Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy
REKLAMA
Pracownikowi należy wypłacić odszkodowanie. Nie tylko pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia. Taką samą możliwość ma pracownik, jeżeli:
REKLAMA
- zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe,
- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 1 i 11 k.p.).
W przypadku rozwiązania umowy z drugiego powodu pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 55 § 2 k.p.).
Natomiast pracownik nie będzie miał prawa do odprawy, nawet jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Odprawę taką wypłacają bowiem pracodawcy, którzy sami rozwiązują umowę z przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy (art. 1, 8 i 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Decyzja o rozwiązaniu umowy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy musi zatem wychodzić od pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat