Kategorie

Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
W umowie o zakazie konkurencji można zawrzeć prawo pracodawcy do odstąpienia od umowy. Przy rozwiązywaniu lub odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny ustania zakazu konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II PK 223/08).
Reklama

Cezary L. był zatrudniony w przedsiębiorstwie „P” S.A. na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Z uwagi na dostęp do najważniejszych informacji dotyczących strategii i planów rozwojowych firmy, w sierpniu 2003 r. podpisano z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie zawarto postanowienia, zgodnie którymi zakaz konkurencji przestaje obowiązywać tylko w przypadku, gdy zajdą przyczyny uzasadniające rezygnację z tego zakazu. Pracodawca w umowie zastrzegł prawo do pisemnego poinformowania Cezarego L. o ustaniu umowy i przyczynach zakończenia zakazu konkurencji.

We wrześniu 2006 r. spółka poinformowała Cezarego L., że umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać. Wiązało się to z przeprowadzanymi procesami restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w efekcie których Cezaremu L. zmieniono zakres obowiązków na tyle, że przestał dysponować informacjami istotnymi dla spółki. Poza tym jego wiedza o planach rozwojowych i strategicznych stała się dla spółki bezwartościowa. Ostatecznym skutkiem restrukturyzacji było zwolnienie Cezarego L. z pracy. Były dyrektor nie podjął zatrudnienia w branży, w której działała spółka „P”, mimo oświadczenia spółki o ustaniu zakazu konkurencji. Cezary L. byłego już pracodawcę pozwał do sądu, żądając wywiązania się z umowy o zakazie konkurencji i zapłaty umówionego odszkodowania.

Reklama

Rozpoznający sprawę sąd I instancji uwzględnił powództwo, wskazując na bezskuteczność prawną oświadczenia pracodawcy o zakończeniu zakazu konkurencji. Zdaniem sądu, samo ustanie przyczyn, dla których zawarto umowę o zakazie konkurencji, nie może spowodować rozwiązania takiej umowy. Jednak sąd II instancji uwzględnił apelację spółki i oddalił powództwo Cezarego L. Sąd przychylił się do zdania pozwanej spółki, że to pracodawca powinien decydować o istnieniu lub nie przesłanek do zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Pracodawca, zgodnie z umową, poinformował pracownika o ustaniu przyczyn, dla których zakaz konkurencji został zawarty, dlatego umowa uległa rozwiązaniu. Cezary L. złożył do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, która została oddalona, a wyrok II instancji utrzymany.

Uzasadniając orzeczenie Sąd Najwyższy wskazał, że regulacja kodeksowa umowy o zakazie konkurencji jest fragmentaryczna. W efekcie, choć jest to umowa z zakresu prawa pracy, należy do niej odpowiednio stosować - przez art. 300 k.p. - przepisy Kodeksy cywilnego. Przepisy k.c. otwierają zaś bardzo szerokie pole do samodzielnej regulacji stosunku prawnego przez strony. Problematyczna klauzula dotycząca rozwiązania umowy o zakazie konkurencji nigdy nie była kwestionowana przez strony. Zresztą taką klauzulę można zamieścić i nie narusza to zasad zakazu konkurencji określonego w k.p.

Jednak z klauzuli tej nie wynika, że pracodawca miał obowiązek podawania przyczyn ustania zakazu konkurencji. To pracodawca określa, czy pracownik dysponuje informacjami specjalnymi, które podlegają ochronie. Tak samo wyłącznie pracodawca ocenia, czy nadal istnieją okoliczności, które uzasadniają istnienie zakazu konkurencji. Te czynności pracodawcy nie podlegają kontroli sądowej, co oznacza, że zgodne z umową zwolnienie z zakazu konkurencji także nie może być przedmiotem sprawy sądowej.

W konkluzji sąd stwierdził również, że nieprecyzyjne sformułowania umów o zakazie konkurencji są dużym problemem także dla stron. Sposób rezygnacji z zakazu konkurencji i rozwiązania umowy w takim kształcie, jak określono to w spornej umowie, nie może być uznany za warunek rozwiązujący, który przy tego typu umowach jest niedopuszczalny. Stanowi natomiast dozwolone prawo odstąpienia od umowy. Odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji wywiera skutek w postaci wygaśnięcia umowy, czyli obowiązuje ex tunc (z mocą wsteczną, umowa jest traktowana jako niezawarta). Należy bowiem pamiętać, że jest to umowa wzajemna. Z jednej strony pracownik powstrzymuje się od podjęcia pracy, z drugiej pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia stosownego odszkodowania. Jeżeli jednak powody, dla których zawarto umowę, w opinii pracodawcy przestają istnieć, to traci również podstawę zakaz konkurencji.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?