Zaległe badania okresowe tylko do 28 grudnia 2023 r. Z tym dniem upływa ważność orzeczeń lekarskich
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników został zawieszony na podstawie tzw. ustawy covidowej. Obowiązek ten uległ przywróceniu wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, które nastąpiło z dniem 1 lipca 2023 r.
REKLAMA
- 2 marca 2020 r. – uchwalenie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. ustawa covidowa),
- 8 marca 2020 r. – wejście w życie ustawy covidowej,
- 14 marca 2020 r. – ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
- 20 marca 2020 r. – ogłoszenie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
- 16 maja 2022 r. – odwołanie stanu epidemii; ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
- 1 lipca 2023 r. – odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego.
Okresowe badania lekarskie do 28 grudnia 2023 r.
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy i pracownicy są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich. Obowiązki te powinni wykonać w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 został odwołany z dniem 1 lipca 2023 r. Okres 180 dni od tego dnia upływa 28 grudnia 2023 r.
Orzeczenia lekarskie wydane w ramach okresowych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., zachowują ważność do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego – czyli do 28 grudnia 2023 r.
Pracowników, których orzeczenia lekarskie utraciły ważność w czasie epidemii COVID-19 należy wobec tego skierować na okresowe badania lekarskie w terminie do 28 grudnia 2023 r.
Kto podlega badaniom okresowym
Okresowym badaniom lekarskim podlegają:
- wszyscy pracownicy w terminach wyznaczonych przez lekarza medycyny pracy, wskazanych w orzeczeniu o braku przeciwwskazań do pracy,
- pracownicy narażeni na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających – także po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami oraz po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zgłoszą wniosek o objęcie takimi badaniami.
Okresowe badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. W miarę możliwości powinny być przeprowadzane w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W przypadku, gdy badania te przeprowadzane są w innej miejscowości pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat