Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji
REKLAMA
Cezary L. był zatrudniony w przedsiębiorstwie „P” S.A. na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Z uwagi na dostęp do najważniejszych informacji dotyczących strategii i planów rozwojowych firmy, w sierpniu 2003 r. podpisano z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie zawarto postanowienia, zgodnie którymi zakaz konkurencji przestaje obowiązywać tylko w przypadku, gdy zajdą przyczyny uzasadniające rezygnację z tego zakazu. Pracodawca w umowie zastrzegł prawo do pisemnego poinformowania Cezarego L. o ustaniu umowy i przyczynach zakończenia zakazu konkurencji.
We wrześniu 2006 r. spółka poinformowała Cezarego L., że umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać. Wiązało się to z przeprowadzanymi procesami restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w efekcie których Cezaremu L. zmieniono zakres obowiązków na tyle, że przestał dysponować informacjami istotnymi dla spółki. Poza tym jego wiedza o planach rozwojowych i strategicznych stała się dla spółki bezwartościowa. Ostatecznym skutkiem restrukturyzacji było zwolnienie Cezarego L. z pracy. Były dyrektor nie podjął zatrudnienia w branży, w której działała spółka „P”, mimo oświadczenia spółki o ustaniu zakazu konkurencji. Cezary L. byłego już pracodawcę pozwał do sądu, żądając wywiązania się z umowy o zakazie konkurencji i zapłaty umówionego odszkodowania.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat