Odprawa emerytalna i rentowa
REKLAMA
Odprawa jest świadczeniem powszechnym, przysługującym wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie). Oznacza to, że pracodawca nie może uchylić się od jej wypłaty, jeżeli pracownik spełnia odpowiednie warunki. W przeciwnym razie może zostać na niego nałożona kara grzywny.
REKLAMA
Wydłużenie wieku emerytalnego jest niezbędne >>
Odprawa przysługuje na podstawie Kodeksu pracy w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty odprawy w wyższej wysokości może wprowadzić obowiązujący u danego pracodawcy układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania. Również przepisy szczególne mogą wprowadzać wyższe odprawy emerytalne (rentowe) dla niektórych grup zawodowych. Istotne jest to, że wysokość odprawy z Kodeksu pracy nie zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>
Pracownikowi przysługuje jedna odprawa podczas trwania całej kariery zawodowej. Warunkiem niezbędnym do uzyskania odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy. Niemniej jednak pracownik nie ma obowiązku rozwiązywania stosunku pracy z chwilą uzyskania uprawnień emerytalnych i może go nadal kontynuować. Co więcej, od 8 stycznia 2009 r. pracownik może jednocześnie pobierać emeryturę i wynagrodzenie za pracę, bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Należy przyjąć, że odprawa emerytalna będzie przysługiwała pracownikowi dopiero po ustaniu stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, mimo że nadal kontynuuje zatrudnienie. Pracownik nie może być bowiem pozbawiony uprawnienia przysługującego mu na mocy przepisów kodeksowych.
Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>
Od odprawy emerytalno-rentowej nie należy odprowadzać składek do ZUS, gdyż nie stanowi ona podstawy wymiaru składek. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracodawca wypłacił odprawę w wyższej wysokości, niż wynika to z przepisów kodeksowych. Odprawa podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Coraz mniej emerytów i rencistów >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat