reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opodatkować i oskładkować odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odprawę

Czy opodatkować i oskładkować odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odprawę

Z powodów finansowych podjęliśmy decyzję o likwidacji kilkunastu stanowisk pracy, ale nie spełniamy limitów dla zwolnień grupowych. Jednak z tytułu tych zwolnień indywidualnych musimy wypłacić zwalnianym pracownikom odprawy pieniężne w wysokości wskazanej w przepisach o zwolnieniach grupowych. Jednocześnie skróciliśmy im okresy wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca, a za pozostałe 2 miesiące wypłacimy odszkodowania. Zarząd podjął także decyzję o wypłacie indywidualnych, dodatkowych odpraw pieniężnych dla wszystkich zwalnianych pracowników w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Prawo do takiego fakultatywnego odszkodowania nie wynika z żadnego wewnątrzzakładowego przepisu. Czy od kwoty tych świadczeń należy odprowadzić składki ZUS oraz zapłacić podatek?

Od odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia, a także od kwoty odprawy pieniężnej z tytułu likwidacji stanowiska (zarówno ustawowej, jak i fakultatywnej, przyznanych decyzją zarządu) należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłaty te nie podlegają oskładkowaniu.

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z przyczyn niedotyczących pracowników (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Jest to jednostronna czynność prawna ze strony pracodawcy i dla swej skuteczności nie wymaga zgody pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Z podatku zwolnione są otrzymane przez pracownika odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Nie dotyczy to jednak określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 21 ust. 3 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Zatem odszkodowanie w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia będzie stanowiło przychód pracownika ze stosunku pracy, niepodlegający zwolnieniu podatkowemu. Kwota takiego odszkodowania będzie jednak wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wszelkiego rodzaju odprawy, odszkodowania i rekompensaty, wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy (w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia) są bowiem zawsze zwolnione z podstawy wymiaru składek (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

WAŻNE!

Od kwoty odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia należy opłacić zaliczkę na podatek dochodowy, ale jest ono zwolnione ze składek ZUS.

Odprawa pieniężna jest świadczeniem należnym pracownikowi z mocy prawa, jeżeli jego stosunek pracy zostanie rozwiązany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i zakład zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Jego wysokość jest ściśle określona w przepisach i wynosi równowartość 1-, 2- lub 3-miesięcznego wynagrodzenia (w zależności od zakładowego stażu pracy). Oprócz takiej ustawowej odprawy pracodawca zawsze może zadecydować o przyznaniu odprawy dodatkowej, fakultatywnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama