REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykłady wypadków przy pracy - niektóre szokują!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przykłady wypadków przy pracy - niektóre szokują!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała przykłady wypadków przy pracy, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2023 r. i które zostały zgłoszone do PIP. 

Czym jest wypadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

REKLAMA

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  1. w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
  2. podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  3. przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Wypadki przy pracy w I półroczu 2023

Jak podaje GUS: w I półroczu 2023 r. zgłoszono 28400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r.

Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,89 do 1,99.

Jak podaje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) dla Polski pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2028.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała przykłady wypadków przy pracy, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2023 r.

Do PIP w sierpniu i wrześniu 2023 r. zostały zgłoszone konkretne wypadki przy pracy.

Przykład
Województwo śląskie 
  • Przy przejeździe między miejscami odbioru odpadów pracownik, stojąc na stopce znajdującej się przy komorze załadunkowej samochodu do wywozu odpadów komunalnych, stracił równowagę i spadł na jezdnię. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu głowy.
  • Na terenie budowy pracownik montował okno, stojąc na drabinie. W czasie wykonywania pracy stracił równowagę i spadł z drabiny na ziemię, doznając ogólnych potłuczeń i urazu biodra. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł.
  • Na terenie warsztatu samochodowego dwóch pracowników pompowało koło ładowarki. W czasie wykonywania zadania doszło do rozerwania dętki i śrub mocujących połówki felgi. Jeden z poszkodowanych został uderzony przez oponę i poniósł śmierć na miejscu, drugi z poszkodowanych po uderzeniu został przewrócony przez podmuch rozprężającego się powietrza.
Przykład
Województwo świętokrzyskie
  • Na terenie zakładu butelkującego wodę mineralną podczas wykonywania prac czyszczących maszynę do mycia butelek doszło do zatrucia parami chloru zleceniobiorcy i pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowani doznali lekkich obrażeń ciała.
  • Pracownik, po zakończeniu prac blacharskich na dachu, nagle zsunął się z wysokości około sześciu metrów na ziemię. W wyniku upadku doznał ciężkich obrażeń ciała.
Przykład
Województwo podlaskie
  • Na terenie pływalni podczas uzupełniania zbiorników z podchlorynem sodu, zasilającym instalację do dezynfekcji wody w brodziku, dodano kwas siarkowy (IV) o stężeniu 49-51%, co doprowadziło do gwałtownej reakcji chemicznej podchlorynu sodu z kwasem siarkowym i emisji chloru. W wyniku zdarzenia dwóch pracowników doznało lekkich obrażeń ciała.
  • Na terenie budowy pracownik montował pomost roboczy rusztowania. W czasie realizacji zadania spadł z wysokości około siedmiu metrów na poziom otaczającego terenu.
Przykład
Województwo kujawsko-pomorskie
  • Pracownik w lesie odcinał gałęzie po ścięciu drzewa. W trakcie realizacji zadania mężczyzna został uderzony w głowę przez czubek drzewa ściętego przez innego pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.
  • Na terenie zakładu pracownik czyścił maszynę. W czasie realizacji zadania doszło do przygniecenia kciuka prawej ręki mężczyzny. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazowej amputacji paliczka dystalnego kciuka.
  • Na terenie zakładu pracownica, po otwarciu włazu rewizyjnego, czyściła przy użyciu wody z węża łopatki mieszadła do produkcji serka wiejskiego. W czasie realizacji zadania prawa ręka kobiety przedostała się do strefy pracy mieszadła. W wyniku kontaktu ręki z będącymi w ruchu obrotowym łopatkami mieszadła doszło do uderzenia. Poszkodowana doznała ciężkiego urazu dłoni.
Przykład
Województwo pomorskie
  • Na terenie budowy basenu dwóch pracowników zalewało betonem szalunek niecki zbiornika. Podczas zagęszczania betonu szalunek wraz z zakotwioną ścianą przewrócił się na mężczyzn. W wyniku zdarzenia poszkodowani doznali urazu głowy i kończyn.
  • Na terenie budowy pracownik, schodząc po schodach nowo budowanego budynku, potknął się, po czym upadł na schody i uderzył o nie głową. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu twarzoczaszki.
  • Na terenie portu ustawiacz spadł z wagonu podczas manewru hamowania. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał amputacji prawej nogi na wysokości kolana.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA