Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027
REKLAMA
REKLAMA
- Czym zajmuje się Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee)?
- Co należy do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy?
- Posiedzenia Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy
- Polscy przedstawiciele w Komitecie Wyższych Inspektorów Pracy
- Strategiczne ramy UE w dziedzinie BHP na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy
Czym zajmuje się Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee)?
Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) wspiera Komisję Europejską w monitorowaniu i egzekwowania prawodawstwa UE na poziomie krajowym. Komitet formalnie działa od 2008 r.
REKLAMA
SLIC ma uprawnienia do wydawania opinii we wszystkich kwestiach związanych z egzekwowaniem przez państwa członkowskie prawodawstwa UE dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Może to nastąpić na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy SLIC.
W skład SLIC wchodzą przedstawiciele służb inspekcji pracy państw członkowskich. W jej skład wchodzi po jednym pełnoprawnym członku z każdego państwa członkowskiego, a na każdego pełnoprawnego członka wyznacza się jednego zastępcę członka. Działalność SLIC organizuje biuro składające się z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.
Co należy do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy?
Do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy należy:
- Określenie wspólnych zasad inspekcji pracy w zakresie BHP oraz opracowanie metod oceny krajowych systemów inspekcji w odniesieniu do tych zasad.
- Promowanie lepszej wiedzy i wzajemnego zrozumienia różnych krajowych systemów i praktyk inspekcji pracy, metod i ram prawnych działania.
- Rozwijać wymianę informacji pomiędzy krajowymi służbami inspekcji pracy na temat ich doświadczeń w monitorowaniu egzekwowania wtórnego prawa wspólnotowego dotyczącego BHP.
- Promowanie programu wymiany inspektorów pracy pomiędzy administracjami krajowymi oraz tworzenie programów szkoleniowych dla inspektorów.
- Opracowywanie rzetelnego i efektywnego systemu szybkiej wymiany informacji pomiędzy inspekcjami pracy na temat zagadnień związanych z BHP.
- Nawiązanie aktywnej współpracy z inspektoratami pracy w krajach trzecich w celu promowania lepszego zrozumienia i pomocy w rozwiązywaniu wszelkich problemów transgranicznych.
Posiedzenia Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy
Posiedzenia plenarne SLIC odbywają się co sześć miesięcy w państwie członkowskim UE sprawującym prezydencję Rady UE . Podczas tych spotkań zatwierdzane są opinie SLIC.
Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy jak i w konferencji Dnia Tematycznego w Madrycie. Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.
Polscy przedstawiciele w Komitecie Wyższych Inspektorów Pracy
Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy: w składzie polskiej delegacji oprócz Głównej Inspektor Pracy, Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, znaleźli się również Michał Wyszkowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu, jako przewodniczący Grupy Roboczej SLIC ds. ogólnych aspektów egzekwowania prawa, Karolina Główczyńska-Woelke, kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy, jako moderator dyskusji w pierwszym dniu spotkania z ramienia Grupy Roboczej ds. Strategii, oraz Teresa Jastrzębska, główny specjalista w Sekcji Współpracy z Zagranicą, w charakterze tłumacza.
Podczas posiedzenia plenarnego przyjęto zmiany mandatów dwóch grup roboczych Komitetu. Członkowie SLIC zostali zapoznani z treścią przewodnika opisującego wspólne standardy programu szkoleniowego dla inspektorów pracy, a także z założeniami i dotychczasowymi przygotowaniami do przyszłorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii SLIC dotyczącej wypadków przy pracy.
Strategiczne ramy UE w dziedzinie BHP na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy
Dzień Tematyczny poświęcony był śródokresowemu przeglądowi „Strategicznych ram UE w dziedzinie bhp na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”.
Przykłady innowacyjnych rozwiązań krajowych zaprezentowali przedstawiciele inspekcji pracy z Estonii, Francji, Danii, Norwegii, Holandii, Republiki Czeskiej i Hiszpanii. Ponadto odbyły się dyskusje w grupach na temat zagadnień związanych z zagrożeniami psychospołecznymi dla inspektorów oraz w zakładach pracy, a także wyzwaniami dla inspekcji pracy wynikającymi ze zmian klimatu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat