| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa dla kierownika

Odprawa dla kierownika

Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy?

Tak, odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom. Dotyczy to też pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym. Odprawa emerytalna jest świadczeniem powszechnym, przewidzianym w Kodeksie pracy, a więc każdy pracownik powinien ją otrzymać raz w życiu.

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (art. 921 k.p.). Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Należy pamiętać, że odprawa emerytalno-rentowa nie przysługuje w przypadku umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Do nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia także wymiar czasu pracy, rodzaj umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony), podstawa zatrudnienia (umowa o pracę, powołanie, mianowanie).

A zatem każdy rodzaj umowy o pracę upoważnia do otrzymania odprawy.

Przejście na emeryturę to inaczej zmiana statusu z pracownika na emeryta lub pracownika–emeryta na wyłącznie emeryta. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, choćby pobierała w trakcie zatrudnienia emeryturę, odchodząc z tej firmy, może domagać się wypłaty odprawy emerytalnej, chyba że już ją wcześniej pobrała.

Przy ustalaniu prawa pracownika do odprawy emerytalno-rentowej nie bierze się więc pod uwagę ani stażu pracy u pracodawcy, u którego pracownik przechodzi na emeryturę, ani ogólnego stażu pracy pracownika. Za to niezbędnym warunkiem nabycia prawa do odprawy jest faktyczne ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do odprawy rentowej nie jest uzależnione od rodzaju niezdolności do pracy powodującej jej przyznanie. Przysługuje ona pracownikowi bez względu na to, czy przechodzi na rentę z tytułu całkowitej czy tylko częściowej niezdolności do pracy. Nie jest istotna przyczyna powodująca niezdolność do pracy. Może to być więc choroba zawodowa, wypadek przy pracy, wypadek w drodze z pracy lub do pracy czy też niezdolność do pracy ze względu na ogólny stan zdrowia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »