REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Czym zajmuje się Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee)?

Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) wspiera Komisję Europejską w monitorowaniu i egzekwowania prawodawstwa UE na poziomie krajowym. Komitet formalnie działa od 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Uprawnienia SLIC

SLIC ma uprawnienia do wydawania opinii we wszystkich kwestiach związanych z egzekwowaniem przez państwa członkowskie prawodawstwa UE dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Może to nastąpić na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy SLIC.

W skład SLIC wchodzą przedstawiciele służb inspekcji pracy państw członkowskich. W jej skład wchodzi po jednym pełnoprawnym członku z każdego państwa członkowskiego, a na każdego pełnoprawnego członka wyznacza się jednego zastępcę członka. Działalność SLIC organizuje biuro składające się z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Co należy do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy?

Do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy należy:

  • Określenie  wspólnych zasad inspekcji pracy w zakresie BHP oraz opracowanie metod oceny krajowych systemów inspekcji w odniesieniu do tych zasad.
  • Promowanie lepszej wiedzy i wzajemnego zrozumienia  różnych krajowych systemów i praktyk inspekcji pracy, metod i ram prawnych działania.
  • Rozwijać wymianę informacji  pomiędzy krajowymi służbami inspekcji pracy na temat ich doświadczeń w monitorowaniu egzekwowania wtórnego prawa wspólnotowego dotyczącego BHP.
  • Promowanie programu wymiany inspektorów pracy  pomiędzy administracjami krajowymi oraz tworzenie programów szkoleniowych dla inspektorów.
  • Opracowywanie rzetelnego i efektywnego systemu szybkiej wymiany informacji pomiędzy inspekcjami pracy na temat zagadnień związanych z BHP.
  • Nawiązanie aktywnej współpracy z inspektoratami pracy w krajach trzecich  w celu promowania lepszego zrozumienia i pomocy w rozwiązywaniu wszelkich problemów transgranicznych.

Posiedzenia Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy 

Posiedzenia plenarne SLIC odbywają się co sześć miesięcy w państwie członkowskim UE sprawującym prezydencję Rady UE . Podczas tych spotkań zatwierdzane są opinie SLIC.

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy jak i w konferencji Dnia Tematycznego w Madrycie. Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polscy przedstawiciele w Komitecie Wyższych Inspektorów Pracy 

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy: w składzie polskiej delegacji oprócz Głównej Inspektor Pracy, Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, znaleźli się również Michał Wyszkowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu, jako przewodniczący Grupy Roboczej SLIC ds. ogólnych aspektów egzekwowania prawa, Karolina Główczyńska-Woelke, kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy, jako moderator dyskusji w pierwszym dniu spotkania z ramienia Grupy Roboczej ds. Strategii, oraz Teresa Jastrzębska, główny specjalista w Sekcji Współpracy z Zagranicą, w charakterze tłumacza.

Podczas posiedzenia plenarnego przyjęto zmiany mandatów dwóch grup roboczych Komitetu. Członkowie SLIC zostali zapoznani z treścią przewodnika opisującego wspólne standardy programu szkoleniowego dla inspektorów pracy, a także z założeniami i dotychczasowymi przygotowaniami do przyszłorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii SLIC dotyczącej wypadków przy pracy.

Strategiczne ramy UE w dziedzinie BHP na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy

Dzień Tematyczny poświęcony był śródokresowemu przeglądowi „Strategicznych ram UE w dziedzinie bhp na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”.

Przykłady innowacyjnych rozwiązań krajowych zaprezentowali przedstawiciele inspekcji pracy z Estonii, Francji, Danii, Norwegii, Holandii, Republiki Czeskiej i Hiszpanii. Ponadto odbyły się dyskusje w grupach na temat zagadnień związanych z zagrożeniami psychospołecznymi dla inspektorów oraz w zakładach pracy, a także wyzwaniami dla inspekcji pracy wynikającymi ze zmian klimatu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA