Kategorie

Jak rozliczyć wypłatę odprawy z tytułu zwolnień grupowych wyższą niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Z jednym z pracowników rozwiązujemy umowę o pracę z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Podlegamy ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych, w związku z czym musimy wypłacić mu odprawę pieniężną. Jednak w treści wypowiedzenia umowy o pracę zagwarantowaliśmy pracownikowi odprawę w wysokości przewyższającej 15-krotność płacy minimalnej, tj. 5-krotność płacy zasadniczej tego pracownika (25 000 zł). Czy w tej sytuacji cała odprawa będzie podlegała składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czy tylko nadwyżka ponad tę kwotę? Co z podatkiem?

Odprawa pieniężna wypłacona w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika jest w całości zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast od jej pełnej wysokości powinni Państwo odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Ustawa o zwolnieniach grupowych ma zastosowanie do pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, który rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika lub gdy z tych samych przyczyn zatrudnienie ustaje na mocy porozumienia stron. Za zwolnienie grupowe uznaje się zwolnienie w tych okolicznościach, gdy jednocześnie w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie to obejmuje co najmniej:

 • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
 • 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników,
 • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Reklama

W ramach ustawy o zwolnieniach grupowych pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników może rozwiązać stosunek pracy z mniejszą, niż wskazana wyżej, liczbą zatrudnionych, jeśli wyłącznym uzasadnieniem rozwiązania umowy o pracę są przyczyny niedotyczące pracowników. Zarówno w związku z grupowym, jak i z indywidualnym rozwiązaniem stosunku pracy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jedno-, dwu- lub trzymiesięcznego wynagrodzenia, uzależnionej od stażu pracy u danego pracodawcy. Maksymalna wysokość odprawy stanowi 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (w 2011 r. – 20 790 zł). Wskazane przez ustawodawcę ograniczenie nie oznacza jednak, że pracodawca nie może wypłacić wyższego świadczenia. Obowiązujące ustawodawstwo nie zakazuje stosowania wobec pracowników korzystniejszych rozwiązań niż wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów prawa pracy (art. 9 § 2 i art. 18 § 1 Kodeksu pracy).


Zatem obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie pracownikowi wszelkich praw przynajmniej na poziomie wynikającym z ogólnie obowiązujących przepisów, przy czym zawsze możliwe jest ukształtowanie tych uprawnień w sposób bardziej korzystny dla pracownika.

W opisanej sytuacji wyższa odprawa wynika z treści wypowiedzenia. Tego rodzaju regulacje dotyczące wysokości odprawy mogą również zawierać regulamin wynagradzania, układ zbiorowy lub umowa o pracę.

WAŻNE!

Pracodawca może zagwarantować pracownikom odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych wyższą niż 15-krotne minimalne wynagrodzenie.

Reklama

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych, bez względu na wysokość, w całości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem bez znaczenia pozostaje to, czy będzie ona mieściła się w limicie ustawowym (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b updof). Natomiast cała kwota odprawy jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego).

Rozporządzenie określające przychody zwolnione ze składek nie stawia żadnych ograniczeń kwotowych ani innych warunków dotyczących podstawy wypłaty odprawy czy innej rekompensaty. Oznacza to, że z podstawy wymiaru składek są zwolnione zarówno odprawy wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów, jak i z uregulowań wewnętrznych, pod warunkiem że przysługują pracownikowi z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.


W omawianej sytuacji rozliczenie wynagrodzenia z tytułu wypłaty wynagrodzenia za pracę i odprawy będzie wyglądać następująco (zakładając, że pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz złożył PIT-2):

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika:

5000 zł x 13,71% = 685,50 zł.

Krok 2. Ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne:

 • podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 5000 zł – 685,50 zł = 4314,50 zł,
 • składka zdrowotna do ZUS: 4314,50 zł x 9% = 388,31 zł,
 • składka zdrowotna do odliczenia od zaliczki na podatek: 4314,50 zł x 7,75% = 334,37 zł.

Krok 3. Ustalenie podstawy opodatkowania:

4314,50 zł + 25 000 zł = 29 314,50 zł; 29 314,50 zł – 111,25 zł = 29 203,25 zł; po zaokrągleniu 29 203 zł.

Krok 4. Ustalenie zaliczki na podatek dochodowy:

(29 203 zł x 18%) – 46,33 zł = 5210,21 zł; 5210,21 zł – 334,37 zł = 4875,84 zł; po zaokrągleniu 4876 zł.

Krok 5. Ustalenie kwoty do wypłaty:

(5000 zł + 25 000 zł) – (685,50 zł + 388,31 zł + 4876 zł) = 24 050,19 zł.

Podstawa prawna

 • art. 1, art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.),
 • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b, art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 9 § 2, art. 18 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?