REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BHP w leśnictwie i rolnictwie 2023 – analizy Rady Ochrony Pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
BHP w leśnictwie i rolnictwie 2023 – analizy Rady Ochrony Pracy

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 lutego 2023 r. Rada Ochrony Pracy i Państwowa Inspekcja Pracy zajęły się tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy w leśnictwie oraz w rolnictwie, jakie były wyniki badań i kontroli oraz co stanowi największe zagrożenie w tych branżach?
rozwiń >

Czym jest Rada Ochrony Pracy?

Rada Ochrony Pracy (ROP) jest państwowym organem nadzoru w sprawach dotyczących:

REKLAMA

Autopromocja
 1. przestrzegania prawa pracy;
 2. bezpieczeństwa i higieny pracy
 3. legalności zatrudnienia. 

Rada Ochrony Pracy działa obok Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), ale co ważne w zakresie określonym w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1614), sprawuje nad nią nadzór.

Kto wchodzi w skład Rady Ochrony Pracy?

W skład ROP wchodzi 30 członków, w tym przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz i członkowie, których powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu. Członków ROP powołuje się spośród:

 •  posłów, senatorów i kandydatów zgłoszonych przez Prezesa Rady Ministrów
 • oraz przez reprezentatywne organizacje związkowe i organizacje pracodawców,
 • oraz przez inne organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy, w tym ekspertów i przedstawicieli nauki. 

Kadencja Rady trwa cztery lata. Aktualna XI kadencja ROP przypada na lata 2020 – 2024.

Co należy do zadań Rady Ochrony Pracy?

Do zadań ROP należy wyrażanie stanowiska w sprawach z zakresu działania PIP, m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) programów działalności i zadań Państwowej Inspekcji Pracy;

2) okresowych ocen działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz wniosków wynikających z tych ocen;

3) problemów ochrony pracy o zasięgu ogólnokrajowym.

Rada Ochrony Pracy o bezpiecznej pracy w leśnictwie

Podczas ostatniego posiedzenia ROP, które miało miejsce w dniu 6 lutego 2023 r. ROP zajęła się analizą zagadnienia BHP w leśnictwie. Omawiane były m.in. ocena ryzyka zawodowego oraz organizacja stanowiska pracy w leśnictwie. W posiedzeniu uczestniczył przewodniczący ROP poseł Pan Janusz Śniadek oraz m.in. Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wraz z zastępcami.

BHP w leśnictwie

Okazuje, że w leśnictwie – ze względu na specyfikę branży (zresztą tak jak i w budownictwie) funkcjonuje system podwykonawstwa. Niestety często z dużymi nieprawidłowościami. Brak bezpośredniej relacji klient-wykonawca-pracownik, a występowanie w tej relacji podmiotów trzecich powoduje dużą liczbę wypadków przy pracy czy w zw. z pracą, najczęściej ciężkich lub ze skutkiem śmiertelnym. Brak odpowiedniego podporządkowania i kierownictwa.

Ile kontroli w leśnictwie?

Jak wynika z raportu PIP i ROP w okresie 2020-2022 zostało skontrolowanych 660 przedsiębiorstw (niektóre był kontrolowane kilka razy), które realizowały usługi na rzecz Lasów Państwowych, z których zdecydowaną większość stanowiły zakłady usług leśnych, najczęściej prowadzące prace związane z pozyskaniem drewna.

W kontrolowanych podmiotach pracowało 5849 osób, z czego 5052 na podstawie umowy o pracę (86,4%). Okazuje się, że 691 kontroli przeprowadzonych w latach 2020–2022 ujawniło nieprawidłowości skutkujące wydaniem decyzji administracyjnych, wystąpień i poleceń (95,6%).

Ocena ryzyka zawodowego w leśnictwie 

Jak wnika z badań: „Ocena ryzyka zawodowego, najważniejsze i praktyczne narzędzie do zarządzania bhp w zakładzie pracy, w połowie skontrolowanych zakładów usług leśnych nie jest przeprowadzana lub nie uwzględnia wszystkich zagrożeń i sposobów ich ograniczania, jakie występują na stanowiskach pracy drwali – operatorów pilarek i zrywkarzy.”.

Brak szkoleń - przyczyną wypadków

W co trzecim skontrolowanym zakładzie pracownicy nie zostali przeszkoleni wstępnie lub okresowo z metod bezpiecznego wykonywania pracy! Stanowi to jedną z głównych przyczyn wypadków.

Brak środków ochrony indywidualnej w leśnictwie

W 2022 r. co piąty pracownik nie był chroniony. W 1/3 skontrolowanych zakładów stwierdzono nieprawidłowości dotyczące wyposażania pracowników w obowiązujące na stanowisku drwala środki ochrony indywidualnej chroniących przed zagrożeniami fizycznymi.

BHP w pracy w rolnictwie

REKLAMA

BHP w rolnictwie – tu sprawa wygląda już inaczej – dlaczego? Dlatego, że jeśli rolnicy nie będą spełniali unijnych norm dot. bezpieczeństwa pracy na roli, nie otrzymają dotacji z UE na inwestycje w sprzęt. Są pieniądze więc jest też bezpieczeństwo.

 W dniu 10 stycznia 2023 r. Rada Ochrony Pracy debatowała o bezpieczeństwie na wsi. Dla ROP i PIP niezwykle istotna jest również prewencja wypadków i chorób zawodowych w rolnictwie. Praca na wsi obarczona jest dużym ryzykiem. Podczas obrad przyjęto:

1) program działania Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku

2) stanowisko w sprawie działań informacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy na temat pracy sezonowej w UE pod nazwą „Rights for seasons – Prawa przez cały rok”.

Strategia prewencji wypadków i chorób zawodowych w rolnictwie

W działaniach PIP doT. ochrony pracy w rolnictwie można wskazać dwa główne kierunki:

 • kontrolę i nadzór
 • prewencję.

Rolnicy indywidualni niezatrudniający osób fizycznych nie podlegają kontroli, inni już tak i z analizy stanu bezpieczeństwa gospodarstw rolnych, wynika, że nadal występują duże różnice w poziomie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wśród rolników indywidualnych, co związane jest z warunkami ekonomicznymi, tradycjami kulturowymi i regionalnymi, poziomem wykształcenia, dostępem do źródeł informacji i wiekiem. Młodsze pokolenie rolników często korzysta z zasobów Internetu w celu zdobycia nowych informacji, lepiej dba o bezpieczeństwo. 

PIP stawia więc na widzę, szkolenia, kampanie informacyjne i kontrole.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA