reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?

Wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy będzie stanowiło naruszenie przepisów prawa pracy. W takiej sytuacji pracownica ma prawo odwołać się do sądu i żądać przywrócenia do pracy. Nie może ubiegać się o odszkodowanie. Pracownicy przywróconej do pracy będzie przysługiwało wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników. Wówczas stosujemy przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, które umożliwiają pracodawcy zmianę warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie ochronnym z tytułu wieku przedemerytalnego (w przypadku obniżenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, w którym korzysta z ochrony przed zwolnieniem).

UZASADNIENIE

Państwa pracownicy przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, z uwagi na wiek oraz posiadanie 19-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Taka ochrona obejmuje pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Ochroną tą są objęci mężczyźni, którzy ukończyli 61 lat i kobiety, które skończyły 56 lat.

Wcześniej rozpoczyna się okres ochronny w przypadku osób, które posiadają staż pracy, obejmujący co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Tacy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem przez okres 4 lat przed uzyskaniem prawa do emerytury w obniżonym wieku. Wiekiem emerytalnym dla tej kategorii zatrudnionych jest 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W tej sytuacji ochroną są więc objęci mężczyźni, którzy ukończyli 56 lat i kobiety, które ukończyły 51 lat.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ochronnym nie wyłącza możliwości jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie był jeszcze objęty zakazem (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98, OSNP 2000/11/418).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama