umowach cywilnoprawnych. Wiele na ten temat mówią także przedstawiciele administracji publicznej. Problem w tym, że dla wielu z nich to najniższa cena jest ciągle w przetargach decydująca przy wyborze oferty.

– Jeśli ktoś mówi: nadużywanie umów cywilnoprawnych to problem, to ja odpowiadam: zastanówmy się, z czego to wynika? Łatwo powiedzieć: zatrudniajmy na umowy o pracę. Powstaje jednak pytanie o to, czy państwo nie pozostaje w tym aby obłudne. Z jednej bowiem strony mówi: walczymy z umowami cywilnoprawnymi, a z drugiej – nie premiuje firm, które ich unikają. Mało tego, w znacznym stopniu samo ten problem generuje poprzez zmuszanie przedsiębiorców do konkurowania na rynku najniższą ceną. Jakby tylko ona miała znaczenie – mówi Andrzej Malinowski. Prezydent Pracodawców RP zauważa, iż wypacza to konkurencję, generuje patologie, niszczy rynek i w efekcie odbija się na pracownikach.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Jak sprawić, by w przetargach organizowanych przez instytucje publiczne najniższa cena przestała w końcu być najbardziej istotnym kryterium? W siedzibie Pracodawców RP zastanawiali się nad tym Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy, Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji, Mariusz Haładyj, Wiceminister Gospodarki, Izabela Jakubowska, która kieruje Urzędem Zamówień Publicznych, a także Michał Jonczynski, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

­– Przepisy, jakie w tym względzie obowiązują, są właściwe, problem w ich stosowaniu w praktyce – przekonuje Izabela Jakubowska. – Jakość i umowy o pracę powinny stać co najmniej na równi z ceną – dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz. Andrzej Halicki zauważa z kolei, że tak naprawdę kierowanie się wyłącznie kosztami to tak naprawdę dla państwa żadna oszczędność. Jako przykład podaje Pocztę Polską, która zatrudnia listonoszy na etatach, ale właśnie przez to nie we wszystkich przetargach jest w stanie skutecznie konkurować z firmami, które tego nie robią. – Najwyższa Izba Kontroli zaczyna na szczęście już wskazywać w niektórych raportach, że kierowanie się tylko ceną też może być niegospodarne – dodaje Mariusz Haładyj.

REKLAMA

Dlaczego więc praktyka ciągle odbiega od teorii? Dyskutanci przyznają, że w gruncie rzeczy największym problemem pozostają przyzwyczajenia urzędników, którzy boją się ewentualnych konsekwencji związanych z wyborem droższej oferty. Za wybór najtańszej nie spotykają ich za to żadne nieprzyjemności.

– Rynek zamówień publicznych w Polsce wart był w zeszłym roku 143 mld zł. Państwo ma tu więc w ręku bardzo poważne narzędzie i powinno z niego zacząć korzystać. Apelujemy więc o definitywną rezygnację z ceny jako kryterium, które decyduje o wyborze wykonawcy. Uczciwe firmy, które zatrudniają na umowy o pracę, powinny być przez państwo premiowane – podsumowuje Andrzej Malinowski.

Ważne warunki zatrudnienia przy zamówieniach publicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA