Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odprawa pieniężna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odprawa pieniężna.
Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnień grupowych
Aktualizacja: 30.09.2015
Odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi zwolnionemu z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Prawo do odprawy nie musi wynikać z wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Odprawa będzie przysługiwać także przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, jeżeli tylko przyczyny jej rozwiązania leżą po stronie pracodawcy. »
Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę
Aktualizacja: 20.08.2015
Kodeks pracy oraz niektóre ustawy regulują różne rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa pieniężna przy zwolnieniu grupowym. Innymi rodzajami odpraw są m.in. odprawa emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika. »
Rozwiązanie umowy przez pracownika uprawnia do odprawy pieniężnej - SN
Aktualizacja: 14.07.2015
Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15) uznał, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków uprawnia do odprawy pieniężnej, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania umowy. »
Górnicze urlopy i jednorazowe odprawy
Aktualizacja: 01.06.2015
Podpisano umowy o przyznanie dotacji na finansowanie górniczych urlopów i jednorazowych odpraw pieniężnych. W najbliższych dniach ruszy proces wypłaty należnych górnikom świadczeń. »
Dodatkowa odprawa podlega opodatkowaniu
Aktualizacja: 12.03.2015
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydana 19 lutego 2015 r. (IPPB4/415-972/14-2/MS) stanowi o tym, że odprawa dodatkowa dla osób niepełnosprawnych i samotnie wychowujących dzieci stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. »
Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy
Aktualizacja: 03.11.2014
Nie każdy pracownik może liczyć na odprawę z tytułu zwolnienia z pracy. Do wypłaty odprawy przez pracodawcę dochodzi w przypadku zwolnienia jednego pracownika z przyczyn jego niedotyczących, kiedy firma zatrudnia co najmniej 20 osób. »
Aktualizacja: 15.09.2014
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy istnieje kilka rodzajów odpraw, na które mogą liczyć pracownicy. Tym, co je łączy, jest zwykle wymóg przepracowania określonego czasu. Komu i kiedy przysługuje odprawa pracownicza? »
Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.
Aktualizacja: 22.11.2013
Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Maksymalna wysokość odpraw stanowi jego 15-krotność. »
Aktualizacja: 28.08.2013
Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej? »
Aktualizacja: 27.08.2013
Odprawa pośmiertna przy spełnieniu określonych warunków wypłacana jest przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika. Z dniem śmierci pracownika wygasa bowiem stosunek pracy. »
Odprawa pieniężna - zwolnienie grupowe
Aktualizacja: 20.05.2013
Odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia grupowego to jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi, z którym zostaje rozwiązany stosunek pracy w ramach zwolnienia grupowego. Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. »
Odprawa pieniężna - jak rozliczyć zwrot nienależnie wypłaconej
Aktualizacja: 26.03.2013
Odprawa pieniężna stanowi świadczenie wypłacane pracownikowi w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracownik ma prawo odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, w wyniku czego może zostać przywrócony do pracy. Jak rozliczyć zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pieniężnej? »
Aktualizacja: 01.03.2013
Odprawy przyznawane w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mogą być różnicowane w porozumieniach pracodawców i związków zawodowych. Zróżnicowanie wysokości odpraw musi jednak być obiektywnie uzasadnione. »
Czy pracodawca może zażądać zwrotu wypłaconej odprawy?
Aktualizacja: 19.01.2013
Odprawa jaką pracodawca wypłaca pracownikowi przy zwolnieniu z pracy jest roszczeniem opartym na ustawowych przesłankach. W określonych sytuacjach, gdy odpadną ustawowe przesłanki, pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconej na rzecz pracownika odprawy. »
Odszkodowanie i odprawa dla pracownika
Aktualizacja: 19.01.2013
Nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę daje pracownikowi możliwość domagania się stosownego odszkodowania. Niekiedy jednak może być to tylko jedno ze świadczeń, które powinien wypłacić pracodawca. Oprócz odszkodowania możesz dochodzić także wypłaty odprawy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »