Brak prawa do odprawy dla pracownika, gdy z jego winy następuje rozwiązanie umowy
REKLAMA
Nie, nie należy w takiej sytuacji wypłacać odprawy, gdyż przysługuje ona pracownikowi wyłącznie wówczas, gdy przyczyny niedotyczące pracownika są wyłącznymi powodami rozwiązania umowy o pracę.
Pracownik ma prawo do odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w ramach zwolnienia grupowego albo indywidualnego na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych (art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Bardzo istotne jest przy tym, że przepisy tej ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli pracodawca rozwiązuje umowę o pracę nie tylko ze względu na takie przyczyny, ale również z powodu winy leżącej po stronie pracownika, oznacza to przyczynienie się pracownika do ustania stosunku pracy i wobec tego brak prawa do odprawy. A zatem, pracownik może skutecznie domagać się odprawy tylko wtedy, gdy przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem. Dotyczy to każdej formy rozwiązania umowy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, zarówno wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, jak i rozwiązania umowy za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy (art. 1 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat