REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Według jakiej stawki obliczyć odprawę, gdy pracownik chorował

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

REKLAMA

Nasz pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze 2350 zł. Dostał wypowiedzenie z przyczyn go niedotyczących, które upływa z końcem lipca 2010 r. Przez 10 dni tego miesiąca pracownik chorował, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru należnej mu odprawy ekonomicznej: określone w angażu (2350 zł brutto miesięcznie) czy faktycznie wypłacone w lipcu, tzw. częściowe (1566,70 zł brutto)?

Do podstawy wymiaru odprawy ekonomicznej powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie w stałej kwocie miesięcznej należnej pracownikowi w miesiącu ustania zatrudnienia według umowy o pracę. Chodzi zatem o stawkę 2350 zł, a nie o kwotę faktycznie wypłaconą mu w tym miesiącu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn niedotyczących pracownika stanowi równowartość:

 • miesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu w ostatniej firmie mniej niż 2 lata,
 • dwumiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu w ostatniej firmie minimum 2 lat i nie dłużej niż 8 lat,
 • trzymiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu w ostatniej firmie co najmniej 8 lat.

Pracownik zwalniany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy ma prawo do odprawy w wysokości nie wyższej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli najwyżej 19 755 zł (15 x 1317 zł). Taki górny limit wyznacza ustawa o zwolnieniach grupowych (art. 8 ust. 2 ustawy). Jednak pracodawca może dowolnie wypłacić wyższą kwotę. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2009 r. (I PK 41/09).

Wynagrodzenie będące podstawą wymiaru tej odprawy należy obliczać tak samo jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 8 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych). Oznacza to, że składniki wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej trzeba włączyć do podstawy wymiaru odprawy w kwocie należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy, a więc w miesiącu rozwiązania umowy o pracę (§ 15 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Składniki wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej włączamy do podstawy wymiaru odprawy w kwocie należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy.


PRZYKŁAD

Andrzej W. otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2350 zł brutto. Dostał wypowiedzenie z przyczyn dotyczących pracodawcy, które upływa z końcem lipca 2010 r. Przez 10 dni tego miesiąca pracownik chorował, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Aby ustalić wysokość odprawy, należy wykonać następujące czynności:

obliczyć wynagrodzenie zasadnicze za lipiec obniżone z powodu choroby:

2350 zł : 30 = 78,33 zł,

78,33 zł x 10 dni choroby = 783,30 zł,

2350 zł – 783,30 zł = 1566,70 zł,

wynagrodzenie zasadnicze za lipiec wyniesie 1566,70 zł;

ustalić, które wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru należnej odprawy ekonomicznej: określone w angażu (2350 zł brutto miesięcznie) czy faktycznie wypłacone w lipcu, tzw. częściowe (1566,70 zł brutto).

Pracodawcy często biorą pod uwagę składniki w stałej stawce miesięcznej w wysokości faktycznie wypłaconej w miesiącu ustania zatrudnienia, czyli w opisanej sytuacji 1566,70 zł. To duży błąd, ponieważ wysokość odprawy ma odzwierciedlać miesięczną pensję zatrudnionego bądź jej wielokrotność. Potwierdza to również główna zasada obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, zgodnie z którą za czas urlopu przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby pracownik, gdyby pracował (art. 172 Kodeksu pracy). Miesięczna odprawa wynosi tyle, ile wynagrodzenie za miesiąc czynnej pracy danej osoby. Zatem w tym przypadku miesięczna odprawa wyniesie 2350 zł;

ustalić wysokość odprawy.


Ustalając podstawę wymiaru odprawy nie należy jej dzielić przez współczynnik ekwiwalentu, jak nakazuje § 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego (...). Skoro stanowi ona n-krotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika, nie ma potrzeby dokonywania przeliczeń na stawkę dzienną odprawy. Poprzestajemy zatem na średniej arytmetycznej miesięcznej, którą mnożymy przez tyle miesięcy, za ile przysługuje odprawa (uchwała SN z 9 maja 2000 r.; III ZP 12/00; OSNP 2000/22/806). Dlatego w zależności od stażu pracy pracownikowi należy się:

2350 zł brutto miesięcznej odprawy (jeżeli był zatrudniony w firmie mniej niż 2 lata),

4700 zł brutto dwumiesięcznej odprawy, tj. 2350 zł x 2 miesiące (jeżeli był zatrudniony w firmie minimum 2 lata i nie dłużej niż 8 lat),

7050 zł brutto trzymiesięcznej odprawy, tj. 2350 zł x 3 miesiące (jeżeli był zatrudniony w firmie co najmniej 8 lat).

Odprawa przysługująca z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika jest w całości zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Pełna kwota odprawy podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych dotyczących przychodów ze stosunku pracy (art. 21 ust. 1 pkt 3b updof).

Podstawa prawna

 • art. 8 ust. 1, ust. 3 i ust. 4 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
 • § 15 i § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
 • art. 172 Kodeksu pracy,
 • art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA