reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ujawnienie wysokości wynagrodzenia

Ujawnienie wysokości wynagrodzenia

Magazynier jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 1 maja 2008 r. jego wynagrodzenie wzrosło o 10%. Pracodawca poinformował o tym pozostałych pracowników. Bezpośredni przełożony magazyniera, gdy tylko dowiedział się o wysokości jego zarobków, od razu zlecił mu dodatkowo wykonywanie uciążliwych obowiązków. Czy w sytuacji ujawnienia przez pracodawcę wysokości wynagrodzenia pracownika można dochodzić zadośćuczynienia? Jak sformułować pozew do sądu i ile to kosztuje? - pyta Czytelnik z Lublina.


Ochrona dóbr osobistych pracownika jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Na podstawie art. 111 k.p. pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Pracodawca nie może przekazywać informacji na temat wysokości wynagrodzenia pracownika innym pracownikom czy też podmiotom postronnym. W takiej sytuacji jest możliwe sądowe dochodzenie zadośćuczynienia na podstawie art. 24 k.c.

W celu skutecznego wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zadośćuczynienie należy prawidłowo sporządzić i ewentualnie opłacić pozew. Pracownik może zgłosić powództwo ustnie, jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy nie korzysta on z zawodowej pomocy prawnej (radcy prawnego czy adwokata). W przeciwnej sytuacji należy sporządzić pozew według zasad ogólnych. Po pierwsze, trzeba oznaczyć sąd, do którego występujemy (np. Sąd Rejonowy w Lublinie, II Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Al. Wolności 127, 01-323 Lublin). W górnym prawym rogu należy wpisać datę. W prawej części pierwszej strony należy wpisać imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Niezbędne są również adresy wymienionych osób, aby sąd mógł właściwie kierować korespondencję. Należy również wpisać nazwę - pozew, w celu określenia rodzaju pisma. Ważne jest również dokładne określenie żądania, a w sprawach o prawa majątkowe oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna.

Następnie należy uzasadnić żądanie - trzeba opisać dokładnie sytuację i wskazać, na jakiej podstawie prawnej pracownik opiera roszczenie. Następnym krokiem jest przytoczenie dowodów na poparcie pozwu. Najlepiej jest wypisać od razu imiona, nazwiska i adresy świadków, podać, na jakie dokumenty chcemy się powołać, ewentualnie złożyć wniosek o powołanie biegłego lub biegłych. Bardzo istotny jest też własnoręczny podpis.

Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy podczas nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy. W szczególności powinien zawierać wnioski o wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych, dokonanie oględzin, polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu lub przedmiotu oględzin, zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

Pozew należy opłacić, jednak w sprawach z zakresu prawa pracy jest to sytuacja wyjątkowa. Zgodnie z art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w sprawach tych pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 zł wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 zł, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

Odpowiedział Adam Malinowski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama