Kategorie

Odszkodowania z ZUS

Urszula Kurek
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

RADA

Wypadek, jakiemu Pan uległ, miał miejsce podczas przebudowy miejsca pracy. Jest więc wypadkiem przy prowadzeniu własnej działalności, który uzasadnia ubieganie się o odszkodowanie z ZUS, jeśli z tytułu działalności podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu.

UZASADNIENIE

Reklama

W ZUS można starać się o jednorazowe odszkodowanie w przypadku, gdy uraz lub śmierć zostały spowodowane wypadkiem przy wykonywaniu pracy. Takim wypadkiem jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło m.in. w związku lub podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej.

Wypadek, któremu Pan uległ, miał miejsce w trakcie przebudowy miejsca prowadzenia działalności. Jeśli z tytułu prowadzenia działalności podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu, a w wyniku tego wypadku doznał Pan stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, może Pan starać się w ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem dokonuje lekarz orzecznik ZUS po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji.

Ubiegając się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, wniosek o to odszkodowanie należy złożyć w terenowej jednostce ZUS właściwej ze względu na położenie siedziby firmy (ZUS, w którym przedsiębiorca się rozlicza), przestawiając do wglądu lub składając następujące dokumenty:

• wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

• decyzję o nadaniu numeru NIP i REGON,

• własnoręcznie sporządzony opis zdarzenia,

• ksero zaświadczenia o udzieleniu pierwszej pomocy,

• dowód osobisty.

W pierwszej kolejności ZUS ustala okoliczności i przyczyny wypadku przez:

• zabezpieczenie miejsca wypadku w sposób, który pozwoli odtworzyć jego okoliczności,

• dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku,

• przesłuchanie poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,

• przesłuchanie świadków wypadku,

• zebranie dodatkowych niezbędnych dowodów dotyczących wypadku.

Ponadto ZUS bada, czy podczas wypadku poszkodowany nie był w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających bądź substancji psychotropowych, które mogły przyczynić się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, ZUS sporządza kartę wypadku.

Reklama

Po przeprowadzonym postępowaniu w sprawie ustalenia okoliczności wypadku sprawa jest kierowana do lekarza orzecznika ZUS. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że w wyniku tego wypadku osoba prowadząca działalność doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przyzna jej jednorazowe odszkodowanie pod warunkiem, że w dniu wypadku osoba ta nie posiada zadłużenia z tytułu składek na kwotę wyższą niż 6,60 zł.

Gdy zadłużenie przekracza 6,60 zł, ZUS wypłaca odszkodowanie dopiero po uregulowaniu długu. Prawo do odszkodowania przedawnia się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku (lub złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania - w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu powstania choroby zawodowej).

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca własny sklep, 10 grudnia 2007 r. uległa wypadkowi w czasie przyjmowania towaru. W tym dniu na jej koncie w ZUS była niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 683 zł. ZUS przyznał prawo do jednorazowego odszkodowania, ale wypłaci je pod warunkiem spłaty zadłużenia nie później niż 10 maja 2008 r.

Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje od dnia uregulowania całości zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

• art. 3 ust. 3 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 8, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11, art. 58 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• § 2 ust. 2, załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (DzU nr 236, poz. 1992),

• art. 124 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 57 ust. 3 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?