| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.

Wzrost płacy minimalnej w 2009 r.

Od stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1276 zł brutto - takie ustalenia zapadły na posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Od nowego roku najmniej zarabiający pracownicy otrzymają o 150 zł więcej niż obecnie (w 2008 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1126 zł).

Minimalne wynagrodzenie za pracę to ustalana corocznie kwota wynagrodzenia, jaka przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca nie może wypłacać pracownikowi pensji niższej niż gwarantują to przepisy prawa. Jedynie w pierwszym roku pracy wysokość wynagrodzenia pracownika nie może być niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę minimalne wynagrodzenie (art. 6 i 8 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.).

Wyższe minimum - wzrost wynagrodzeń

Na podwyższeniu płacy minimalnej zyskają nie tylko pracownicy, którzy zarabiają ustawowe minimum. Za pomocą wynagrodzenia minimalnego obliczana jest wysokość wielu świadczeń należnych pracownikom. Zyskają pracownicy wykonujący pracę w nocy. Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Pora nocna obejmuje 8 godzin między 21.00 a 7.00. Takim pracownikom przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia (art. 1518 k.p.). Dodatek ten oblicza się, dzieląc kwotę minimalnego wynagrodzenia przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Następny krok to wyliczenie 20% stawki godzinowej. Otrzymany wynik trzeba jeszcze pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych w nocy w danym miesiącu.

Od minimalnej płacy zależy także wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do świadczenia pracy, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Za tzw. przestój w pracy przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia. W każdym wypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 k.p.).

Ponadto pracodawcy będą musieli uwzględnić wzrost minimalnej płacy przy obliczaniu pensji pracowników, którym dokonują potrąceń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »