REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykłady wypadków przy pracy - niektóre szokują!

Przykłady wypadków przy pracy - niektóre szokują!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała przykłady wypadków przy pracy, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2023 r. i które zostały zgłoszone do PIP. 

Czym jest wypadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

Autopromocja
 1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
 2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
 3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

 1. w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
 2. podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
 3. przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Wypadki przy pracy w I półroczu 2023

Jak podaje GUS: w I półroczu 2023 r. zgłoszono 28400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r.

Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,89 do 1,99.

Jak podaje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) dla Polski pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2028.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała przykłady wypadków przy pracy, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 2023 r.

Do PIP w sierpniu i wrześniu 2023 r. zostały zgłoszone konkretne wypadki przy pracy.

Przykład
Województwo śląskie 
 • Przy przejeździe między miejscami odbioru odpadów pracownik, stojąc na stopce znajdującej się przy komorze załadunkowej samochodu do wywozu odpadów komunalnych, stracił równowagę i spadł na jezdnię. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu głowy.
 • Na terenie budowy pracownik montował okno, stojąc na drabinie. W czasie wykonywania pracy stracił równowagę i spadł z drabiny na ziemię, doznając ogólnych potłuczeń i urazu biodra. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł.
 • Na terenie warsztatu samochodowego dwóch pracowników pompowało koło ładowarki. W czasie wykonywania zadania doszło do rozerwania dętki i śrub mocujących połówki felgi. Jeden z poszkodowanych został uderzony przez oponę i poniósł śmierć na miejscu, drugi z poszkodowanych po uderzeniu został przewrócony przez podmuch rozprężającego się powietrza.
Przykład
Województwo świętokrzyskie
 • Na terenie zakładu butelkującego wodę mineralną podczas wykonywania prac czyszczących maszynę do mycia butelek doszło do zatrucia parami chloru zleceniobiorcy i pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowani doznali lekkich obrażeń ciała.
 • Pracownik, po zakończeniu prac blacharskich na dachu, nagle zsunął się z wysokości około sześciu metrów na ziemię. W wyniku upadku doznał ciężkich obrażeń ciała.
Przykład
Województwo podlaskie
 • Na terenie pływalni podczas uzupełniania zbiorników z podchlorynem sodu, zasilającym instalację do dezynfekcji wody w brodziku, dodano kwas siarkowy (IV) o stężeniu 49-51%, co doprowadziło do gwałtownej reakcji chemicznej podchlorynu sodu z kwasem siarkowym i emisji chloru. W wyniku zdarzenia dwóch pracowników doznało lekkich obrażeń ciała.
 • Na terenie budowy pracownik montował pomost roboczy rusztowania. W czasie realizacji zadania spadł z wysokości około siedmiu metrów na poziom otaczającego terenu.
Przykład
Województwo kujawsko-pomorskie
 • Pracownik w lesie odcinał gałęzie po ścięciu drzewa. W trakcie realizacji zadania mężczyzna został uderzony w głowę przez czubek drzewa ściętego przez innego pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.
 • Na terenie zakładu pracownik czyścił maszynę. W czasie realizacji zadania doszło do przygniecenia kciuka prawej ręki mężczyzny. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazowej amputacji paliczka dystalnego kciuka.
 • Na terenie zakładu pracownica, po otwarciu włazu rewizyjnego, czyściła przy użyciu wody z węża łopatki mieszadła do produkcji serka wiejskiego. W czasie realizacji zadania prawa ręka kobiety przedostała się do strefy pracy mieszadła. W wyniku kontaktu ręki z będącymi w ruchu obrotowym łopatkami mieszadła doszło do uderzenia. Poszkodowana doznała ciężkiego urazu dłoni.
Przykład
Województwo pomorskie
 • Na terenie budowy basenu dwóch pracowników zalewało betonem szalunek niecki zbiornika. Podczas zagęszczania betonu szalunek wraz z zakotwioną ścianą przewrócił się na mężczyzn. W wyniku zdarzenia poszkodowani doznali urazu głowy i kończyn.
 • Na terenie budowy pracownik, schodząc po schodach nowo budowanego budynku, potknął się, po czym upadł na schody i uderzył o nie głową. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu twarzoczaszki.
 • Na terenie portu ustawiacz spadł z wagonu podczas manewru hamowania. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał amputacji prawej nogi na wysokości kolana.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA