Czy można wypłacić wyższą odprawę z tytułu zwolnień grupowych niż maksymalna kwota ustawowa
REKLAMA
W 2007 r., na podstawie art. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) syndyk masy upadłości spółki oraz działający w upadłej spółce związek zawodowy zawarli porozumienie w sprawie zwolnień grupowych. Na podstawie tego porozumienia zwalniani pracownicy mieli otrzymać odprawę pieniężną w kwotach ustalonych zgodnie z art. 8 tej ustawy. Kilku zatrudnionym odprawy zostały wyliczone i wypłacone wprawdzie zgodnie z odpowiednimi postanowieniami porozumienia i ustawy, ale w kwocie przekraczającej 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kwota ta stanowi maksymalną wartość wypłaconej przez danego pracodawcę odprawy z tytułu zwolnień grupowych.
W zawartym między syndykiem a związkami zawodowymi porozumieniu nie wspomniano o zastosowaniu powyższego ograniczenia. Syndyk, powołując się na przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, zażądał zwrotu nadpłaconych odpraw. Powództwo zostało przez sąd I instancji oddalone. Syndyk złożył więc apelację, którą sąd również oddalił. Od tego wyroku syndyk złożył ostatecznie skargę kasacyjną.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat