REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnione roszczenie

REKLAMA

Sprawa o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest sprawą z zakresu prawa pracy, podlega zatem przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Taka konkluzja płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lipca 2007 r. (II PK 25/07, niepubl.), który zapadł w sprawie z powództwa Jarosława J. przeciwko Przedsiębiorstwu P.-U.-H.D. Sp. z o.o. w G. o odszkodowanie i zapłatę.

REKLAMA

Autopromocja

Stan faktyczny

We wrześniu 2000 r. Jarosław J. wystąpił z powództwem o wypłatę odszkodowania od swojego pracodawcy Przedsiębiorstwa P.-U.-H.D. Sp. z o.o. w G. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych za tzw. wczasy pod gruszą za 1999 r. i dofinansowanie modernizacji lokalu mieszkalnego. Pozew został jednak przez niego wycofany i w związku z tym w grudniu 2002 r. sprawa została umorzona. 6 marca 2005 r. pracownik ponownie wniósł pozew przeciwko swojemu byłemu już pracodawcy o te same roszczenia (stosunek pracy łączący Jarosława J. z pracodawcą ustał w marcu 2000 r.).

Pracodawca w odpowiedzi na pozew powołał się na zarzut przedawnienia roszczenia swojego byłego pracownika - Jarosława J. Zgodnie z art. 291 k.p. roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - w omawianej sprawie termin ten już minął. Argumentacja Jarosława J. opierała się na twierdzeniu, że prawo do świadczeń z zfśs przedawnia się na zasadach ogólnych, wskazanych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 118 k.c. termin przedawnienia roszczeń majątkowych wynosi lat 10, stąd też czas na dochodzenie wskazanych przez powoda roszczeń, zdaniem Jarosława J., nie minął jeszcze.

Orzeczenie sądu

Po wyrokach sądów dwóch instancji Jarosław J. złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy nie podzielił jednak stanowiska powoda odnośnie do zakwalifikowania roszczeń z zfśs jako roszczeń z zakresu prawa cywilnego i skargę kasacyjną oddalił. Sąd Najwyższy wskazał, że sprawa o świadczenia z zfśs jest sprawą z zakresu prawa pracy, stąd też prawo do świadczeń z zfśs podlega przedawnieniu według przepisów prawa pracy, a nie przepisów prawa cywilnego.

Wybrane orzeczenia

Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 k.p.), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 k.p.).

Uchwała Sądu Najwyższego z 10 maja 2000 r. (III ZP 13/00, OSNP 2000/23/846)

W sprawach o roszczenia ze stosunku pracy sąd nie uwzględnia z urzędu upływu terminu przedawnienia.

Anna Stykowska

aplikant adwokacki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA