REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027
Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Czym zajmuje się Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee)?

Komitet Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) wspiera Komisję Europejską w monitorowaniu i egzekwowania prawodawstwa UE na poziomie krajowym. Komitet formalnie działa od 2008 r.

Autopromocja
Ważne
Uprawnienia SLIC

SLIC ma uprawnienia do wydawania opinii we wszystkich kwestiach związanych z egzekwowaniem przez państwa członkowskie prawodawstwa UE dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Może to nastąpić na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy SLIC.

W skład SLIC wchodzą przedstawiciele służb inspekcji pracy państw członkowskich. W jej skład wchodzi po jednym pełnoprawnym członku z każdego państwa członkowskiego, a na każdego pełnoprawnego członka wyznacza się jednego zastępcę członka. Działalność SLIC organizuje biuro składające się z przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Co należy do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy?

Do głównych zadań i działań Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy należy:

 • Określenie  wspólnych zasad inspekcji pracy w zakresie BHP oraz opracowanie metod oceny krajowych systemów inspekcji w odniesieniu do tych zasad.
 • Promowanie lepszej wiedzy i wzajemnego zrozumienia  różnych krajowych systemów i praktyk inspekcji pracy, metod i ram prawnych działania.
 • Rozwijać wymianę informacji  pomiędzy krajowymi służbami inspekcji pracy na temat ich doświadczeń w monitorowaniu egzekwowania wtórnego prawa wspólnotowego dotyczącego BHP.
 • Promowanie programu wymiany inspektorów pracy  pomiędzy administracjami krajowymi oraz tworzenie programów szkoleniowych dla inspektorów.
 • Opracowywanie rzetelnego i efektywnego systemu szybkiej wymiany informacji pomiędzy inspekcjami pracy na temat zagadnień związanych z BHP.
 • Nawiązanie aktywnej współpracy z inspektoratami pracy w krajach trzecich  w celu promowania lepszego zrozumienia i pomocy w rozwiązywaniu wszelkich problemów transgranicznych.

Posiedzenia Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy 

Posiedzenia plenarne SLIC odbywają się co sześć miesięcy w państwie członkowskim UE sprawującym prezydencję Rady UE . Podczas tych spotkań zatwierdzane są opinie SLIC.

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy jak i w konferencji Dnia Tematycznego w Madrycie. Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polscy przedstawiciele w Komitecie Wyższych Inspektorów Pracy 

Jak podaje Państwowa Inspekcja Pracy: w składzie polskiej delegacji oprócz Głównej Inspektor Pracy, Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, znaleźli się również Michał Wyszkowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu, jako przewodniczący Grupy Roboczej SLIC ds. ogólnych aspektów egzekwowania prawa, Karolina Główczyńska-Woelke, kierownik Sekcji Wypadków przy Pracy, jako moderator dyskusji w pierwszym dniu spotkania z ramienia Grupy Roboczej ds. Strategii, oraz Teresa Jastrzębska, główny specjalista w Sekcji Współpracy z Zagranicą, w charakterze tłumacza.

Podczas posiedzenia plenarnego przyjęto zmiany mandatów dwóch grup roboczych Komitetu. Członkowie SLIC zostali zapoznani z treścią przewodnika opisującego wspólne standardy programu szkoleniowego dla inspektorów pracy, a także z założeniami i dotychczasowymi przygotowaniami do przyszłorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii SLIC dotyczącej wypadków przy pracy.

Strategiczne ramy UE w dziedzinie BHP na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy

Dzień Tematyczny poświęcony był śródokresowemu przeglądowi „Strategicznych ram UE w dziedzinie bhp na lata 2021-2027: bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”.

Przykłady innowacyjnych rozwiązań krajowych zaprezentowali przedstawiciele inspekcji pracy z Estonii, Francji, Danii, Norwegii, Holandii, Republiki Czeskiej i Hiszpanii. Ponadto odbyły się dyskusje w grupach na temat zagadnień związanych z zagrożeniami psychospołecznymi dla inspektorów oraz w zakładach pracy, a także wyzwaniami dla inspekcji pracy wynikającymi ze zmian klimatu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

  9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

  Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

  Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  REKLAMA

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  REKLAMA

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  REKLAMA