reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wysokość odprawy pieniężnej

Wysokość odprawy pieniężnej

Ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną firmy jestem zmuszony ograniczyć zatrudnienie. Planuję zwolnienie dwóch pracowników. Problem w tym, że jestem właścicielem firmy od 2006 r., a pracownicy ci zostali zatrudnieni w 2003 r. jeszcze przez poprzedniego właściciela. Czy możliwe jest rozwiązanie umów o pracę z tymi pracownikami na podstawie porozumienia stron? Jak należy policzyć okres, za który będzie im przysługiwała odprawa pieniężna?

W razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 tej ustawy, należy stosować odpowiednio przepisy m.in. art. 8 tej ustawy (art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Z powyższego wynika, że możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

Osobie, z którą został rozwiązany stosunek pracy w tym trybie, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości określonej w art. 8 ustawy, a więc:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia należy odpowiednio stosować przepis art. 36 § 11 k.p. Stanowi on, że do okresu zatrudnienia pracownikowi wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a więc w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Taka sytuacja najprawdopodobniej miała miejsce w Pana przypadku. W konsekwencji, ustalając okres zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pieniężnej przysługującej zwalnianym pracownikom, należy brać pod uwagę okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy – oczywiście przy założeniu, że zatrudnia Pan co najmniej 20 pracowników. Niższe zatrudnienie sprawia, że pracodawca nie jest objęty przepisami ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i nie musi płacić zwalnianym pracownikom odprawy pieniężnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama