REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odszkodowania z ZUS

Urszula Kurek

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. W czasie przebudowy własnego miejsca pracy miałem wypadek. Czy mogę i jak mam starać się o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?

RADA

Autopromocja

Wypadek, jakiemu Pan uległ, miał miejsce podczas przebudowy miejsca pracy. Jest więc wypadkiem przy prowadzeniu własnej działalności, który uzasadnia ubieganie się o odszkodowanie z ZUS, jeśli z tytułu działalności podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu.

UZASADNIENIE

W ZUS można starać się o jednorazowe odszkodowanie w przypadku, gdy uraz lub śmierć zostały spowodowane wypadkiem przy wykonywaniu pracy. Takim wypadkiem jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło m.in. w związku lub podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej.

Wypadek, któremu Pan uległ, miał miejsce w trakcie przebudowy miejsca prowadzenia działalności. Jeśli z tytułu prowadzenia działalności podlega Pan ubezpieczeniu wypadkowemu, a w wyniku tego wypadku doznał Pan stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, może Pan starać się w ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem dokonuje lekarz orzecznik ZUS po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubiegając się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej, wniosek o to odszkodowanie należy złożyć w terenowej jednostce ZUS właściwej ze względu na położenie siedziby firmy (ZUS, w którym przedsiębiorca się rozlicza), przestawiając do wglądu lub składając następujące dokumenty:

• wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

• decyzję o nadaniu numeru NIP i REGON,

• własnoręcznie sporządzony opis zdarzenia,

• ksero zaświadczenia o udzieleniu pierwszej pomocy,

• dowód osobisty.

W pierwszej kolejności ZUS ustala okoliczności i przyczyny wypadku przez:

• zabezpieczenie miejsca wypadku w sposób, który pozwoli odtworzyć jego okoliczności,

• dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku,

• przesłuchanie poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,

• przesłuchanie świadków wypadku,

• zebranie dodatkowych niezbędnych dowodów dotyczących wypadku.

Ponadto ZUS bada, czy podczas wypadku poszkodowany nie był w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających bądź substancji psychotropowych, które mogły przyczynić się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku, w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, ZUS sporządza kartę wypadku.

Po przeprowadzonym postępowaniu w sprawie ustalenia okoliczności wypadku sprawa jest kierowana do lekarza orzecznika ZUS. Jeśli lekarz orzecznik uzna, że w wyniku tego wypadku osoba prowadząca działalność doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przyzna jej jednorazowe odszkodowanie pod warunkiem, że w dniu wypadku osoba ta nie posiada zadłużenia z tytułu składek na kwotę wyższą niż 6,60 zł.

Gdy zadłużenie przekracza 6,60 zł, ZUS wypłaca odszkodowanie dopiero po uregulowaniu długu. Prawo do odszkodowania przedawnia się, jeśli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku (lub złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania - w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu powstania choroby zawodowej).

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca własny sklep, 10 grudnia 2007 r. uległa wypadkowi w czasie przyjmowania towaru. W tym dniu na jej koncie w ZUS była niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 683 zł. ZUS przyznał prawo do jednorazowego odszkodowania, ale wypłaci je pod warunkiem spłaty zadłużenia nie później niż 10 maja 2008 r.

Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje od dnia uregulowania całości zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

• art. 3 ust. 3 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 8, art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 11, art. 58 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• § 2 ust. 2, załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia (DzU nr 236, poz. 1992),

• art. 124 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 57 ust. 3 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA