REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Czym zajmuje się Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee)?

Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) wspiera Komisję Europejską w monitorowaniu i egzekwowania prawodawstwa UE na poziomie krajowym. Komitet formalnie działa od 2008 r.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Uprawnienia SLIC

SLIC ma uprawnienia do wydawania opinii we wszystkich kwestiach związanych z egzekwowaniem przez państwa członkowskie prawodawstwa UE dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Może to nastąpić na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy SLIC.

W skład SLIC wchodzą przedstawiciele służb inspekcji pracy państw członkowskich. W jej skład wchodzi po jednym pełnoprawnym członku z każdego państwa członkowskiego, a na każdego pełnoprawnego członka wyznacza się jednego zastępcę członka. Działalność SLIC organizuje biuro składające się z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Co należy do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy?

Do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy należy:

  • Określenie  wspólnych zasad inspekcji pracy w zakresie BHP oraz opracowanie metod oceny krajowych systemów inspekcji w odniesieniu do tych zasad.
  • Promowanie lepszej wiedzy i wzajemnego zrozumienia  różnych krajowych systemów i praktyk inspekcji pracy, metod i ram prawnych działania.
  • Rozwijać wymianę informacji  pomiędzy krajowymi służbami inspekcji pracy na temat ich doświadczeń w monitorowaniu egzekwowania wtórnego prawa wspólnotowego dotyczącego BHP.
  • Promowanie programu wymiany inspektorów pracy  pomiędzy administracjami krajowymi oraz tworzenie programów szkoleniowych dla inspektorów.
  • Opracowywanie rzetelnego i efektywnego systemu szybkiej wymiany informacji pomiędzy inspekcjami pracy na temat zagadnień związanych z BHP.
  • Nawiązanie aktywnej współpracy z inspektoratami pracy w krajach trzecich  w celu promowania lepszego zrozumienia i pomocy w rozwiązywaniu wszelkich problemów transgranicznych.

Posiedzenia Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy 

Posiedzenia plenarne SLIC odbywają się co sześć miesięcy w państwie członkowskim UE sprawującym prezydencję Rady UE . Podczas tych spotkań zatwierdzane są opinie SLIC.

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy jak i w konferencji Dnia Tematycznego w Madrycie. Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polscy przedstawiciele w Komitecie Wyższych Inspektorów Pracy 

REKLAMA

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy: w składzie polskiej delegacji oprócz Głównej Inspektor Pracy, Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, znaleźli się również Michał Wyszkowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu, jako przewodniczący Grupy Roboczej SLIC ds. ogólnych aspektów egzekwowania prawa, Karolina Główczyńska-Woelke, kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy, jako moderator dyskusji w pierwszym dniu spotkania z ramienia Grupy Roboczej ds. Strategii, oraz Teresa Jastrzębska, główny specjalista w Sekcji Współpracy z Zagranicą, w charakterze tłumacza.

Podczas posiedzenia plenarnego przyjęto zmiany mandatów dwóch grup roboczych Komitetu. Członkowie SLIC zostali zapoznani z treścią przewodnika opisującego wspólne standardy programu szkoleniowego dla inspektorów pracy, a także z założeniami i dotychczasowymi przygotowaniami do przyszłorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii SLIC dotyczącej wypadków przy pracy.

Strategiczne ramy UE w dziedzinie BHP na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy

Dzień Tematyczny poświęcony był śródokresowemu przeglądowi „Strategicznych ram UE w dziedzinie bhp na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”.

Przykłady innowacyjnych rozwiązań krajowych zaprezentowali przedstawiciele inspekcji pracy z Estonii, Francji, Danii, Norwegii, Holandii, Republiki Czeskiej i Hiszpanii. Ponadto odbyły się dyskusje w grupach na temat zagadnień związanych z zagrożeniami psychospołecznymi dla inspektorów oraz w zakładach pracy, a także wyzwaniami dla inspekcji pracy wynikającymi ze zmian klimatu. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA