REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowy Kodeks pracy 2018, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Czy w kierowanym do ZUS oświadczeniu emeryta o zamiarze podjęcia pracy zarobkowej należy podawać wysokość dochodu

W oświadczeniu o zamiarze uzyskiwania dochodów skutkujących zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych lub rentowych nie jest konieczne podawanie konkretnych kwot dochodów (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r., II UK 368/08).

Wynagrodzenie wspólnika w spółce

Za prowadzenie spraw spółki wspólnik spółki osobowej nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka może jednak zawrzeć umowę o pracę ze swoim wspólnikiem, chyba że przedmiotem umowy jest prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentacja.

Domyślne nawiązanie stosunku pracy

Pomimo zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik nadal stawiał się w pracy i podpisywał listę obecności. Po kilku dniach ochrona przestała wpuszczać go na teren zakładu. Według twierdzenia pracownika fakt, że przez pewien czas przychodził do pracy świadczy o tym, że został ponownie zatrudniony. Czy ma rację?

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy na czarno, ale także zawarcia jej w formie ustnej, czyli bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Czy można zwolnić w danej grupie zawodowej pracowników w ramach zwolnień grupowych i zatrudnić nowych pracowników w innej grupie zawodowej

Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą ponad 300 osób. W związku z recesją i zastojem w handlu naszej branży jesteśmy zmuszeni dokonać zwolnienia kilkudziesięciu pracowników (handlowców) z przyczyn ekonomicznych. Jednocześnie w tym samym czasie chcemy zatrudnić kilkoro nowych pracowników do pracy w innych działach, tj. w magazynie i księgowości. Czy w związku z tym możemy dokonać zwolnienia grupowego handlowców z przyczyn ekonomicznych, a jednocześnie zatrudnić nowe osoby do pracy w magazynie i księgowości? Czy powinniśmy zmniejszyć zatrudnienie w dziale handlowym i dokonać przesunięcia tych kilkunastu handlowców po przeszkoleniu do magazynu i księgowości?

Porównanie metod rekrutacji stosowanych przez agencje zewnętrzne

Korzystanie z usług zewnętrznych konsultantów przy prowadzeniu działań z zakresu rekrutacji i selekcji pracowników to najbardziej aktywny sposób na poszukiwanie i przyciąganie najlepszych pracowników na rynku, a zwłaszcza tych, którzy nowej pracy nie poszukują sami.

Koszty uzyskania przychodu

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Jestem naczelnikiem wydziału w urzędzie gminy. Pracownica zatrudniona w wydziale na stanowisku głównego specjalisty spodziewa się narodzin dziecka i rozpocznie urlop macierzyński. Pracownica ta zajmuje się istotnymi sprawami dla funkcjonowania urzędu, dlatego musimy zatrudnić inną osobę na tym stanowisku. Czy osoba zatrudniona w jej miejsce na zastępstwo, która nigdy wcześniej nie pracowała w samorządzie, powinna odbyć służbę przygotowawczą?

Czy warto korzystać z usług pracowników tymczasowych

Nasza firma zastanawia się nad skorzystaniem z usług pracowników tymczasowych, aby zredukować koszty pracy. Na rynku spotyka się jednak wiele opinii, że z pracownikami tymczasowymi jest wiele kłopotów. Czy zatem w przypadku pracy tymczasowej korzyści są większe niż ewentualne ryzyko? Co zrobić, by uniknąć kiepskich pracowników i nie narażać się na niepotrzebne koszty?

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Prawo obowiązujące przy kierowaniu pracownika do pracy za granicą

Zasady obowiązywania polskiego prawa pracy przy kierowaniu pracowników do pracy za granicą uzupełniają normy prawa obowiązującego w państwie przyjmującym.

Skuteczność oceny w procesie rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna, testy selekcyjne, wywiady telefoniczne, assessment center należą do metod oceny kandydatów w trakcie procesów rekrutacji. Firmy docierają do kandydatów najróżniejszymi sposobami, aby następnie wybrać najlepszego z nich. Warto jednak zauważyć, że często wybrany przez firmę kandydat nie podejmuje pracy, na przykład z powodu otrzymania w trakcie procesu rekrutacji innej oferty.

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Zatrudnianie pracowników uczelni

Pracownikami uczelni są zarówno nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Tylko nauczycieli można zatrudniać na podstawie mianowania.

Ochrona zdrowia pracowników

W ramach opieki zdrowotnej prowadzonej przez pracodawców pracownik podlega badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Pracodawca ponosi koszty tych badań.

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

Zalety i wady telepracy

Praca świadczona w formie telepracy może przynieść korzyści zarówno pracodawcy przez redukcję kosztów, jak i pracownikowi przez lepsze zagospodarowanie czasu. Ma ona też swoje wady, np. oderwanie pracownika od życia codziennego firmy.

Akta osobowe pracownika zatrudnionego po raz kolejny

Zatrudniłam po raz kolejny tę samą osobę. Czy muszę założyć jej nową teczkę akt osobowych, czy mogę korzystać ze starej?

Kiedy można zatrudnić obcokrajowców na stanowiskach samorządowych

Jesteśmy jednostką samorządową. Planujemy przyjęcie kilku nowych pracowników na stanowiska urzędnicze. W jakich sytuacjach można obecnie nie stawiać kandydatom do pracy wymogu posiadania obywatelstwa polskiego? Czy w regulaminie naszej jednostki możemy przyjąć, że zatrudnienie na każdym stanowisku urzędniczym wymaga posiadania obywatelstwa polskiego?

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia.

Zatrudnienie bezrobotnego absolwenta

W firmie brakuje do pracy kilku pracowników. Pracodawca chciałby przyjąć do pracy bezrobotnego absolwenta w celu odbycia przez niego stażu absolwenckiego. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien podpisać umowę o pracę z bezrobotnym absolwentem?

Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Nasza pracownica chce przejść w marcu br. na emeryturę pomostową. Pracuje w szczególnych warunkach. Spełnia wszystkie warunki do przyznania emerytury pomostowej. Po rozwiązaniu umowy o pracę chcemy ją ponownie zatrudnić na tym samym stanowisku, ale na 1/2 etatu. Czy możemy zatrudnić tę pracownicę? Czy utraci ona prawo do emerytury pomostowej?

Zatrudnienie pracownika w formie telepracy

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, musi pamiętać o zawarciu w umowie o pracę dodatkowych postanowień, np. określić sposoby przekazywania wyników pracy pracownika.

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadzono w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki.

Nowe zasady dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe formy pomocy polegające na wypłacie pracodawcom dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych zostały zastąpione wyłącznie dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Programy wdrożeniowo-rozwojowe pozwalają na efektywne wprowadzenie nowego pracownika do organizacji.

80% pensji przy pierwszej pracy

Mam pracownika na stażu z powiatowego urzędu pracy i po jego zakończeniu chciałbym zatrudnić tę osobę na umowę o pracę. Czy mogę skorzystać z 20% ulgi w minimalnym wynagrodzeniu w pierwszym roku pracy, czy też należy traktować staż jako pierwszą pracę? - pyta Czytelnik z Będzina.

Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji

Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.

Zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawca nadal musi uzyskać zezwolenie na zatrudnienie pracownika pochodzącego spoza krajów UE, jednak procedura uzyskania zezwolenia po zmianie przepisów stała się dużo prostsza.

Jak zatrudnić niepełnoetatowca, aby wykonywał pracę przez 2 dni w tygodniu

Chcemy zatrudnić pracownika na pół etatu. Pracę będzie u nas wykonywał tylko przez 2 dni w tygodniu (w środę i piątek), ponieważ w pozostałe dni ma zajęcia na uczelni. Chcemy, aby pracownik pracował w te 2 dni po 10 godzin. Jak to uwzględnić w umowie o pracę? Czy trzeba napisać, w jakie dni pracownik będzie pracował i po ile godzin? W jakim systemie czasu pracy powinniśmy go zatrudnić? Co zrobić, jeżeli w środę lub w piątek przypadnie święto? Czy wtedy pracownik może pracować w inny dzień?

Umowa o pracę na okres próbny

Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą w postaci usług księgowych. Musiałabym zatrudnić kilku pracowników, ale - nie będąc przekonana co do ich kwalifikacji - chciałabym na początek zawrzeć z nimi umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy jest to możliwe w stosunku do wszystkich pracowników i na każdym stanowisku i czy będę mogła ewentualnie wcześniej rozwiązać te umowy, nawet bez podawania przyczyny?

Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE

Chcielibyśmy zatrudnić cudzoziemca z Szanghaju. Jak wygląda procedura zatrudnienia takiej osoby u nas w kraju?

Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Czy agencja pracy tymczasowej musi tworzyć regulamin pracy

Prowadzę agencję pracy tymczasowej. Poza stałym personelem firmy (5-6 osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę) często zatrudniam na bardzo krótkie okresy pracowników tymczasowych (w większości przypadków są to umowy o pracę). Czy przy ustalaniu obowiązku wydawania regulaminów pracy i wynagradzania mogę brać pod uwagę tylko pracowników stałych? Specyfika pracy pracowników tymczasowych właściwie nie pozwala nawet na stworzenie dla nich ogólnego regulaminu pracy.

Jak zawrzeć umowę po okresie próbnym

Zatrudniona w naszej firmie pracownica zakończyła okres próbny - umowa na okres próbny uległa rozwiązaniu. Fakt ten umknął naszej uwadze i pracownica nadal wykonuje u nas pracę. Chcemy zatrudnić ją na stałe. Kiedy powinna otrzymać nową umowę o pracę? Czy fakt, że przez dwa tygodnie pracowała bez umowy, jest naruszeniem przepisów?

Zaświadczenie o niekaralności

Czy pracodawca może żądać od pracownika zaświadczenia o niekaralności?

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Ustalenie rozkładu czasu pracy

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika

 Nauka zawodu zatrudnionego u nas pracownika młodocianego zakończyła się 31 sierpnia br. Pracownik wykorzystał już za br. 20 dni urlopu wypoczynkowego z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 września br. pracuje u nas nadal, ale już nie jako pracownik młodociany. Czy pracownik ten będzie miał jeszcze prawo do urlopu wypoczynkowego w 2008 r.? Dodam, że 18 lat skończył w zeszłym roku.

Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

Czy można zatrudnić pracownika młodocianego w sklepie spożywczym?

Chcemy w okresie letnim zatrudnić pracownika młodocianego, który ma ukończone 17 lat, na stoisku z warzywami i owocami w sklepie spożywczym. Pracownik sprzedawałby owoce i warzywa. Dotychczas nie zatrudnialiśmy młodocianych pracowników. Jakie wymagania musimy spełnić, aby móc go zatrudnić? Czy musimy mieć zgodę rodziców na zatrudnienie?

Kiedy uczniowie i studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom

Zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej albo studentami nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 lat. Oba warunki - odpowiedniego wieku i posiadania statusu ucznia lub studenta muszą być spełnione łącznie przez cały czas trwania umowy, aby osoby te nie podlegały ubezpieczeniom.

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?

Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Od 15 grudnia 2007 r. zatrudniliśmy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy mu wypłacić w tym roku świadczenie urlopowe? Czy przysługuje mu świadczenie w takiej samej kwocie jak nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym pracowali od września 2007 r. do czerwca 2008 r., czy świadczenie urlopowe dla tego nauczyciela trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do okresu pracy w naszej szkole? Jeżeli tak, to czy zaokrąglić grudzień do pełnego miesiąca?

REKLAMA