reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uprawnienia pracownicze po przywróceniu do pracy

Uprawnienia pracownicze po przywróceniu do pracy

Zachowanie ciągłości okresu zatrudnienia pracownika w sytuacji, gdy została mu bezprawnie wypowiedziana umowa o pracę, a następnie pracownik został przywrócony do pracy lub uzyskał z tego tytułu odszkodowanie, w praktyce budzi wiele wątpliwości.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia (art. 51 § 1 k.p.).

Wliczenie okresu pozostawania bez pracy

Wskazane w cytowanym powyżej przepisie określenie „okres pozostawania bez pracy” dotyczy zakresu czasowego, w którym pracownik nie świadczył pracy na rzecz pracodawcy, który rozwiązał z nim umowę z naruszeniem przepisów prawnych. W istocie w przypadku przywrócenia pracownika do pracy i zasądzenia wynagrodzenia, po takim nieuzasadnionym wypowiedzeniu umowy o pracę, nie można uznać całego czasu pozostawania bez pracy za okres zatrudnienia.

Ustawodawca wskazuje jedynie, że okres ten ulega zaliczeniu do okresu zatrudnienia danego pracownika pod warunkiem podjęcia przez niego pracy lub co najmniej zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy.

Za zastosowaniem takiej wykładni ww. przepisów przemawia również aktualna linia orzecznictwa. Zdaniem Sądu Najwyższego, przez pojęcie „okres pozostawania bez pracy”, o którym mowa w art. 51 § 1 k.p., należy rozumieć okres nieświadczenia pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia niezgodnie z prawem. Przepis ten nie nakazuje uznania okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, za okres zatrudnienia, lecz jedynie wliczenie tego okresu do okresu zatrudnienia. Okres pozostawania bez pracy może zostać zaliczony do okresu zatrudnienia (stażu pracy) tylko wtedy, gdy pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Przepis ten nie wprowadza natomiast fikcji prawnej, że pracownik przywrócony do pracy w okresie pozostawania bez pracy pozostawał w stosunku pracy. Za okres pozostawania bez pracy pracownikowi przywróconemu do pracy orzeczeniem sądu, który podjął pracę u dotychczasowego pracodawcy, nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego (wyrok z 12 kwietnia 2007 r., I PK 261/06).

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Treść cytowanego powyżej przepisu mogłaby sugerować, że pracownik, którego na mocy orzeczenia sądu przywrócono do pracy, posiada wszystkie uprawnienia przysługujące mu, gdyby bez przerwy świadczył pracę na rzecz pracodawcy. Tymczasem jest jednak inaczej. Zwolniony pracownik za czas pozostawania bez pracy nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego ani nie może wykorzystać nabytego wcześniej uprawnienia urlopowego. Urlop wypoczynkowy jest prawem majątkowym polegającym na zwolnieniu pracownika od obowiązku wykonywania pracy w celu wypoczynku, przy jednoczesnym zapewnieniu przez ten czas wynagrodzenia (urlopowego).

Zdaniem Sądu Najwyższego, przy nabywaniu prawa do urlopu decydujące znaczenie ma pozostawanie w stosunku pracy, a nie samo świadczenie pracy (uzasadnienie uchwały z 4 kwietnia 1995 r., I PZP 10/95). Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 28 września 1990 r., przyjmując w uzasadnieniu, że prawo do urlopu wypoczynkowego zależy od pozostawania w stosunku pracy (III PZP 15/90).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama