Czy opodatkować i oskładkować odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odprawę
REKLAMA
Od odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia, a także od kwoty odprawy pieniężnej z tytułu likwidacji stanowiska (zarówno ustawowej, jak i fakultatywnej, przyznanych decyzją zarządu) należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wypłaty te nie podlegają oskładkowaniu.
Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z przyczyn niedotyczących pracowników (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Jest to jednostronna czynność prawna ze strony pracodawcy i dla swej skuteczności nie wymaga zgody pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat