REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może żądać odszkodowania z tytułu choroby, której powodem była rozmowa z przełożonymi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Choroba wywołana stresem spowodowanym rozmową z pracodawcą lub przełożonym jest podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania cywilnoprawnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 4/10).

Andrzej W. był zatrudniony w PKS sp. z o.o. w E. na stanowisku kierowcy – konduktora. 23 grudnia 2006 r. kierował autobusem na jednej z tras dalekobieżnych. Po przyjeździe na dworzec w mieście B. do autobusu podeszły dwie kobiety, które podały się za kontrolerki i chciały przeprowadzić kontrolę pasażerów. Andrzej W. poprosił jedną z kobiet o okazanie dokumentu uprawniającego do przeprowadzenia kontroli. Kobieta odmówiła wylegitymowania się, więc kierowca nie dopuścił do przeprowadzenia kontroli. Jak się później okazało, w autobusie doszło do awantury między kontrolerkami a Andrzejem W.

REKLAMA

Autopromocja

W efekcie tego wydarzenia, po Nowym Roku Andrzej W. został ukarany przez prezesa spółki naganą za – jak to określono w piśmie nakładającym karę – „niedopuszczenie do kontroli rewizorskiej na dworcu w B. i wulgarne odnoszenie się do rewizora”. Kilka dni po udzieleniu nagany Andrzej W. przyszedł do pracy, jednak przed wyjazdem z bazy udał się na rozmowę z prezesem i dyrektorem spółki w celu wyjaśnienia okoliczności ukarania go naganą. Prezes i dyrektor oznajmili Andrzejowi W., że nie anulują nałożonej na niego nagany, ponadto zasugerowali mu przesunięcie na mniej płatne stanowisko kierowcy w komunikacji miejskiej. Kierowca, zdenerwowany rozmową, po wyjściu z gabinetu prezesa źle się poczuł i stracił przytomność. W szpitalu stwierdzono u niego udar mózgu. Obecnie Andrzej W. jest całkowicie niezdolny do pracy, ponadto nie jest w stanie wykonywać wielu codziennych czynności (porusza się tylko z pomocą innych osób, ma zaburzenia mowy i problemy psychiczne).

Rozstrzygnięcia sądów

Zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. Za pośrednictwem pełnomocników Andrzej W. skierował sprawę do sądu, żądając zasądzenia na jego rzecz kwoty 74 tys. zł z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną tym wypadkiem. Sąd I instancji częściowo uwzględnił jego pozew i zasądził od PKS 50 tys. zł. W ocenie sądu, zakres odpowiedzialności spółki wynika z treści art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Wynika z tego, że w tym przypadku odpowiedzialność odszkodowawcza nie ma żadnego związku z kwestią winy, lecz jest wynikiem ryzyka związanego z prowadzeniem odpowiedniej działalności gospodarczej.


Od tego wyroku odwołał się pozwany PKS, jednak sąd II instancji nie zdecydował się rozstrzygnąć sprawy, lecz skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne:

„Czy odpowiedzialność prowadzącego na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody względem pracownika tego przedsiębiorstwa lub zakładu oparta jest na przepisie art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego także wówczas, gdy szkoda jest skutkiem wypadku przy pracy powstałego w okolicznościach związanych z wykonywaniem u pracodawcy zwykłych czynności o charakterze organizacyjno-zarządzającym, typowych dla każdego pracodawcy?”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie sądu II instancji. Jednak w uzasadnieniu orzeczenia wskazał, że ruch przedsiębiorstwa to pojęcie określone szeroko. Dotyczy ono nie tylko ruchu spowodowanego siłami przyrody w ścisłym sensie jako ruchu maszyn i urządzeń, ale też ruchu związanego z funkcjonowaniem poszczególnych agend przedsiębiorstwa. Dlatego do szeroko pojętego ruchu zakładu pracy należą także czynności organizacyjne.

W praktyce odpowiedzialność z art. 435 § 1 Kodeksu cywilnego jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka, jednak pozwana spółka może się uwolnić od odpowiedzialności wykazując, że poza przyczyną zewnętrzną wypadku (stres związany z rozmową z przełożonymi) istniały także inne przyczyny dotyczące powoda (np. określone schorzenie, które wówczas się uaktywniło).

Wnioski

Ruch przedsiębiorstwa to także działania organizacyjno-zarządzające. Każda szkoda wyrządzona przez pracodawcę na osobie pracownika może skutkować odpowiedzialnością cywilną z art. 435 Kodeksu cywilnego i może spowodować konieczność zapłaty stosownego odszkodowania. Odpowiedzialność ta jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka – to pracodawca musi się od niej uwolnić wykazując przyczyny leżące po stronie zatrudnionego. W celu uzyskania odszkodowania wystarczy, aby pracownik udowodnił, że szkoda miała związek z pracą.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA