Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowanie dla pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowanie dla pracownika.
Ważne zmiany w Kodeksie pracy - prezydent podpisał ustawę
Aktualizacja: 14.06.2019
Zmiany w świadectwie pracy, stworzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację, wzmocnienie ochrony pracowników - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy. Prezydent w dniu 3 czerwca 2019 r. podpisał ustawę. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. »
Odszkodowanie za mobbing - zmiany w Kodeksie pracy
Aktualizacja: 30.04.2019
Pracownik, który nie rozwiązał stosunku pracy, ale w skutek działań mobbingowych poniósł konkretną szkodę będzie miał prawo do odszkodowania od pracodawcy - wynika z ostatniej wersji prezydenckiego projektu nowelizacji kodeksu pracy. »
Jakich odszkodowań od pracodawcy może żądać pracownik
Aktualizacja: 05.04.2019
Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka sytuacji, w których pracownikowi przysługuje od pracodawcy finansowa rekompensata w postaci odszkodowań. Odszkodowanie za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia - to tylko niektóre z nich. »
Odprawa - rozwiązanie umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę
Aktualizacja: 14.01.2019
Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie po rozwiązaniu umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę? »
Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy
Aktualizacja: 30.08.2018
Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji? »
Odszkodowanie w przypadku rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu
Aktualizacja: 09.01.2018
Zgodnie z art. 94(3) § 4 i 5 kodeksu pracy, pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Czy w takiej sytuacji mobbing musi być więc jedyną (wyłączną) przyczyną rozwiązania umowy o pracę? »
Zwolnienie z podatku PIT odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę
Aktualizacja: 20.12.2016
Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów aktów wykonawczych. Zalicza się do nich m.in. odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, przyznane na zasadach określonych w Kodeksie pracy. »
Roszczenia związane ze świadectwem pracy
Aktualizacja: 16.11.2016
Pracownik może wystąpić z roszczeniem o wydanie lub sprostowanie świadectwa pracy. Obok roszczeń niemajątkowych wiążących się ze świadectwem pracy, pracownik może również dochodzić odszkodowania od pracodawcy. »
Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę
Aktualizacja: 12.07.2016
Wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę wynika bezpośrednio z przepisów prawa pracy. Maksymalna przewidziana przepisami prawa wysokość odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę pokrywa się z wysokością wynagrodzenia za maksymalny ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę - 3 miesiące. Jednakże wątpliwości budzi sytuacja, w której strony przewidziały dłuższy niż 3 miesięczny okres wypowiedzenia na podstawie uzgodnienia umownego. »
Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia wysokości odszkodowania
Aktualizacja: 31.03.2016
Zdarza się, że w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej w okresie po ustaniu stosunku pracy pracodawca nie wskazuje wysokości należnego pracownikowi odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji. Czy tak skonstruowana umowa o zakazie konkurencji jest nieważna? Czy pracownikowi przysługuje prawo do otrzymania odszkodowania, a jeżeli tak, odszkodowanie w jakiej wysokości należy mu wypłacić? A co dzieje się w sytuacji, gdy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przewiduje odszkodowanie w wysokości niższej niż ustawowa? »
Aktualizacja: 15.11.2017
Od 1 stycznia 2016 r. płaca minimalna pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosić 1850 zł. Natomiast kwota minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy wyniesie 1480 zł. Od kwoty minimalnego wynagrodzenia zależy wysokość wielu świadczeń pracowniczych. »
Odszkodowanie za zakaz konkurencji
Aktualizacja: 09.10.2015
Zakaz konkurencji może dotyczyć okresu zatrudnienia, jak i okresu po jego ustaniu. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej »
Aktualizacja: 01.10.2015
Prawo pracy wyróżnia m.in. odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu, w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez pracodawcę, w razie rozwiązania umowy o pracę na skutek mobbingu, za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę, za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę. »
Świadectwo pracy - termin wydania
Aktualizacja: 04.08.2015
Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zatrudnienie u konkretnego pracodawcy. Dokument ten zawiera szereg informacji, od rodzaju wykonywanej pracy, wymiaru etatu, okresu trwania umowy, trybu rozwiązania oraz wielu innych informacji niezbędnych w celu ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Jaki jest termin wydania świadectwa pracy? »
Kiedy wydajemy świadectwo pracy?
Aktualizacja: 16.11.2017
Pracodawca jest zobligowany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »