reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Od odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej nie powinni Państwo odprowadzać zaliczki na podatek ani składek na ubezpieczenia pracownika. Odszkodowania wypłacone w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nie podlegają oskładkowaniu. Odszkodowania wypłacone na podstawie ugody sądowej (z pewnymi wyjątkami) nie podlegają również opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Jako wyjątek, z podstawy wymiaru składek wyłączono m.in. takie przychody, jak: odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu:

  • rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
  • nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia,
  • skrócenia okresu wypowiedzenia,
  • niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Tym samym od odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Z podatku dochodowego zwolnione są odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub w ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

  • otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art. 21 ust. 1 pkt 3b updof).

Takie wyjątki nie zachodzą w opisywanej sprawie. Dlatego odszkodowanie ustalone w ugodzie sądowej jest zwolnione z podatku dochodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama