reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Koszty procesu

Nasza pracownica wniosła pozew do sądu o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jej wynagrodzenie wynosiło 25 000 zł miesięcznie. Czy pracownica ponosi jakieś koszty przy składaniu pozwu. Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca przegra proces, czy to on będzie obciążony kosztami procesu, oprócz obowiązku zapłaty odszkodowania?

W razie wniesienia przez pracownicę odwołania do sądu od dokonanego wypowiedzenia będzie musiała w pozwie wskazać wartość przedmiotu sporu. Prawidłowe ustalenie wartości przedmiotu sporu jest wskazówką dla sądu, czy jest on właściwy do rozpoznania sprawy i czy żądania stawiane przez pracownicę są realne i uzasadnione. W sprawach o roszczenia pieniężne, wartość przedmiotu sporu stanowi podana kwota pieniężna.

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy przy umowach:

  • na czas określony - wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok,
  • na czas nieokreślony - wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za pracę za rok (art. 231 Kodeksu postępowania cywilnego).

W sprawach pracowniczych obowiązek wniesienia opłaty sądowej jest znacznie ograniczony, bo dotyczy roszczeń, które przekraczają 50 000 zł. W przedmiotowym stanie faktycznym powinna być pobrana opłata stosunkowa, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (art. 13, art. 35 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - DzU nr 167, poz. 1398).

Opłacie podlega nie tylko pozew i wniosek wszczynający postępowanie w sprawie sporządzony w formie pisemnej, lecz również złożony ustnie do protokołu. Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek braku opłaty.

Opłata sądowa należy do kosztów sądowych. Sąd pracy w orzeczeniu kończącym postępowanie rozstrzyga o kosztach sądowych, do których należą m.in. koszty wezwania świadków na rozprawę, opinii biegłych, zastępstwa procesowego itp. Z reguły, jeśli sprawę przegra pracodawca, jest on zobowiązany do zwrotu takich wydatków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama