REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę głównym kryterium przy przetargach

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę powinna być głównym kryterium wybory oferty przy przetargach publicznych. W praktyce to koszty decydują o przy wyborze wykonawcy.

Pracodawcy RP apelują: kwestie umów o pracę, a nie tylko najniższa cena, powinny być głównym kryterium przy rozstrzyganiu publicznych przetargów. Choć prawo dopuszcza taką możliwość, w praktyce to ciągle koszty są decydujące przy wyborze wykonawcy. Jednym z efektów tego stanu rzeczy jest m.in. duża liczba umów cywilnoprawnych. – To się musi zmienić – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

REKLAMA

Autopromocja

W Polsce coraz częściej można usłyszeć o konieczności walki z zatrudnianiem pracowników na umowach cywilnoprawnych. Wiele na ten temat mówią także przedstawiciele administracji publicznej. Problem w tym, że dla wielu z nich to najniższa cena jest ciągle w przetargach decydująca przy wyborze oferty.

– Jeśli ktoś mówi: nadużywanie umów cywilnoprawnych to problem, to ja odpowiadam: zastanówmy się, z czego to wynika? Łatwo powiedzieć: zatrudniajmy na umowy o pracę. Powstaje jednak pytanie o to, czy państwo nie pozostaje w tym aby obłudne. Z jednej bowiem strony mówi: walczymy z umowami cywilnoprawnymi, a z drugiej – nie premiuje firm, które ich unikają. Mało tego, w znacznym stopniu samo ten problem generuje poprzez zmuszanie przedsiębiorców do konkurowania na rynku najniższą ceną. Jakby tylko ona miała znaczenie – mówi Andrzej Malinowski. Prezydent Pracodawców RP zauważa, iż wypacza to konkurencję, generuje patologie, niszczy rynek i w efekcie odbija się na pracownikach.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Jak sprawić, by w przetargach organizowanych przez instytucje publiczne najniższa cena przestała w końcu być najbardziej istotnym kryterium? W siedzibie Pracodawców RP zastanawiali się nad tym Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy, Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji, Mariusz Haładyj, Wiceminister Gospodarki, Izabela Jakubowska, która kieruje Urzędem Zamówień Publicznych, a także Michał Jonczynski, Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: FORUM

­– Przepisy, jakie w tym względzie obowiązują, są właściwe, problem w ich stosowaniu w praktyce – przekonuje Izabela Jakubowska. – Jakość i umowy o pracę powinny stać co najmniej na równi z ceną – dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz. Andrzej Halicki zauważa z kolei, że tak naprawdę kierowanie się wyłącznie kosztami to tak naprawdę dla państwa żadna oszczędność. Jako przykład podaje Pocztę Polską, która zatrudnia listonoszy na etatach, ale właśnie przez to nie we wszystkich przetargach jest w stanie skutecznie konkurować z firmami, które tego nie robią. – Najwyższa Izba Kontroli zaczyna na szczęście już wskazywać w niektórych raportach, że kierowanie się tylko ceną też może być niegospodarne – dodaje Mariusz Haładyj.

REKLAMA

Dlaczego więc praktyka ciągle odbiega od teorii? Dyskutanci przyznają, że w gruncie rzeczy największym problemem pozostają przyzwyczajenia urzędników, którzy boją się ewentualnych konsekwencji związanych z wyborem droższej oferty. Za wybór najtańszej nie spotykają ich za to żadne nieprzyjemności.

– Rynek zamówień publicznych w Polsce wart był w zeszłym roku 143 mld zł. Państwo ma tu więc w ręku bardzo poważne narzędzie i powinno z niego zacząć korzystać. Apelujemy więc o definitywną rezygnację z ceny jako kryterium, które decyduje o wyborze wykonawcy. Uczciwe firmy, które zatrudniają na umowy o pracę, powinny być przez państwo premiowane – podsumowuje Andrzej Malinowski.

Ważne warunki zatrudnienia przy zamówieniach publicznych

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

REKLAMA

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA