REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy, niemieccy i holenderscy inspektorzy pracy podczas kontroli w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego ujawnili, że kilkudziesięciu Polaków z międzynarodowej grupy blisko 200 pracowników tymczasowych, było zakwaterowanych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Doszło do naruszenia wielu norm prawa pracy. Warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych były niegodne i niebezpieczne.

Kontrole inspekcji pracy w niemieckich i holenderskich agencjach zatrudnienia

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy z Polski brali udział w kontrolach prowadzonych przez niemiecką oraz holenderską inspekcję pracy na terytorium obu państw. Kontrole miały miejsce m.in. w agencjach pracy tymczasowej w miejscowościach Kleve i Kranenburg (miasta w Niemczech, w części Nadrenia Północna-Westfalia). 

REKLAMA

Autopromocja

Międzynarodowe kontrole transgraniczne - mają przeciwdziałać transgranicznym naruszeniom

Istnieją praktyczne problemy zatrudniania pracowników transgranicznych. Agencje pracy tymczasowej i pracodawcy często w obawie przed kontrolą warunków zatrudnienia (w tym pracy, płacy, BHP) przez państwową inspekcję pracy, wysyłają pracowników do pracy w innym, przygranicznym państwie, licząc, że unikną kontroli. Agencje pracy tymczasowej np. kierują pracowników z Niemiec do pracy w Holandii czy na odwrót. Niestety agencje się mylą, myśląc, że unikną kontroli. Bardzo sprawnie działa Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) a ponadto państwowe inspekcje pracy z różnych krajów ściśle ze sobą współpracują, dokonując wspólnych kontroli.

Mobilność pracowników UE powinna odbywać się na bezpiecznych, sprawiedliwych i zgodnych z prawem warunkach.

W niemiecko-holenderskim regionie przygranicznym przeprowadzono już cztery kampanie kontrolne na dużą skalę. W czynnościach brały udział – oprócz inspekcji pracy – również inne służby, m.in. policja, straż pożarna, przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy odpowiednika polskiego nadzoru budowlanego, odpowiedzialni za techniczną kontrolę budynków mieszkalnych.

Kontrole w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego

Międzynarodowe kontrole transgraniczne zostały przeprowadzone 4 i 5 listopada 2023 r. Inspektorzy stwierdzili szereg naruszeń prawa, w tym prawa pracy, stwarzających zagrożenie zdrowia i życia, w 18 obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele PIP wskazują, że:

Podczas kontroli lokali mieszkalnych funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że:

  • w 17 mieszkaniach w skontrolowanych obiektach zbiorowego zakwaterowania panowały warunki zagrażające życiu i zdrowiu, w związku z czym zostały one natychmiast zamknięte. W lokalach stwierdzono m.in. otwarte linie energetyczne, nieizolowane rozdzielacze prądu, brak alarmów przeciwpożarowych i gaśnic, awarie instalacji wodnej, niesprawne urządzenia sanitarne oraz awarie centralnego ogrzewania;
  • w innych przypadkach do zakwaterowania wykorzystywano, niezgodnie z przeznaczeniem, poddasza bez dróg ewakuacyjnych i środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
  • niektóre ze skontrolowanych ośrodków zakwaterowania zbiorowego były również wykorzystywane niezgodnie z przepisami budowlanymi, dlatego też na bieżąco są wydawane zakazy użytkowania.
Ważne
Zapewnienie bezpiecznych warunków

Łącznie w ośrodkach tych zakwaterowanych było około 180 rumuńskich i polskich pracowników agencji pracy tymczasowej. Większość z nich była nieświadoma praw przysługujących najemcom. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia w trybie natychmiastowym blisko 80 pracownikom tymczasowym z Polski, Rumunii i Słowacji bezpiecznego i odpowiedniego zakwaterowania.

PIP cytując za niemieckimi mediami:

Christop Gerwers, starosta powiatu Kleve:

„Kontynuacja wspólnych inspekcji stanowi wyraźny sygnał dla osób stojących za zorganizowanym wyzyskiem pracowników tymczasowych. Niegodne warunki życia muszą zostać wyeliminowane. Chcemy zobaczyć rozsądne, odpowiednie i humanitarne zakwaterowanie”.

Wolfgang Gebing, burmistrz Kleve:

„Poprzez wspólną kampanię kontrolną dajemy jasno do zrozumienia, że w Kleve nie ma miejsca na nieludzkie warunki zakwaterowania. Będziemy nadal zdecydowanie bronić godności i bezpieczeństwa wszystkich mieszkających tu ludzi. Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Cyfryzacji Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia za koordynację operacji kontrolnej oraz wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym i władzom za ich oddaną i doskonałą współpracę, która w znacznym stopniu przyczyniła się do sukcesu operacji”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA