REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?

Kalendarz na 2024 rok plan urlopów urlop wypoczynkowy urlop na żądanie obowiązki pracodawcy termin urlopu
Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?
rozwiń >

Co to jest plan urlopów

Plan urlopów określa terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników. 

REKLAMA

Autopromocja

Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W planie urlopów należy uwzględnić zarówno urlop bieżący, jak i zaległy, ale nie obejmuje się nim części urlopu udzielanego pracownikowi na żądanie.

Kto tworzy plan urlopów

Plan urlopów powinien tworzyć każdy pracodawca. Jednak przepisy Kodeksu pracy przewidują wyjątki od tej zasady. Z tworzenia planu urlopów mogą zrezygnować:

Jeżeli pracodawca zrezygnuje z tworzenia planu urlopów, wówczas ma obowiązek ustalania terminów wykorzystania urlopów w porozumieniu z pracownikiem.

W jakim terminie należy sporządzić plan urlopów

Kodeks pracy nie wskazuje, w jakim terminie pracodawca powinien sporządzić plan urlopów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjmuje się, że plan na następny rok należy sporządzić przed końcem bieżącego roku kalendarzowego. Ma to uzasadnienie w tym, że pracownicy nabywają prawo do urlopu z dniem 1 stycznia i już w styczniu mogą z niego korzystać. Należy więc plan urlopów ustalić odpowiednio wcześniej.

Na jaki okres należy sporządzić plan urlopów

Żaden przepis nie wskazuje okresu, na który należy planować urlopy. Zwykle pracodawcy sporządzają plan urlopów na cały rok kalendarzowy.

Sporządzenie całorocznego planu urlopów nie jest jednak obowiązkowe. Często pracodawcy decydują się na stosowanie planów urlopowych na półrocze, a nawet na kwartał. Nie ma żadnych przeszkód w tym zakresie.

Ważne

Plan urlopowy jest tworzony na określony czas, np. rok, półrocze czy kwartał.

Jeżeli pracodawca sporządza plan urlopów np. na okresy półroczne, to plan obejmujący pierwsze półrocze następnego roku powinien być opracowany pod koniec bieżącego roku. Natomiast plan urlopów obejmujący drugie półrocze należy sporządzić odpowiednio później, ale tak aby był gotowy i podany do wiadomości pracowników przed 1 lipca następnego roku.

Ile dni urlopu uwzględniać w planie urlopów

W zależności od stażu pracy pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym. Urlop powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeśli tego nie zrobi, od 1 stycznia następnego roku urlop ten staje się urlopem zaległym, który należy wykorzystać do 30 września. Zatem przy tworzeniu planu urlopów należy uwzględnić także dni urlopu zaległego i zaplanować ich wykorzystanie do 30 września

Należy też pamiętać, że jeśli pracownik w poprzednim roku kalendarzowym nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego i nie wyczerpał limitu 4 urlopu na żądanie, to w następnym roku zaległe dni urlopu na żądanie będą traktowane jako zwykłe dni urlopu wypoczynkowego. Jednak te dni urlopu wypoczynkowego będą mogły być wykorzystane w dłuższym terminie - do 31 grudnia.

Ile planów urlopowych można sporządzić

Pracodawcy mogą sporządzić kilka planów urlopów w przedsiębiorstwie. Możliwe jest zatem np. u pracodawców prowadzących duże przedsiębiorstwa, zlokalizowanych w różnych miejscach, zatrudniających różne grupy pracowników, sporządzenie kilku planów urlopów.

Przykład

Pracodawca prowadzi duże przedsiębiorstwo, w którym administracja jest zlokalizowana w mieście, a zakład produkcyjny znajduje się poza miastem. Plan urlopów został sporządzony odrębnie dla pracowników administracji i dla pracowników zakładu produkcyjnego. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Czy plan urlopów należy podać do wiadomości pracowników

Obowiązkiem pracodawcy jest podanie do wiadomości pracowników planu urlopów. Następuje to w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. na tablicy ogłoszeń.

Pracodawca, który podał plan urlopów do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie, nie ma obowiązku wręczania planu każdemu pracownikowi indywidualne.

Jak rozpocząć zaplanowany urlop

Sporządzenie planu urlopów nie oznacza, że pracownik automatycznie może rozpocząć wypoczynek wraz z nadejściem zaplanowanego terminu urlopu. Niezależnie od planu urlopów pracownik powinien złożyć pracodawcy wniosek o urlop wypoczynkowy i uzyskać jego akceptację. Dopiero ona uprawnia pracownika do rozpoczęcia urlopu.

Ważne

Zapamiętaj:

  • plan urlopów ustala pracodawca,

  • przy ustalaniu planu urlopów uwzględnia się wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy,

  • planem urlopów nie obejmuje się 4 dni urlopu udzielanego na żądanie pracownika (tzw. urlopu na żądanie),

  • plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 153 § 1, art. 154, art. 1551-1553, art. 158, art. 161-163, art. 1751 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA