Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy
05 lis 2010
W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.
Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika
05 lis 2010
Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania.
Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji
26 paź 2010
W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych?
Dyskryminacja kandydata na pracownika w świetle przepisów UE
13 wrz 2010
Prawo unijne ustanawia obowiązek zakazu dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Nie przewiduje jednak terminów, w których dyskryminowany kandydat ma prawo żądać odszkodowania od niedoszłego pracodawcy.
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych
08 wrz 2010
Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).
Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie
23 sie 2010
Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?
Czy pracownik może żądać odszkodowania z tytułu choroby, której powodem była rozmowa z przełożonymi
13 sie 2010
Choroba wywołana stresem spowodowanym rozmową z pracodawcą lub przełożonym jest podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania cywilnoprawnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 4/10).
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy
09 lip 2010
Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości?
Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu
06 lip 2010
Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Uposażenie za zakaz konkurencji
31 maja 2010
W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być zawarta wysokość odszkodowania. Kwota ta nie może być niższa niż 25% ostatniej pensji pracownika.
Zwolnienie dyscyplinarne - wysokość odszkodowania
21 kwi 2010
W sytuacji gdy zwolnienie dyscyplinarne okaże się niezgodne z prawem,
pracownik może dochodzić wyższego odszkodowania niż wynika to z Kodeksu
pracy.
Należności wypadkowe – nie z FGŚP
16 kwi 2010
W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09)
Odszkodowania dla pracownika – za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie
07 kwi 2010
Pracownik zwolniony wadliwie i z przyczyn uznanych za dyskryminujące ma prawo – niezależnie od odszkodowania lub przywrócenia do pracy – domagać się od pracodawcy także odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Uprawnienia pracownicze po przywróceniu do pracy
24 mar 2010
Zachowanie ciągłości okresu zatrudnienia pracownika w sytuacji, gdy została mu bezprawnie wypowiedziana umowa o pracę, a następnie pracownik został przywrócony do pracy lub uzyskał z tego tytułu odszkodowanie, w praktyce budzi wiele wątpliwości.
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy
01 mar 2010
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy przysługuje w wysokości
wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy
jednak niż 6 tygodni.
Czy pracownikowi należy się od pracodawcy odszkodowanie za zniszczony w czasie wypadku przy pracy samochód prywatny?
25 lut 2010
Pracownik korzystający w pracy z własnego samochodu osobowego, jadąc do klienta, wpadł w poślizg, co doprowadziło do wypadku samochodowego. Pracownik trafił do szpitala, a samochód został całkowicie zniszczony. W umowie dotyczącej używania samochodu nie uwzględniono kwestii związanych ze zniszczeniem auta należącego do pracownika, z którego korzystał on podczas wykonywania obowiązków służbowych. Czy w takiej sytuacji pracownik może liczyć na odszkodowanie od pracodawcy za zniszczony samochód?
Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy
27 sty 2010
Pracownik wypowiedział umowę w trybie natychmiastowym z art. 55 § 11 k.p. z winy pracodawcy. Czy należy mu się odprawa i odszkodowanie?
Wynagrodzenie autorskie
12 lis 2009
Ustalanie wynagrodzenia autorskiego może być stosowane tylko w stosunku do tych pracowników, którzy wykonują pracę o charakterze twórczym.
Opodatkowanie świadczeń należnych pracownikowi po ustaniu stosunku pracy
19 paź 2009
Odszkodowania na rzecz byłego pracownika wypłacane na podstawie zwykłej ugody podlegają opodatkowaniu, natomiast odszkodowania wypłacane w wyniku zawarcia z pracownikiem ugody sądowej mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.
Czy za bezprawne wypowiedzenie można żądać odszkodowania ponad kwotę określoną w Kodeksie pracy
28 wrz 2009
Pracownik, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach przez sąd pracy, po ustaleniu, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, nie ma prawa do odszkodowania na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ponad przysługujące mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy określone w Kodeksie pracy (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 czerwca 2009 r., I PZP 2/09).
Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika
31 lip 2009
Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jaki
zdarzy się telepracownikowi w drodze do pracy lub z pracy. Wynika to
stąd, że telepracownik nie odbywa takiej podróży. Jednak inaczej będzie
wtedy, gdy telepracownik wykonuje zawodowe obowiązki nie w domu, lecz w
innym miejscu uzgodnionym z przełożonym.
Wysokość odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy
08 lip 2009
Wysokość jednorazowego odszkodowania należy ustalać na podstawie przepisów obowiązujących w dniu, w którym zapadła decyzja ZUS odmawiająca przyznania takiego odszkodowania. Jeżeli wnioskodawca otrzyma odszkodowanie na podstawie wyroku sądowego, należą mu się dodatkowo cywilne odsetki ustawowe, również liczone od dnia pierwotnej decyzji ZUS (uchwała Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I UZP 2/09).
Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia
10 cze 2009
Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia
27 maja 2009
W umowie o zakazie konkurencji pracownik zobowiązał się, że w okresie 2 lat po ustaniu zatrudnienia nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej. W tym okresie miałem mu wypłacać odszkodowanie w wysokości 30% jego wcześniejszego wynagrodzenia. Czy po roku obowiązywania zakazu zmuszony jestem dalej wypłacać odszkodowanie, jeżeli informacje będące przedmiotem zakazu wskutek postępu techniki stały się powszechnie znane?
Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę
25 maja 2009
Tylko jedno oszkodowanie przysługuje za niezgodne z prawem wypowiedzenie, a następnie nieprawidłowe rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez tego samego pracodawcę. Pracownik decyduje, czy chce odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia czy odszkodowania z tytułu rozwiązania bez wypowiedzenia. Żądanie przywrócenia do pracy wyłącza roszczenie odszkodowawcze z tytułu zwolnienia bez wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 2008 r., II PK 361/07).
Konsekwencje błędnego świadectwa pracy
21 maja 2009
Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.
Czy praca może być wykonywana na podstawie nieważnej umowy o pracę
13 maja 2009
Umowa o pracę może być zawarta przez wykonanie czynności faktycznych – np. przez podjęcie pracy i wypłacanie za nią wynagrodzenia. Praca ta może być wykonywana także na warunkach określonych w pierwotnej, nieważnej umowie o pracę, jeśli faktyczne wykonywanie pracy będzie się odbywało na warunkach akceptowanych przez obie strony stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 2009 r., I PK 215/08).
Odszkodowanie od pracodawcy
05 maja 2009
Pracownik może skutecznie wystąpić z żądaniem odszkodowania wobec pracodawcy z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku przy pracy. Pracodawca może się bronić np. zarzutem, że powództwo jest przedwczesne.
Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej
06 kwi 2009
Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?
Czy można przyznać nowym pracownikom niższe wynagrodzenia
19 mar 2009
Od 1 kwietnia 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację?
Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji
19 mar 2009
W umowie o zakazie konkurencji można zawrzeć prawo pracodawcy do odstąpienia od umowy. Przy rozwiązywaniu lub odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny ustania zakazu konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II PK 223/08).
Wysokość odszkodowania
10 mar 2009
Odszkodowanie zazwyczaj ma charakter świadczenia pieniężnego. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że jego wysokość nie zawsze musi być ustalana przez sąd.
Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania
27 lut 2009
Z naszym byłym pracownikiem wiąże nas umowa o zakazie konkurencji obowiązująca przez okres 1 roku po zakończeniu umowy o pracę. Przez ten cały czas pracownik nie mógł wykonywać żadnej pracy, gdyż chorował i pobierał zasiłek z ZUS oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ta okoliczność zwalnia nasz zakład z obowiązku wypłaty temu pracownikowi odszkodowania?
Koszty procesu
25 lut 2009
Nasza pracownica wniosła pozew do sądu o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jej wynagrodzenie wynosiło 25 000 zł miesięcznie. Czy pracownica ponosi jakieś koszty przy składaniu pozwu. Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca przegra proces, czy to on będzie obciążony kosztami procesu, oprócz obowiązku zapłaty odszkodowania?
Odsetki od odszkodowania dla pracownika
29 sty 2009
W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę pracodawca musi liczyć się nie tylko z zapłatą odszkodowania, ale także odsetek za opóźnienie w jego wypłacie.
Jaka powinna być treść zakazu konkurencji
15 sty 2009
Umowa o zakazie konkurencji musi mieć precyzyjnie określony przedmiot (rodzaj działalności objętej zakazem) i nie może być zawarta warunkowo. W przeciwnym razie taka umowa jest nieważna. W stosunku do kierowników średniego szczebla i specjalistów niebędących członkami zarządu zakaz konkurencji powinien ograniczać się tylko do tych rodzajów działalności, jakimi zajmuje się pracownik na danym stanowisku (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., I PK 97/08).
Odszkodowanie dla pracownika
27 lis 2008
Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, podając jako przyczynę nieopłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez pracodawcę. Rzeczywiście na skutek przejściowych trudności finansowych pracodawca nie opłacał za pracowników przez kilka miesięcy składek. Po złożeniu przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy składki te zostały zapłacone wraz z odsetkami. Pracownik więc nie poniósł z tego tytułu żadnej szkody. Czy pracownik może żądać przed sądem zasądzenia mu odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy i jakie ma szanse?
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia
26 lis 2008
W dniu 29 sierpnia br. otrzymałam pismo o rozwiązaniu ze mną stosunku pracy za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który upłynie 31 listopada br. W październiku pracodawca na mój wniosek skrócił mi okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. Odmówił jednak wypłaty odszkodowania za jeden miesiąc i nie uwzględnił tego okresu w świadectwie pracy. Uważam, że naruszył prawo. Czy mam rację?
Tajemnica wynagrodzenia
06 paź 2008
Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy
24 wrz 2008
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.
Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy
19 wrz 2008
Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.
Odszkodowanie wypadkowe
11 wrz 2008
Wprowadzenie się w stan nietrzeźwości po wykonaniu pracy, ale podczas powrotu z miejsca wykonywania pracy do siedziby pracodawcy nie powoduje, że pracownik przestaje być w dyspozycji pracodawcy. Stan nietrzeźwości nie wyklucza więc możliwości uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy.
Odszkodowania z ZUS
26 sie 2008
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?
Przedawnione roszczenie
19 sie 2008
Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Przedawnienie roszczeń z tytułu mobbingu
18 sie 2008
Pracownicy, którzy zostali poszkodowani wskutek mobbingu, mogą dochodzić od swojego pracodawcy roszczeń odszkodowawczych.
Co można uznać za mobbing
14 sie 2008
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi w swoim zakładzie pracy. Na pracowniku ciąży jednak obowiązek udowodnienia faktu, że mobbing wystąpił.
Wysokość wynagrodzenia tajemnicą służbową
12 sie 2008
Zachowanie w tajemnicy wysokości zarobków poszczególnych pracowników to przede wszystkim obowiązek pracodawcy, w pewnych sytuacjach obowiązek ten można rozszerzyć także na pracowników.
Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.
11 sie 2008
Od stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1276 zł brutto - takie ustalenia zapadły na posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.
Zakaz dyskryminacji w pracy
08 sie 2008
Współczesna dyskryminacja w miejscu pracy nie dotyczy już tylko kobiet aspirujących na stanowiska kierownicze, ale w związku ze zmianami na rynku pracy dotyka także coraz częściej mniejszości narodowych.
Ujawnienie wysokości wynagrodzenia
07 sie 2008
Magazynier jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 1 maja 2008 r. jego wynagrodzenie wzrosło o 10%. Pracodawca poinformował o tym pozostałych pracowników. Bezpośredni przełożony magazyniera, gdy tylko dowiedział się o wysokości jego zarobków, od razu zlecił mu dodatkowo wykonywanie uciążliwych obowiązków. Czy w sytuacji ujawnienia przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika można dochodzić zadośćuczynienia? Jak sformułować pozew do sądu i ile to kosztuje? - pyta Czytelnik z Lublina.