REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech

Niegodne i niebezpieczne warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych w Niemczech
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy, niemieccy i holenderscy inspektorzy pracy podczas kontroli w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego ujawnili, że kilkudziesięciu Polaków z międzynarodowej grupy blisko 200 pracowników tymczasowych, było zakwaterowanych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Doszło do naruszenia wielu norm prawa pracy. Warunki zakwaterowania polskich pracowników tymczasowych były niegodne i niebezpieczne.

Kontrole inspekcji pracy w niemieckich i holenderskich agencjach zatrudnienia

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy z Polski brali udział w kontrolach prowadzonych przez niemiecką oraz holenderską inspekcję pracy na terytorium obu państw. Kontrole miały miejsce m.in. w agencjach pracy tymczasowej w miejscowościach Kleve i Kranenburg (miasta w Niemczech, w części Nadrenia Północna-Westfalia). 

REKLAMA

Autopromocja

Międzynarodowe kontrole transgraniczne - mają przeciwdziałać transgranicznym naruszeniom

Istnieją praktyczne problemy zatrudniania pracowników transgranicznych. Agencje pracy tymczasowej i pracodawcy często w obawie przed kontrolą warunków zatrudnienia (w tym pracy, płacy, BHP) przez państwową inspekcję pracy, wysyłają pracowników do pracy w innym, przygranicznym państwie, licząc, że unikną kontroli. Agencje pracy tymczasowej np. kierują pracowników z Niemiec do pracy w Holandii czy na odwrót. Niestety agencje się mylą, myśląc, że unikną kontroli. Bardzo sprawnie działa Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) a ponadto państwowe inspekcje pracy z różnych krajów ściśle ze sobą współpracują, dokonując wspólnych kontroli.

Mobilność pracowników UE powinna odbywać się na bezpiecznych, sprawiedliwych i zgodnych z prawem warunkach.

W niemiecko-holenderskim regionie przygranicznym przeprowadzono już cztery kampanie kontrolne na dużą skalę. W czynnościach brały udział – oprócz inspekcji pracy – również inne służby, m.in. policja, straż pożarna, przedstawiciele władz lokalnych oraz pracownicy odpowiednika polskiego nadzoru budowlanego, odpowiedzialni za techniczną kontrolę budynków mieszkalnych.

Kontrole w obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego

Międzynarodowe kontrole transgraniczne zostały przeprowadzone 4 i 5 listopada 2023 r. Inspektorzy stwierdzili szereg naruszeń prawa, w tym prawa pracy, stwarzających zagrożenie zdrowia i życia, w 18 obiektach zbiorowego zakwaterowania należących do branży logistycznej i opakowaniowej oraz przemysłu mięsnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele PIP wskazują, że:

Podczas kontroli lokali mieszkalnych funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że:

  • w 17 mieszkaniach w skontrolowanych obiektach zbiorowego zakwaterowania panowały warunki zagrażające życiu i zdrowiu, w związku z czym zostały one natychmiast zamknięte. W lokalach stwierdzono m.in. otwarte linie energetyczne, nieizolowane rozdzielacze prądu, brak alarmów przeciwpożarowych i gaśnic, awarie instalacji wodnej, niesprawne urządzenia sanitarne oraz awarie centralnego ogrzewania;
  • w innych przypadkach do zakwaterowania wykorzystywano, niezgodnie z przeznaczeniem, poddasza bez dróg ewakuacyjnych i środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
  • niektóre ze skontrolowanych ośrodków zakwaterowania zbiorowego były również wykorzystywane niezgodnie z przepisami budowlanymi, dlatego też na bieżąco są wydawane zakazy użytkowania.
Ważne
Zapewnienie bezpiecznych warunków

Łącznie w ośrodkach tych zakwaterowanych było około 180 rumuńskich i polskich pracowników agencji pracy tymczasowej. Większość z nich była nieświadoma praw przysługujących najemcom. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia w trybie natychmiastowym blisko 80 pracownikom tymczasowym z Polski, Rumunii i Słowacji bezpiecznego i odpowiedniego zakwaterowania.

PIP cytując za niemieckimi mediami:

Christop Gerwers, starosta powiatu Kleve:

„Kontynuacja wspólnych inspekcji stanowi wyraźny sygnał dla osób stojących za zorganizowanym wyzyskiem pracowników tymczasowych. Niegodne warunki życia muszą zostać wyeliminowane. Chcemy zobaczyć rozsądne, odpowiednie i humanitarne zakwaterowanie”.

Wolfgang Gebing, burmistrz Kleve:

„Poprzez wspólną kampanię kontrolną dajemy jasno do zrozumienia, że w Kleve nie ma miejsca na nieludzkie warunki zakwaterowania. Będziemy nadal zdecydowanie bronić godności i bezpieczeństwa wszystkich mieszkających tu ludzi. Chciałbym podziękować Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa i Cyfryzacji Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia za koordynację operacji kontrolnej oraz wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym i władzom za ich oddaną i doskonałą współpracę, która w znacznym stopniu przyczyniła się do sukcesu operacji”.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA