| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego zatrudniającego mniej niż 20 osób pracownikom przysługują odprawy

Czy w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego zatrudniającego mniej niż 20 osób pracownikom przysługują odprawy

Jesteśmy niewielkim gospodarstwem pomocniczym. Zatrudniamy 13 pracowników. Nasza jednostka podlega likwidacji na mocy zmian w przepisach dotyczących finansów publicznych. Czy w związku z likwidacją naszego gospodarstwa pomocniczego pracownikom przysługują odprawy?

Powinni Państwo wypłacić pracownikom odprawy z tytułu likwidacji gospodarstwa pomocniczego. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą odprawa pieniężna z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przysługuje jedynie w tych zakładach pracy, w których jest zatrudnionych co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

 Przepisy wprowadzające od 1 stycznia 2010 r. nową ustawę o finansach publicznych wskazują, że 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega proces likwidacji m.in. gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych (art. 87 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Z dniem zakończenia likwidacji tych jednostek wygasną stosunki pracy z zatrudnionymi w nich pracownikami. Również wcześniej pracownicy likwidowanych zakładów mogą być zwalniani w trybie wypowiedzenia umów o pracę (art. 100 ust. 4 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych).

W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub wypowiedzenia związanego z likwidacją zakładów budżetowych lub gospodarstw pomocniczych pracownikom przysługują świadczenia przewidziane dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje pracodawca z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 100 ust. 6 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Postanowienie to odnosi się pośrednio do przepisów ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie należy jednak stosować przepisów tej ustawy w całości. Nie jest bowiem wskazane, że świadczenia dla zwalnianych pracowników przysługują na zasadach określonych w ustawie o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie można zatem przyjąć, że świadczenia pieniężne związane z zakończeniem stosunku pracy w likwidowanych jednostkach przysługiwać będą jedynie w tych zakładach pracy, w których zatrudnionych było co najmniej 20 pracowników (jedynie tacy pracodawcy podlegają pod przepisy ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników). Zamiarem ustawodawcy nie było bowiem pozbawienie prawa do odprawy pracowników w zakładach, które zatrudniają poniżej 20 osób.

WAŻNE!

Pracownikom zwalnianym w związku z likwidacją gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych przysługują odprawy pieniężne.

Należy więc przyjąć, że w przypadku wygaśnięcia lub wcześniejszego wypowiedzenia stosunku pracy z powodu likwidacji, pracownikom gospodarstw pomocniczych, które zatrudniają poniżej 20 osób, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy z tego tytułu jest uzależniona jedynie od zakładowego stażu pracy, czyli zatrudnienia w danym zakładzie pracy lub u jego poprzedników prawnych.

Podstawa prawna

  • art. 87, art. 100 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241 ze zm.),
  • art. 1, art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »