REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy, niemieccy i holenderscy inspektorzy pracy podczas kontroli w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego ujawnili, że kilkudziesięciu Polaków z międzynarodowej grupy blisko 200 pracowników tymczasowych, było zakwaterowanych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Doszło do naruszenia wielu norm prawa pracy. Warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych były niegodne i niebezpieczne.

Kontrole inspekcji pracy w niemieckich i holenderskich agencjach zatrudnienia

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy z Polski brali udział w kontrolach prowadzonych przez niemiecką oraz holenderską inspekcję pracy na terytorium obu państw. Kontrole miały miejsce m.in. w agencjach pracy tymczasowej w miejscowościach Kleve i Kranenburg (miasta w Niemczech, w części Nadrenia Północna-Westfalia). 

Autopromocja

Międzynarodowe kontrole transgraniczne - mają przeciwdziałać transgranicznym naruszeniom

Istnieją praktyczne problemy zatrudniania pracowników transgranicznych. Agencje pracy tymczasowej i pracodawcy często w obawie przed kontrolą warunków zatrudnienia (w tym pracy, płacy, BHP) przez państwową inspekcję pracy, wysyłają pracowników do pracy w innym, przygranicznym państwie, licząc, że unikną kontroli. Agencje pracy tymczasowej np. kierują pracowników z Niemiec do pracy w Holandii czy na odwrót. Niestety agencje się mylą, myśląc, że unikną kontroli. Bardzo sprawnie działa Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) a ponadto państwowe inspekcje pracy z różnych krajów ściśle ze sobą współpracują, dokonując wspólnych kontroli.

Mobilność pracowników UE powinna odbywać się na bezpiecznych, sprawiedliwych i zgodnych z prawem warunkach.

W niemiecko-holenderskim regionie przygranicznym przeprowadzono już cztery kampanie kontrolne na dużą skalę. W czynnościach brały udział – oprócz inspekcji pracy – również inne służby, m.in. policja, straż pożarna, przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy odpowiednika polskiego nadzoru budowlanego, odpowiedzialni za techniczną kontrolę budynków mieszkalnych.

Kontrole w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego

Międzynarodowe kontrole transgraniczne zostały przeprowadzone 4 i 5 listopada 2023 r. Inspektorzy stwierdzili szereg naruszeń prawa, w tym prawa pracy, stwarzających zagrożenie zdrowia i życia, w 18 obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele PIP wskazują, że:

Podczas kontroli lokali mieszkalnych funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że:

 • w 17 mieszkaniach w skontrolowanych obiektach zbiorowego zakwaterowania panowały warunki zagrażające życiu i zdrowiu, w związku z czym zostały one natychmiast zamknięte. W lokalach stwierdzono m.in. otwarte linie energetyczne, nieizolowane rozdzielacze prądu, brak alarmów przeciwpożarowych i gaśnic, awarie instalacji wodnej, niesprawne urządzenia sanitarne oraz awarie centralnego ogrzewania;
 • w innych przypadkach do zakwaterowania wykorzystywano, niezgodnie z przeznaczeniem, poddasza bez dróg ewakuacyjnych i środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
 • niektóre ze skontrolowanych ośrodków zakwaterowania zbiorowego były również wykorzystywane niezgodnie z przepisami budowlanymi, dlatego też na bieżąco są wydawane zakazy użytkowania.
Ważne
Zapewnienie bezpiecznych warunków

Łącznie w ośrodkach tych zakwaterowanych było około 180 rumuńskich i polskich pracowników agencji pracy tymczasowej. Większość z nich była nieświadoma praw przysługujących najemcom. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia w trybie natychmiastowym blisko 80 pracownikom tymczasowym z Polski, Rumunii i Słowacji bezpiecznego i odpowiedniego zakwaterowania.

PIP cytując za niemieckimi mediami:

Christop Gerwers, starosta powiatu Kleve:

„Kontynuacja wspólnych inspekcji stanowi wyraźny sygnał dla osób stojących za zorganizowanym wyzyskiem pracowników tymczasowych. Niegodne warunki życia muszą zostać wyeliminowane. Chcemy zobaczyć rozsądne, odpowiednie i humanitarne zakwaterowanie”.

Wolfgang Gebing, burmistrz Kleve:

„Poprzez wspólną kampanię kontrolną dajemy jasno do zrozumienia, że w Kleve nie ma miejsca na nieludzkie warunki zakwaterowania. Będziemy nadal zdecydowanie bronić godności i bezpieczeństwa wszystkich mieszkających tu ludzi. Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Cyfryzacji Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia za koordynację operacji kontrolnej oraz wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym i władzom za ich oddaną i doskonałą współpracę, która w znacznym stopniu przyczyniła się do sukcesu operacji”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA