REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIP, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

BHP na stokach narciarskich

BHP na stokach narciarskich w tym roku jest szczególnie ważne. W związku z pandemią COVID-19 sformułowano wytyczne dla właścicieli i zarządców stoków narciarskich. Jakie zalecenia przewidziano dla pracodawców, a jakie dla pracowników obsługujących stoki narciarskie w polskich górach?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

Czy pracodawca musi informować o COVID-19 u pracownika?

COVID-19 u pracownika może powodować wątpliwości u pracodawcy - czy musi on informować o przypadku koronawirusa wśród swoich pracowników?

Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną.

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy - co zrobić?

Cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Co w sytuacji, gdy nie stawił się w pracy? Jaki obowiązek ma pracodawca?

Czym są PPK? 30% Polaków nie zna odpowiedzi

Polacy zostali zapytani o to, czym są PPK. Okazuje się, że niemal 30% pracowników nie słyszało nic o Pracowniczych Planach Kapitałowych, a 53% niewiele wie o programie. Najmniejszą świadomość o PPK mają osoby z małych firm.

27 października - termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK

27 października 2020 r. mija ostateczny termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca do 25 września nie wybrał w porozumieniu z przedstawicielami pracowników instytucji finansowej zarządzającej PPK, musi zrobić to sam. Co grozi za niedotrzymanie terminu 27 października?

Zezwolenie na pracę w Polsce - obowiązek informacyjny i uchylenie decyzji

Zatrudnienie cudzoziemca spoza Unii Europejskiej, EOG, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia na wykonywanie pracy w Polsce. O takie zezwolenie dla cudzoziemca ubiega się polski przedsiębiorca. O czym i w jakim terminie musi poinformować wojewodę? Kiedy wojewoda może uchylić wydane już zezwolenie?

Ostatni moment na wykorzystanie urlopu zaległego!

To już ostatni moment na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien wykorzystać go do 30 września. Czy wystarczy, że rozpocznie wykorzystywanie urlopu zaległego dnia 30 września?

PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

Praca zdalna: pracodawca nie będzie odpowiadał za bhp

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują przeniesienie odpowiedzialności za bhp podczas pracy zdalnej z pracodawcy na pracownika. Pracodawca nie będzie więc odpowiadał za bezpieczeństwo pracownika na home office.

PPK i biura rachunkowe - 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Biura rachunkowe zajmują się wdrażaniem swoich klientów do PPK. Dla podmiotów zatrudniających od 20 do 249 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 listopada 2020 r. O co najczęściej księgowi pytają Compensę Życie – jedną z instytucji finansowych PPK? Oto 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Kto wybiera podmiot zarządzający PPK?

Podmiotem zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) w danej firmie jest instytucja finansowa uprawniona  do oferowania PPK. Wybiera ją zawsze podmiot zatrudniający w porozumieniu z przedstawicielami załogi.

Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Jesienią 2020 r. do PPK mają obowiązek przystąpić podmioty zatrudniające od 20 do 249 osób. Jest to ogromna rzesza średnich i małych firm. Przed nimi bardzo ważne zadanie. Artykuł zawiera poradnik Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group, jak krok po kroku przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Zmiany w delegowaniu pracowników od 4 września 2020 r. - nowe obowiązki pracodawców

Dnia 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców?

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Jak przechowywać dokumentację PPK?

Oficjalny portal PPK poinformował, jak należy przechowywać dokumentację PPK. Czy robić to na tych samych zasadach jak dokumentację pracowniczą? Gdzie i jak długo przechowywać dokumentację dotyczącą PPK?

Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Jak w 4 krokach wdrożyć PPK w firmie?

Do jednych z obowiązków pracodawcy należy wdrożenie PPK w swojej firmie. Obowiązują go konkretne terminy na podpisanie umowy o prowadzenie PPK i umowy o zarządzanie PPK. Jak w 4 krokach wprowadzić PPK?

Upał w pracy - obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

Upał w pracy wpływa na niższą wydajność pracowników. Jakie obowiązki z zakresu bhp Kodeks pracy nakłada na pracodawcę w związku z wysokimi temperaturami? Kiedy osoba zatrudniająca musi zapewnić napoje chłodzące?

Kontrola w firmie - czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika?

Dzień wolny za święto 25 grudnia 2021 r.

W 2021 r. przysługuje dzień wolny od pracy za święto 25 grudnia, które wypada w sobotę. Jest to pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli wypada w sobotę, należy pracownikom, dla których jest to zgodnie z rozkładem czasu pracy dzień wolny od pracy, oddać inny dzień w tym samym okresie rozliczeniowym.

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii powrotu do biur w ramach czerwcowego odmrażania

W ramach kolejnych etapów czerwcowego odmrażania gospodarki Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają pomóc firmom w bezpiecznym przywracaniu pracowników do biur. Procesowi towarzyszy wiele zmian związanych z reorganizacją przestrzeni pracowniczej i zasad pracy, których wdrożenie może powodować kłopoty.

Jak w 5 krokach wprowadzić PPK w firmie?

PPK to program długoterminowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Obejmie wszystkich pracowników we wszystkich podmiotach zatrudniających. Jak w 5 krokach wprowadzić w firmie Pracownicze Plany Kapitałowe?

Tarcza 4.0 – projektowane zmiany w zakresie pracy zdalnej

Zmiana regulacji w zakresie pracy zdalnej ma zostać wprowadzona w Tarczy 4.0 poprzez dodanie do art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567, 568, 695 i 875) (tzw. Specustawy w sprawie koronawirusa) ustępów 3-9 uszczegóławiających sposób wykonywania pracy zdanej oraz prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy.  

RODO w PPK

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w ostatnich miesiącach wiele firm nie funkcjonowało normalnie, a tym samym wielu pracodawców nie było w stanie zająć się wdrożeniem tak dużego projektu w firmie jak PPK.

Czy pracodawca musi zapewnić maseczki i rękawiczki pracownikom?

Czy na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia maseczek i rękawiczek ochronnych? W Polsce od dnia 16 kwietnia 2020 roku został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nakaz ten został wprowadzony przepisem §18  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pozycja 673.

Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP

Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe?

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Koronawirus: czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia?

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia, uzasadniając to kryzysem wywołanym koronawirusem. Czy siła wyższa w postaci epidemii zwalnia pracodawcę od obowiązku zapłaty pensji swoim pracownikom? Ile wynosi wynagrodzenie postojowe? Czy można odesłać pracownika na urlop bezpłatny lub wypoczynkowy?

Higiena jako czynnik ekonomiczny w walce z pandemią

Jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągnąć ostateczne wnioski z pandemii koronawirusa, ale jedno jest pewne: higiena jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na gospodarkę i wszystkie dziedziny przemysłu. Co więcej, ta sytuacja pokazuje nam, jak ważni są usługodawcy, którzy wcześniej nie byli postrzegani jako istotni pod względem systemowym.

Kary za naruszenie zasad BHP w związku z koronawirusem

Naruszenie zasad BHP w związku z koronawirusem może wiązać się z karą finansową dla przedsiębiorcy oraz odpowiedzialnością karną. Dotyczy to zaleceń służb sanitarnych i rządu. Jak wysoka może być kara pieniężna oraz kara pozbawienia wolności?

Zamknięta firma z powodu COVID-19 a wynagrodzenie za czas przestoju

Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy COVID-19? Ile wynosi wynagrodzenie za czas przestoju?

Ochrona danych osobowych podczas pracy zdalnej

O podstawowych zasadach bezpieczeństwa danych osobowych podczas pracy zdalnej informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Polecenie pracy zdalnej (z powodu COVID-19) - wzór, prawa i obowiązki pracodawcy

W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Obowiązkiem pracownika jest zastosować się do polecenia pracodawcy. Pobierz wzór pisma "polecenie wykonywania pracy zdalnej".

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Praca zdalna w celu przeciwdziałania COVID-19 - wyjaśnienia PIP

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) udzieliła odpowiedzi na najczęstsze i najważniejsze pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy umożliwiających powierzenie pracownikowi pracy zdalnej w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Publikujemy te odpowiedzi w całości.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - oświadczenie, wysokość, wymiar

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy złożyć oświadczenie (pobierz oświadczenie). Czy potrzebny jest wniosek Z-15A? Jak długo trwa okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Praca zdalna w przypadku koronawirusa - ważne informacje

W celu przeciwdziałania COVID-19 (koronawirusa) pracodawca ma możliwość polecenia pracownikowi wykonania pracy zdalnej. Jaka jest różnica między pracą zdalną a telepracą? Jak dokumentuje się pracę zdalną?

Co z wynagrodzeniem pracownika na pracy zdalnej

Zgodnie ze specustawą w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną. Czy jego wynagrodzenie ulegnie obniżeniu?

Jak przygotować firmę do wdrożenia pracy zdalnej?

W związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem, firmy coraz częściej decydują się na pracę zdalną. Na jakie wyzwania muszą przygotować się pracodawcy? Jak wprowadzić pracę zdalną?

Koronawirus a praca - wytyczne dla pracodawcy

Jakie obowiązki mają pracodawcy w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa? Poniżej wytyczne dla pracodawców.

Wniosek (OL-2) pracodawcy o kontrolę zwolnienia lekarskiego

Pracodawca ma prawo skorzystać ze wsparcia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który to skontroluje prawidłowość wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz sposób jego wykorzystywania. W tym celu składa wniosek OL-2.

Europejskie trendy, kompetencje i metody weryfikacji Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Inspektor Ochrony Danych Osobowych od wejścia RODO zajmuje coraz istotniejszą rolę w organizacjach. Zapotrzebowanie na specjalistów IOD wciąż rośnie, ponieważ RODO wprowadziło szereg zupełnie nowych obowiązków i nadal trwa wdrażanie kolejnych przepisów, rozwiązań, nakładanie kar. Większość urzędów i podmiotów publicznych w UE mianuje jednego z pracowników na tzw. JODE, zaś firmy częściej zamawiają usługi firm doradczych. Po prawie dwóch latach francuski urząd ds. ochrony danych określił szczegółowe kryteria, według których powinniśmy szkolić i badać kompetencje IOD.

Kwarantanna pracownika a zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe

Pracownik objęty kwarantanną z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem będzie miał prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego - wyjaśnia ZUS. Podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego.

Jak wykazywać wpłatę do PPK w raporcie ZUS RCA

Wpłaty finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego, płatnik ma obowiązek wykazywać w miesięcznych raportach imiennych ZUS RCA.

REKLAMA